Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

  8:50aktualizováno  16:19
Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se sešli na Václavském náměstí, odkud společně vyrazili na Letnou, kde je program naplánovaný až do večera. Podle odhadů organizátorů se této oblíbené akce účastní 40 tisíc lidí. Policie na akci dohlížela a odkláněla dopravu.

„Pochod zatím probíhá v klidu, nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku. Komplikace jsou v dopravě, protože to je velký dav lidí. Václavské náměstí už se vyprázdnilo a doprava se tam obnovila,“ řekl iDNES.cz po 14. hodině mluvčí policie Jan Daněk. Čelo průvodu se ve stejný čas dostalo do ulice Řásnovka.

Fotogalerie

V ústí Kozí ulice, která sousedí s trasou, na průvod čekala skupinka odpůrců z řad radikálů. Od účastníků je oddělili policisté. Připraven byl policejní antikonfliktní tým i několik těžkooděnců, zasahovat ale nemuseli. Procházející svým odpůrcům mávali a zdravili je. Také na Václavském náměstí u sochy svatého Václava v poledne proti akci protestovalo několik lidí, nesli transparenty s nápisy jako „Chraňte tradiční rodiny“ či „Homo sex = cesta do pekla“.

Sobotní průvod centrem Prahy byl vrcholem probíhajícího duhového týdne. V průvodu letos jelo 21 vozidel včetně lodě, vláčku a tří mini kabrioletů. 

Účastníci se sešli v poledne v horní části Václavského náměstí, odkud vyrazili ulicí Opletalovou a dále Hybernskou, přes náměstí Republiky, Revoluční a Dvořákovo nábřeží, přes Čechův most a vyšli na Letnou, kde byl cíl pochodu.

Podle tiskové mluvčí festivalu Bohdany Rambouskové se průvodu zúčastnilo 40 000 lidí, tedy zhruba o 5 000 víc než loni. Policie počty účastníků nezveřejnila.

Policie varovala před dopravními omezeními a žádala všechny, aby pokud možno nejezdili do centra. „Tramvajový provoz bude krátce přerušován v ulici Revoluční, na Čechově mostě a na nábřeží Edvarda Beneše, kde budou tramvaje po určitých intervalech pouštěny a průvod zastavován,“ komentovala den před akcí omezení dopravního provozu Rambousková.

10.srpna 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 10.srpna 2018 v 17:51

V souvislosti se sobotním pochodem Prague Pride dojde v centru Prahy mezi 12. až 16. hod. k zásadnímu dopravnímu omezení. Žádáme všechny, kterých se to dotkne, aby s tím počítali a pokud možno do centra nejezdili. Více zde: https://t.co/JGTkXo2JU4 https://t.co/wgyOEENjtc

Na Letné je pro účastníky a účastnice připraven i hudební program. „Líbí se mi úžasné akce, jaké jsou během Pridu na Střeleckém ostrově. Třeba výstavy a koncerty. Festival se snaží pomáhat lidem, od testů na HIV až po různé informace, třeba o tom, jak funguje LGBT rodičovství,“ řekla Lucie Ivanová.

Vítáni jsou mamánci i pánbíčkářky. Akce homosexuálů bojuje s nálepkováním

„Lidé by si měli uvědomit, že jsme obyčejní lidi jako všichni ostatní. Když někoho miluješ, na pohlaví nezáleží,“ vyjádřila se Štěpánka Hlubková.

Mezi příznivci festivalu jsou také osobnosti veřejného života. V průvodu půjde zmocněnkyně vlády pro lidská práva Martina Štěpánková, náměstkyně primátorky hlavního města Prahy Petra Kolínská a radní Prahy 7 pro kulturu Hana Třeštíková. Dále se zúčastní Ester Janečková či Aňa Geislerová.

Spor o manželství homosexuálů

Na politické scéně aktuálně probíhá debata o tom, zda spolu dva muži nebo dvě ženy mohou uzavřít manželství. Příznivci homosexuálního manželství jsou například Piráti. 

Zároveň však skupina poslanců z různých sněmovních stran předložila návrh na změnu Ústavy, která by zakotvila, že manželství je výlučně svazek muže a ženy.

Poslanec Radek Rozvoral za SPD na svém facebookovém profilu napsal, že je Prague Pride pouze marketingovým projektem financovaným z fondů Evropské unie. „Hnutí SPD zastává názor, že hodnoty tradiční rodiny musíme zachovat v naší zemi i pro příští generace. Budeme podporovat ústavní zakotvení rodiny jako přirozeného svazku muže a ženy, kteří spolu vychovávají své děti,“ vyjádřil stanoviska SPD Rozvoral. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Vězení mi jen prospěje, kál se aktér bizarního přepadení květinářství

Hana Klímová ukazuje zásobník na lepicí pásku, který hodila po lupiči v...

Vězení je jediný způsob, jak se dostat ze závislosti na alkoholu a drogách, prohlásil Karel M. Překvapivou řeč pronesl...

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Oslavy 17. listopadu v Havlově „obýváku“ i s tvůrcem kampaně Macrona

Herečka Tereza Voříšková vystoupí v rámci Festivalu svobody k připomenutí...

V „obýváku“ Václava Havla, na koncertech pod širým nebem, i satirickým průvodem si občanské iniciativy 17. listopadu...

Najdete na iDNES.cz