Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha 6 dala byt úředníkovi přednostně

  8:41aktualizováno  8:41
Praha - Zatímco úředníci dejvické radnice si o přidělení bytu mohou nechat jen zdát, nový vedoucí odboru pro styk s veřejností a mluvčí Martin Šalek po tříměsíční zkušební lhůtě obecní byt do pronájmu získal. Minulý týden mu ho radní přiklepli, zatím na jeden rok. Byt, místnost s kuchyňským koutem, příslušenstvím a dřevěným patrem, se nachází v novém domě střednědobého bydlení Vinička II, který měl původně sloužit pro sociálně potřebné. Ale těch není ani tolik, aby zaplnili sousední azylový dům Vinička I. Proto se radnice rozhodla, že dům pořízený za obecní peníze bude pronajímat na dobu určitou preferovaným profesím.

Za preferované profese všeobecně považují všechny městské části učitele, strážníky, případně zdravotnický personál. Post, který Šalek zastává, mezi ně nepatří, o čemž svědčí i fakt, že o tuto funkci se při výběrovém řízení ucházelo asi patnáct lidí. Šalek skončil jako druhý, ale když v létě z úřadu odešla vítězka soutěže, byl osloven.

V odůvodnění, proč by Šalek měl byt získat, mimo jiné bylo, že připravuje bezchybně tiskové konference po zasedání rady a setkání starosty a vedení radnice s občany. Jelikož má trvalé bydliště a rodinu v Českých Budějovicích, kam dojíždí o víkendech, "doporučujeme zvážit možnost ubytování, a umožnit tak sloučení rodiny", stálo v důvodové zprávě.

Podle některých členů zastupitelstva šestého obvodu by obec takto postupovat neměla. "Nemyslím si, že je to dobrý krok do budoucna," soudí Marie Pragrová (US). Je přesvědčena, že byty, i když na jeden rok, by měla přidělovat sociálně slabým vrstvám, jako například mladým manželstvím, nebo naopak starým lidem.

"Je to nestandardní postup, který objektivně nezohledňuje potřebu městské části. Je také s podivem, že si na mluvčího nevybrala radnice občana Prahy 6," soudí Jaroslava Hešíková (US). Tajemnice úřadu Lenka Pokorná připustila, že zhruba tři roky už nedostal žádný úředník obecní byt, i když někteří řadoví referenti žijí v obtížných sociálních poměrech. Pokud dříve úředníci byty dostávali, předpokladem bylo alespoň dvouleté působení na úřadě. Ale tyto zásady už neplatí.

Mezi preferované profese řadí Pokorná i některá obtížně obsaditelná místa úřednická. O funkci mluvčího úřadu však není toto tvrzení tak docela na místě. Za dvouletého působení Pavla Béma na čele radnice se v něm vystřídalo několik lidí, stejně jako na postě asistenta starosty. "Zájem je, jenom se starostou nikdo moc dlouho nevydrží," uvedl pracovník úřadu, který pochopitelně nechtěl zveřejnit jméno.

Bém tvrdí, že nezná úředníka, který by chtěl v objektu Vinička II bydlet. "Na Viničku by nikdo nešel. Není to žádná mimořádná prebenda," míní. Navíc je prý funkce vedoucího odboru pro styk s veřejností profesí, kterou městská část potřebuje. Na přidělení bytu proto nevidí nic špatného.

Martin Šalek předpokládá, že roční pronájem bytu mu umožní překlenout určité mezidobí, než se v novém bydlišti postaví na vlastní nohy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz