Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha 10: ODS znovu od začátku

  8:31aktualizováno  8:31
Praha - Všech pět místních sdružení na Praze 10 zrušila na svém pátečním jednání výkonná rada ODS. Svým rozhodnutím tak dala za pravdu šéfovi tamní oblastní rady Milanu Kondrovi, který po tomto kroku volal. Ten již delší dobu tvrdí, že do strany v poslední době masově vstoupili noví lidé pouze s cílem získávat v obvodu finanční zakázky. "Tato ekonomická mafie tak stranu odporně zneužila," řekl již dříve Kondr. Jeho odpůrci však prohlašují, že Kondrovi jde pouze o to, aby se udržel u moci, a proto ve straně praktikuje elitářství. "Zmasakroval členskou základnu, aby se zbavil konkurence," poznamenal Josef Hejnák, kterého v prosinci minulého roku část členů oblastního sněmu zvolila na Kondrovo místo. Regionální rada ODS však Hejnákovo zvolení neakceptovala a v čele rady potvrdila Kondra.

Odpůrci svá tvrzení o Kondrově strachu z možného sesazení dokládají v dokumentu s názvem "Prohlášení člena klubu zastupitelů ODS P10", které sám Kondr inicioval. V tomto dokumentu se například v bodech dvě a čtyři praví: "Nemám v úmyslu nahradit svou osobou člena vedení radnice za ODS a nepřijmu kandidaturu na takovou funkci uvolněnou bez jeho souhlasu. Jsem si vědom, že nesouhlas s výše uvedeným znemožňuje mou práci v klubu zastupitelů."

Milan Kondr nijak neskrývá, že je autorem tohoto prohlášení. Na tomto kroku nevidí nic špatného. Dokonce mluví o opatření, které vedlo k tomu, aby současné vedení radnice Prahy 10 nesvrhly zájmové skupiny. "Prohlášení mělo zabránit změnám na radnici, které tito lidé připravovali. Nešlo o žádné nedemokratické jednání, chtěl jsem, aby se vyložily karty na stůl. Aby každý otevřeně řekl: Já bych to vykonával lépe, chci vaši funkci."

"Ti, co podepsali, se tak dobrovolně zavázali, že nemají žádný zájem někoho nahrazovat. V dané chvíli bylo důležité v našem klubu obnovit atmosféru důvěry, nešlo o žádnou represi, každý mohl s touto zásadou nesouhlasit," dodal Kondr. Ze čtrnácti zastupitelů za ODS prohlášení nepodepsali čtyři lidé. Jedním z nich byl i Josef Zoufalík. "Nemohl jsem přistoupit na takové metody. To je snad jiná doba, jiná strana. K podpisu nás nutili," tvrdí Zoufalík, který kvůli tomu pozastavil své členství v ODS.

Prohlášení však podepsali jak starosta obvodu Jiří Veselý, tak i oba jeho místostarostové Vladimír Kazbal a Dagmar Žikovská. "Ten text se mi tenkrát také nelíbil, například bych slovo znemožňuje nahradil výrazem znesnadňuje. Rozhodně jsem však byl pro ve smyslu celého prohlášení. Mělo to být opatření, aby se do vedení nedostali lidé, kteří do strany nedávno hromadně vstupovali," podotkl Vladimír Kazbal.

Libuše Benešová, místopředsedkyně výkonné rady ODS, jako jediná pro záměr sdružení rušit nehlasovala. "Toto řešení mi připadalo příliš razantní. Ale musí se vyjasnit nepřehledné vstupování do strany i systém placení příspěvků," poznamenala Benešová.

K prohlášení, které vypracoval Milan Kondr, se nemohla vyjádřit. "Já toto prohlášení neznám. V této poloze to však již zřejmě dávno není a ani se to takto nerealizovalo. Cítím, že se radnice obávala tlaku zvenku v důsledku zvýšeného počtu nových členů," míní Benešová.

Kdo jsou noví lidé, kteří do strany masově vstoupili a které Milan Kondr podezírá z korupce? Na prezenční listině jich je zhruba sto. Seznam potvrzuje, že řada z nich je v rodinném či příbuzenském vztahu. Výjimkou nejsou ani manželské páry. Josef Hejnák tvrdí, že většina z nich do ODS na Praze 10 vstoupila kvůli zvyšujícím se preferencím komunistů. Pavel Letko, který byl stejně jako Hejnák v prosinci zvolen částí členské základny na funkci místopředsedy oblastní rady, přiznává, že pár svých přátel oslovil: "Není na tom nic špatného. Pokud chtějí ve straně pracovat, proč jim to neumožnit. Kondrovi lidé se však obávají názorového střetu, a proto se nás snaží pošpinit pomluvami o ekonomické mafii a rušit naše sdružení," řekl Letko.

Výkonná rada ODS doporučila, aby zastupitelé ODS v nejbližších dnech založili novou členskou základnu. To se má stát již dnes večer. Zastupitelé zatím nevědí, za jakých podmínek budou nové členy přijímat. Ale jedno je jisté, místo dosavadních pěti sdružení v Malešicích, Strašnicích, Vinohradech, Vršovicích a Zahradním Městě vznikne zatím pouze jedno jediné.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...Najdete na iDNES.cz