Praha: až 60 tisíc volných bytů

  7:38
Praha - Šedesát tisíc volných bytů, takový je odhad Občanského sdružení majitelů domů o prostorách, které v Praze nikdo nevyužívá. "Z toho jen ve čtyřech tisících jsou tak špatné podmínky, že se tam nedá žít," říká Libor Dellin ze sdružení majitelů domů. "Ministerstvo pro místní rozvoj navíc tipuje, že dvacet tisíc bytů pronajímají jejich uživatelé nelegálně," dodává. Mnozí Pražané přitom marně shánějí byt několik let. Radnice se brání vleklými spoudními spory.

Kolik stojí obecní byt v centru

Praha 1: Měsíční nájem v nadstandardních bytech se pohybuje mezi deseti až čtyřiceti tisíci korun
Praha 2: Ročně 30 bytů, měsíční nájem 5-19 tisíc
Praha 3: V soutěži 50 bytů ročně, cena sto korun za metr čtvereční měsíčně
Praha 4: Ročně jsou volné necelé dvě stovky bytů. Po odkoupení dluhu neplatiče vyjde 3+1 na 750 tisíc.
Praha 5: Nájemní byt vyjde na trojnásobek regulovaného nájemného měsíčně
V metropoli je celkem přes půl milionu bytů.

Na mnohé prázdné byty upozorňují i lidé, kteří se například tísní s rodiči v několika malých místnostech a přitom dlouhé roky čekají, než na ně přijde řada a město s nimi uzavře nájemní smlouvu.

"Prohrála jsem soud o obecní byt po babičce, takže jsem ho musela vyklidit. To je ale vedlejší, zarážející je, že potom zůstal asi rok prázdný, nebylo vidět, že by ho radnice někomu pronajala," uvedla bývala uživatelka bytu v Praze 3, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Bytová družstva bojují o pozemky
Bytová družstva stále marně bojují s magistrátem o převod pozemků pod jejich domy. Nyní však získala argument: soud se v jednom ze sporů ve středních Čechách přiklonil na jejich stranu a lidé nakonec získají pozemky zdarma. Jeho verdikt totiž potvrdil, že plochy pod družstevními domy nepatří obci nýbrž státu. A stát je převádí zcela bezúplatně, na rozdíl od měst.

Metropole chce však stále utržit co nejvíce, naopak družstva namítají, že ostatní radnice velkých měst prodávaly pozemky maximálně za cenu kolem dvou set korun za metr. Pražský magistrát chce kolem dvou tisíc.

"Na pozemcích magistrátu stojí téměř osmdesát tisíc družstevních bytů, pro domácnost by to znamenalo zaplatit několik desítek tisíc korun," uvedl včera předseda Rady pražských bytových družstev Vít Vaníček. Podle něj už na podzim loňského roku zastupitelům poslali návrh na prodej za zvýhodněnou cenu. "Dosud se tím vůbec nezabývali," řekl Vaníček.

Město má stále stejný argument. Nechce zvýhodnit družstva před ostatními zájemci o nemovitosti, kterým je prodává za tržní cenu podle cenové mapy. "Na tom se nic nemění," potvrdil ve středu ředitel odboru obchodních aktivit Václav Pátek.

Družstva však žalobami zpochybnila, že pozemky městu vůbec patří.  Pokud by tuto jejich domněnku potvrdil i pražský soud, pak by pozemky byly státní a stát je převáděl na družstva zdarma. Opírají se o nedávné rozhodnutí mladoboleslavského soudu.

"Tam rozhodli, že pozemky nepatřily obci Benátky nad Jizerou, ale státu a ten je předal majitelům bytů zdarma. Podobně by mohla dopadnout Praha. My jí nabízíme vrabce v hrsti, ale oni chtějí holuba na střeše. Nakonec by nemuseli mít vůbec nic," řekl předseda družstva Praha Martin Kroh.

Mluvčí zmíněné radnice připustil, že obecní byt může skutečně zůstat delší dobu neobydlený.

"Ale je to kvůli nevyřízeným soudním sporům,“ řekl mluvčí Petr Blažek. Podle něj mají například v současné době pět takových bytů v ulici Zelenky - Hajského.

Tam nejsou dořešeny restituční práva.  "Do doby, než o všem rozhodne soud, nesmíme je pronajmout," řekl Blažek.

Obdobně je tomu při dědických řízeních. Byt pak může být prázdný jeden nebo dva roky. "Hned po vyřízení právních sporů však byty pronajímáme," tvrdí mluvčí radnice Prahy 3.

Na nadstandardní byty první kategorie, nemovitosti, které vyžadují opravy, nebo byty po neplatičích vyhlašují radnice výběrová řízení. Než se místnosti obsadí, trvá několik týdnů.

Městské části pak podepisují nájemní smlouvy s vítězi  soutěží, kteří nabídnou nejvyšší nájem.

O trochu rychlejší je přidělení bytu sociálně potřebným obyvatelům.

Jejich seznamy mají i radnice hotové a pokaždé, když se nějaký byt uvolní, zpravidla po úmrtí jeho uživatele, ihned jej pronajímají dalšímu zájemci.

Odhady o počtu volných bytů před časem zpochybnil i radní Zdeněk Kovářík.

Podle něj v takzvaně volných bytech žijí lidé, kteří tam nemají trvalé bydliště, tedy cizinci nebo obyvatelé z jiných míst republiky, kteří v Praze pracují.

Tomu, že by radnice držely volné byty, aby vytvořily dojem jejich nedostatku a mohly žádat vyšší nájemné, se městské části brání.

"Žádné volné byty v zásobě nedržíme, všechny uvolněné se snažíme co nejrychleji pronajmout," řekl mluvčí třinácté městské části Petr Krajánek.

Městské části pronajímají obecní byty za tržní cen

Ceny obecních bytů, které radnice pražských městských částí poskytují obyvatelům ve výběrovém řízení, se často vyšplhají ke statisícům korun. Jsou tak srovnatelné s cenami na trhu, přitom byt je stále majetkem obce a po uplynutí nájemní doby se musí lidé vystěhovat a byt bez náhrady vrátit. V následujícím přehledu jsou shrnuty podmínky, za kterých radnice pronájmy poskytují.

PRAHA 1
Městská část nabízí kromě sociálních bytů bydlení nadstandardní, tedy byty s velkou rozlohou nebo v atraktivní lokalitě do výběrového řízení. Ročně se jich uvolní jen velmi malé množství. Do soutěže se mohou přihlásit všichni zájemci i bydlící mimo tento obvod. "Loni jsme nevyhlásili výběrové řízení na nadstandardní byty vůbec. Zda bude letos, ještě nevím," uvedla Jitka Severová z odboru obecního majetku. Jediným kritériem je výše nájmu, ten pak dosahuje částek od deseti do čtyřiceti tisíc měsíčně. Druhou možností je získat byt, v němž například chybí sociální zařízení nebo jsou nutné rozsáhlé stavební úpravy, které musí hradit sám nabyvatel.

PRAHA 2
Uvolní se kolem třiceti bytů ročně. Zhruba třetinu bytů pronajímá radnice formou výběrového řízení obálkovou metodou za smluvní nájemné. Přihlásit se do něj může kdokoliv. Měsíční nájem činí průměrně v jednopokojových až pětipokojových bytech pět až devatenáct tisíc korun. Vítěz musí složit kauci ve výši trojnásobku nabídnutého nájmu. Tu mu pak radnice vrátí, když člověk řádně platí nájem a neničí zařízení. Další třetinu tvoří startovací byty pro mladé rodiny do 35 let. Podmínkou je, že alespoň jeden z manželů musí mít trvalé bydliště v Praze 2, a to po dobu minimálně tří let. Zároveň musí manželé deklarovat, že do pěti následujících let si svou bytovou situaci vyřeší jiným způsobem. Poslední třetina jsou byty sociální. Další šancí jsou pronájmy půdních prostor pro stavbu nových bytů.

PRAHA 3
V majetku Prahy 3 je více než deset tisíc bytů. Ročně se uvolní řádově stovka. Všechny byty I. kategorie zařazuje do výběrového řízení, byty nižších kategorií jsou k dispozici k přidělení za regulované nájemné. Do výběrového řízení bylo v loňském roce zařazeno asi 50 bytů. Nejvyšší nabídnuté nájemné za byt v panelovém domě na Jarově bývá o 50 až 100 procent nižší než za byt v cihlovém domě na Vinohradech.

