Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha 10: ODS znovu od začátku

  8:31aktualizováno  8:31
Praha - Všech pět místních sdružení na Praze 10 zrušila na svém pátečním jednání výkonná rada ODS. Svým rozhodnutím tak dala za pravdu šéfovi tamní oblastní rady Milanu Kondrovi, který po tomto kroku volal. Ten již delší dobu tvrdí, že do strany v poslední době masově vstoupili noví lidé pouze s cílem získávat v obvodu finanční zakázky. "Tato ekonomická mafie tak stranu odporně zneužila," řekl již dříve Kondr. Jeho odpůrci však prohlašují, že Kondrovi jde pouze o to, aby se udržel u moci, a proto ve straně praktikuje elitářství. "Zmasakroval členskou základnu, aby se zbavil konkurence," poznamenal Josef Hejnák, kterého v prosinci minulého roku část členů oblastního sněmu zvolila na Kondrovo místo. Regionální rada ODS však Hejnákovo zvolení neakceptovala a v čele rady potvrdila Kondra.

Odpůrci svá tvrzení o Kondrově strachu z možného sesazení dokládají v dokumentu s názvem "Prohlášení člena klubu zastupitelů ODS P10", které sám Kondr inicioval. V tomto dokumentu se například v bodech dvě a čtyři praví: "Nemám v úmyslu nahradit svou osobou člena vedení radnice za ODS a nepřijmu kandidaturu na takovou funkci uvolněnou bez jeho souhlasu. Jsem si vědom, že nesouhlas s výše uvedeným znemožňuje mou práci v klubu zastupitelů."

Milan Kondr nijak neskrývá, že je autorem tohoto prohlášení. Na tomto kroku nevidí nic špatného. Dokonce mluví o opatření, které vedlo k tomu, aby současné vedení radnice Prahy 10 nesvrhly zájmové skupiny. "Prohlášení mělo zabránit změnám na radnici, které tito lidé připravovali. Nešlo o žádné nedemokratické jednání, chtěl jsem, aby se vyložily karty na stůl. Aby každý otevřeně řekl: Já bych to vykonával lépe, chci vaši funkci."

"Ti, co podepsali, se tak dobrovolně zavázali, že nemají žádný zájem někoho nahrazovat. V dané chvíli bylo důležité v našem klubu obnovit atmosféru důvěry, nešlo o žádnou represi, každý mohl s touto zásadou nesouhlasit," dodal Kondr. Ze čtrnácti zastupitelů za ODS prohlášení nepodepsali čtyři lidé. Jedním z nich byl i Josef Zoufalík. "Nemohl jsem přistoupit na takové metody. To je snad jiná doba, jiná strana. K podpisu nás nutili," tvrdí Zoufalík, který kvůli tomu pozastavil své členství v ODS.

Prohlášení však podepsali jak starosta obvodu Jiří Veselý, tak i oba jeho místostarostové Vladimír Kazbal a Dagmar Žikovská. "Ten text se mi tenkrát také nelíbil, například bych slovo znemožňuje nahradil výrazem znesnadňuje. Rozhodně jsem však byl pro ve smyslu celého prohlášení. Mělo to být opatření, aby se do vedení nedostali lidé, kteří do strany nedávno hromadně vstupovali," podotkl Vladimír Kazbal.

Libuše Benešová, místopředsedkyně výkonné rady ODS, jako jediná pro záměr sdružení rušit nehlasovala. "Toto řešení mi připadalo příliš razantní. Ale musí se vyjasnit nepřehledné vstupování do strany i systém placení příspěvků," poznamenala Benešová.

K prohlášení, které vypracoval Milan Kondr, se nemohla vyjádřit. "Já toto prohlášení neznám. V této poloze to však již zřejmě dávno není a ani se to takto nerealizovalo. Cítím, že se radnice obávala tlaku zvenku v důsledku zvýšeného počtu nových členů," míní Benešová.

Kdo jsou noví lidé, kteří do strany masově vstoupili a které Milan Kondr podezírá z korupce? Na prezenční listině jich je zhruba sto. Seznam potvrzuje, že řada z nich je v rodinném či příbuzenském vztahu. Výjimkou nejsou ani manželské páry. Josef Hejnák tvrdí, že většina z nich do ODS na Praze 10 vstoupila kvůli zvyšujícím se preferencím komunistů. Pavel Letko, který byl stejně jako Hejnák v prosinci zvolen částí členské základny na funkci místopředsedy oblastní rady, přiznává, že pár svých přátel oslovil: "Není na tom nic špatného. Pokud chtějí ve straně pracovat, proč jim to neumožnit. Kondrovi lidé se však obávají názorového střetu, a proto se nás snaží pošpinit pomluvami o ekonomické mafii a rušit naše sdružení," řekl Letko.

Výkonná rada ODS doporučila, aby zastupitelé ODS v nejbližších dnech založili novou členskou základnu. To se má stát již dnes večer. Zastupitelé zatím nevědí, za jakých podmínek budou nové členy přijímat. Ale jedno je jisté, místo dosavadních pěti sdružení v Malešicích, Strašnicích, Vinohradech, Vršovicích a Zahradním Městě vznikne zatím pouze jedno jediné.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby odsouzený člen vlády rezignoval

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády...

Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

(Ilustrační snímek)

„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako...

Brabec chce základ koaliční smlouvy do týdne, o odchodu SPD se bude jednat

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO, na snímku Richard Brabec (12. dubna...

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec chce mít do konce týdne připraven základ koaliční...

Najdete na iDNES.cz