Uspět lze i s nabídkou od sta korun za metr čtvereční a měsíc. Záleží na tom, jaký je o konkrétní byt zájem. "Někdy se přihlásí pět žadatelů, jindy třicet," uvedl mluvčí radnice Petr Blažek. Do soutěže se mohou přihlásit i mimopražští zájemci, trvalé bydliště v Praze 3 není podmínkou. Rozhoduje nabídnutá výše nájemného a dále doba předplatby. To znamená, že vítězný uchazeč skládá před podpisem nájemní smlouvy v hotovosti celou výši nájemného na dobu, kterou uvedl ve své nabídce. Nejčastěji jde o jeden až dva roky předplacení nájemného.

PRAHA 4
Obvod spravuje přes šest tisíc obecních bytů, ročně se uvolní necelé dvě stovky. Pro výběrové řízení na pronájmy obecních bytů není stanovena podmínka trvalého pobytu na území Prahy 4. Podstatným kritériem pro nájem bytu je nabízená částka smluvního nájemného za první měsíc nebo částka, za kterou je žadatel ochoten odkoupit pohledávky městské části Praha 4 vůči dlužníkům v obecních bytech. Například byt 3+1 lze získat za 750 tisíc korun.

PRAHA 5
Radnice spravuje asi 8800 bytů, ročně se uvolňuje okolo 120 až 150 bytů. Ve výběrovém řízení přiděluje obvod volný byt nejvyšší nabídce nájmu. Obvykle se tak měsíční nájem pohybuje kolem trojnásobku regulovaného nájmu, tedy asi kolem pěti tisíc za padesátimetrový byt. Další možností je získat byt s nutnými opravami, které hradí nájemník, nebo byt po vystěhovaném dlužníkovi, kde je třeba uhradit dluh. V takovém případě rozhoduje o budoucím uživateli los. Při přidělování bytů s regulovaným nájmem, na něž evidují asi 1400 žádostí, rozhoduje sociální potřebnost a zdravotní otázky. "Výrazně bez šancí je třeba mladá bezdětná rodina, která bydlí s rodiči ve 4+1 a sama má příjem přes 40 tisíc čistého," uvedl Vít Drbal, mluvčí městské části.

PRAHA 6
V tomto obvodu radnice ročně přidělí sto až sto třicet bytů. Volné byty v domech určených k prodeji je možno pronajmout na dobu neurčitou jen výběrovým řízením. Jeho účastník nemusí mít trvalé bydliště v Praze. Smluvní nájemné nabídne za první měsíc. Za druhý a další měsíce bude hradit regulované nájemné. Jediným kritériem pro pořadí účastníků bude výše smluvního nájemného. V těchto případech lze pořídit byt za částky přesahující půl milionu, u větších i přes milion. Pronájem nadstandardních bytů je možný minimálně za trojnásobek regulovaného nájmu. Ostatní volné byty pronajímá Praha 6 na deseti let. Nájemné je smluvní, minimálně však ve výši nájemného regulovaného. Kritériem pro pořadí je výše nabídnutého měsíčního nájmu. Přednost mají lidé s trvalým bydlištěm v Praze 6.

PRAHA 7
Ve výběrovém řízení nabízejí sta rší byty. Výše nájemného za první měsíc 1+0 až 2+1 dosahuje až 750 tisíc ko run, v b ytech 3+1 až 5+1 až 3 miliony, dále platí uživatel regulované nájemné. Kromě toho poskytuje radnice startovací byty pro mladé rodiny. Výše nájemného je minimálně regulované nájemné. Ročně Praha 7 pronajme asi 50 bytů. Původně byly byty v rámci výběrového řízení pronajímány za neregulované nájemné. V tomto případě šlo asi o 6 tisíc korun za 1+1, 15 tisíc za 3+1. Od tohoto systému radnice upustila. Současný systém omezuje nebezpečí neplacení nájemného. Žadatelé o pronájem startovacích bytů pro mladé složí na účet městské části pět tisíc korun jako kauci. Ty si radnice v případě, že žadatel neuzavře smlouvu o nájmu bytu do 14 dnů od doručení oznámení o výsledku řízení, ponechá jako smluvní pokutu. Alespoň jeden z manželů musí trvale bydlet v Praze 7 minimálně pět let. Žadatelé nemohou být nájemci ani majitelé jiného bytu v Praze. Navíc v Praze 7 dostanou přednost strážníci a učitelé základních škol.

PRAHA 8
Spravuje téměř devět a půl tisíce bytů. Za rok se jich uvolní 30 až 80. V pořadníku žadatelů o obecní byt je téměř dva tisíce žadatelů. Přidělení bytu se odvíjí podle umístění v pořadníku a počtu uvolněných bytů. Asi 15 procent bytů poskytují za nabídnuté nájemné v soutěži.

PRAHA 9
Městská část vlastní 3843 bytových jednotek, Například loni se uvolnilo jen 48 bytů. Necelá polovina z nich je poskytována do výběrového řízení. "Máme nové podmínky, podle nichž v dubnu vyhlásíme soutěž o čtyři byty. Rada stanovila minimální částky, za něž je budeme poskytovat. Za garsonku musí být 170 tisíc korun, 1+1 je za 200 tisíc, 2+1 za 250 tisíc, za třípokojový byt požadujeme minimálně 350 tisíc," uvedl Josef Příplata, vedoucí odboru správy majetku. Dodal, že tyto část ky jsou nájmem za první měsíc. V dalších měsících uživatelé platí regulovaný nájem.

PRAHA 10
Radnice Prahy 10 spravuje asi deset tisíc bytů. Ročně se uvolní dvacet až padesát bytů především úmrtím nájemce. Soutěž radnice vypisuje pro získání nových bytů, jejichž je investorem. Nově připravuje řízení na byty, které nájemce upraví na své náklady, nebo u bytů po neplatičích, kde se nový nájemce zaváže k odkoupení pohledávky. Soutěž se teprve chystá. Zatím nelze odhadnout, jaká částka postačí na vítězství. Základní podmínkou pro poskytnutí bytu i účasti ve výběrových řízeních je nejméně čtyřletý trvalý pobyt žadatelů na území městské části.

PRAHA 11
Praha 11 vlastní přes tři sta domů s necelými deseti tisíci bytů. Předloni i loni se jich uvolnilo přibližně sto. Ve výběrovém řízení jsou ve hře byty po neplatičích, kde je třeba zaplatit dluh, opravit byt na vlastní náklady a rozhoduje výše nabídnutého nájemného za první dva měsíce.

Přednostně získají byt policisté, strážníci, hasiči, učitelé, nepracující školníci, zaměstnanci úřadu nebo uprchlíci. Mezi klasické žádosti o byt s regulovaným nájmem zařazují úředníci pouze obyvatele žijící v této městské části alespoň tři roky. Obyvatel z jiné části má možnost zúčastnit se výběrového řízení za smluvní nájemné. Mezi vítězné nabídky patřily například u bytu 1+1 částka 250 tisíc korun a měsíční nájem tři a půl tisíce nebo 3+1 za čtyři sta tisíc s měsíčním nájmem šest a půl tisíce. Pro mladé do 35 let jsou určeny byty za regulované nájemné.

Podmínkou je odkoupení pohledávky a oprava bytu na vlastní náklady. "V pořadníku obvykle čekají mladí lidé dva až tři roky. Pak byt získají jen za zaplacení dluhu, takže záleží na jeho výši, zda je to devadesát nebo dvě stě tisíc korun," uvedla mluvčí radnice Lenka Stříhavková z jedenácté městské části.
           
PRAHA 12
Spravuje 1448 bytů, každý rok se jich uvolní zhruba 20. Pronajímají se hlavně sociálně potřebným podle obodovaných kritérií schválených městskou radou, jinak se obsazují formou výběrového řízení na základě obálkové metody. Žádosti, jichž zde evidují jedenáct set, jsou ohodnoceny body podle přeplněnosti bytu, více generací v bytě, počtu dětí, doby podání žádosti, finančních podmínek domácnosti, sociálních a zdravotních důvodů. "Nelze říci, že nějaký žadatel nemá vůbec šanci," řekla Helena Chudomelová, zástupkyně starosty Prahy 12.

PRAHA 13
Radnice Prahy 13 spravuje necelých pět a půl tisíce bytů, což je asi čtvrtina všech bytových jednotek. Ročně se jich uvolní asi šest desítek. Vždy uzavírá nájemní smlouvy na dobu určitou. Lze odkoupit dluh po předchozím neplatiči a posléze pak platit regulované nájemné. Na tyto byty vypisují soutěž, do níž se mohou přihlásit všichni lidé bez ohledu na trvalé bydliště.

"Cena za byt 1+1 v paneláku se v takové soutěži téměř rovná tržním. Pohybuje se mezi 350 a 550 tisíci korun," řekl mluvčí radnice Petr Krajánek. Podat žádost o sociální byt mohou lidé s trvalým pobytem v Praze 13. O byt nemohou žádat například dřívější neplatiči, a to ani v případě, že ostatní podmínky splňují. Při pronájmu bytů za smluvní nájemné jsou některé byty nabízeny v soutěži přednostně policistům a učitelům nedostatkových aprobací.  Žádost o pronájem obecního bytu je třeba podat na zvláštním formuláři, nejlépe při osobní návštěvě bytového odboru radnice.

PRAHA 14
Městská část Praha 14 spravuje celkem 1800 obecních bytů. Ročně se jich uvolní jen kolem dvaceti. Do výběrového řízení se zařazují jen byty po neplatičích, ostatní dostávají výhradně sociálně potřební obyvatelé.

PRAHA 15
Získat obecní byt v této lokalitě je takřka nemožné, ročně totiž uvolní pouze tři až čtyři z více než dvou tisíc, které radnice spravuje. Všechny byty se obsazují výběrovým řízením - obálkovou soutěží. Některé jsou však výhradně pro obyvatele Prahy 15.

PRAHA 16
V Radotíně je malá šance získat obecní byt. Pro sociálně potřebné se jich uvolní asi pět ročně. Další získají od magistrátu. "Letos nám přidělili do správy dva byty," řekl Miroslav Moravec, vedoucí bytového odboru v Radotíně. "Do výběrového řízení řadíme byty po neplatičích, ale takový je jeden dva za tři roky. Asi před rokem jsme měli takový byt, kde byl dluh 450 tisíc," uvedl Moravec. Podle něho je obdobná situace i v dalších lokalitách (Velká Chuchle, Zbraslav a další). Navíc v těchto obcích je většina bytů v soukromém vlastnictví.

PRAHA 17
V obálkové metodě soutěže o byty se mohou lidé ucházet v Řepích o dvacet bytů ročně. Musí zaplatit dluhy po předchozích nájemnících a vítězí nejvyšší nabídka smluvního nájmu. Ta  se u menších bytů blíží sto padesáti korunám za metr čtvereční a měsíc, u větších bytů se pohybuje kolem osmdesáti korun.

PRAHA 18
Letňanská radnice od března zvýšila důraz na přidělování sociálních bytů. Do výběrových řízení pro uchazeče, kteří nemají sociální nebo zdravotní problémy, se příliš nemovitostí nedostane. Loni jen dva. 

PRAHA 19
V Čakovicích nemá radnice byty pro výběrová řízení žádné, pouze je nabízí lidem na základě sociálních potřeb. Ve Kbelích mají lidé ve špatné životní situaci přednost, do soutěže se dostanou asi jen dva byty ročně. Naposledy tady za byt 2+1 dostali od nájemníka 250 tisíc korun.

PRAHA 20
V Horních Počernicích lze byt získat pouze ze sociálních důvodů. Vlastní byty obec nemá.

Okrajové části Prahy jsou charakteristické tím, že tamní obce nemají ve svém majetku příliš obecních bytů. Ty, které vlastní, přidělují jen na základě sociálních a zdravotních kritérií. Ostatní nemovitosti jsou většinou v soukromém vlastnictví.

Aby získal Pražan levně obecní byt, musí mít spoustu dětí nebo být nemocný. Jinak ho přijde stejně draho jako na trhu. Jednou z možností je koupit si rodinný domek - několik jich vyrostlo v Satalicích.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Slovenská prezidentská debata: jak se „krasomluvec“ Pellegrini otřel o Čechy

18. března 2024  20:40,  aktualizováno  23:36

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu....

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...