Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pradávní dobyvatelé chtějí s Českem obnovit vojenské vztahy

  12:39aktualizováno  17:06
Před staletími Mongolové s Čingischánem v čele dobyli půlku světa a prohnali se i Moravou. Nyní, obklopeni dvěma velmocemi, udržují nepočetnou armádu a uzavírají mezinárodní mírové smlouvy. Obnovit vzájemné vztahy včetně těch vojenských chtějí i v Česku.

Ukázka bojového umění mongolských vojáků | foto: isafmedia

Do Prahy kvůli tomu v pátek přicestoval mongolský ministr obrany Luvsanvandan Bold. Se svým protějškem Alexandrem Vondrou jednal o obnovení vzájemných bilaterálních vztahů a vojenské spolupráci a zapojení Mongolska do mezinárodních mírových smluv.

"Předali jsme mongolské straně návrh memoranda o porozumění, které by mělo vytvořit rámec budoucí spolupráce. Ta by mohla spočívat zejména v modernizaci vojenské techniky sovětské a ruské výroby nebo v české pomoci při výcviku příslušníků mongolské armády," uvedl po jednání mluvčí ministra obrany Jan Pejšek.

Právě ve vojenské oblasti se pro Českou republiku rýsuje v Mongolsku hned několik zajímavých příležitostí. Od modernizace vrtulníků nebo pozemní techniky, přes výcvik pilotů až po dodávky cvičných letounů.

Národ hrdých bojovníků

Ve 13. a 14. století byla Mongolská říše jednou největších v dějinách lidstva. Pod mongolskou nadvládou žilo na 100 milionů obyvatel Číny, Střední Asie, Persie, Kavkazu i východní Evropy. Mongolská vojska se ocitla i na Moravě a v Uhrách. Pokoušeli se dobýt Indii, Japonsko, Jávu a Egypt.

Mise a nasazení

V novodobé historii se mongolští vojáci se zapojili do několika pozorovatelských misí OSN v Čadu, Kongu nebo Súdánu. Malé jednotky působily také v sestavě mezinárodních sil v Iráku. Už v roce 2003 mongolští vojáci pomáhali americkým jednotkám vycvičit afghánské dělostřelce, používali totiž stejnou techniku. V současnosti působí v Afghánistánu zhruba 100 vojáků.

Vynikající válečníci s propracovanou strategií už tehdy s ohledem na svůj tradiční kočovný způsob života sázeli na jednotky schopné rychlého přesunu a okamžité reakce, které jsou v současnosti tak moderním trendem.

I dnes rozlohou stále ohromné Mongolsko s pouhými třemi miliony obyvatel, do kterého by se Česko vešlo asi dvacetkrát, nyní udržuje relativně malou armádu vyzbrojenou zastaralými zbraněmi sovětské výroby. V aktivní službě je zhruba 10 tisíc vojáků, dalších 130 tisíc je v záloze. Dalších zhruba 7 tisíc příslušníků mají pohraniční a bezpečnostní jednotky řízené ministerstvem vnitra.

Země na obranu ročně vydává jen asi 38 milionů dolarů (v přepočtu asi 720 milionů korun). Vydržování masivní armády je však vzhledem k počtu obyvatel i rozlehlému území zhola nemožné. Navíc je země ve velmi zvláštní geopolitické situaci, protože je doslova sevřena mezi dvěma vojenskými velmocemi - Ruskem a Čínou. "Obrana Mongolska proti konvenční vojenské invazi je prakticky nemožná," konstatoval vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

Ačkoliv v posledních letech Mongolsko zcela otevřeně spolupracuje s řadou "západních" zemí a účastní se například pod velením NATO mise v Afghánistánu, hlavním bezpečnostním partnerem pro něj zůstává tradičně Rusko. Mongolsko bylo po Sovětském svazu druhou zemí světa, kde byl ustaven komunistický režim. V roce 1924 byla za podpory Sovětského svazu vytvořena Mongolská lidová republika, která zůstala pod vlivem "soudruhů z Moskvy" dlouhých sedm desetiletí.

Mongolská armáda
Mongolští vojáci se v Afghánistánu podílejí na výcviku afghánské armády

I vztahy s Čínou jsou velmi pestré. Je největším obchodním partnerem. "Mongolsko současně chová určité obavy z ambicí Číny v regionu, z jejích možných teritoriálních nároků a v neposlední řadě ze stále silnější čínské imigrace do Mongolska," uvedl Visingr.

Šance pro české firmy

Vzhledem k zastaralému vybavení a výzbroji ze sovětské éry by mongolská armáda mohla být příležitostí pro české firmy. Například letectvo před časem vyřadilo všechny nadzvukové stíhačky MiG-21. Od Ruska si však Mongolsko objednalo desítku nových letounů MiG-29. To by mohla být šance pro Aero Vodochody a dodávky cvičných strojů.

Velmi skromné mongolské letectvo spoléhá hlavně na vrtulníky. Kromě bitevních strojů Mi-24 má také transportní vrtulníky Mi-8 a Mi-17. A právě české firmy by i díky čtvrteční návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a podpisu dohody o opravách ruských strojů mohly zajišťovat mongolskému letectvu servis nebo modernizaci. "Náš podnik LOM bude moci modernizovat nejen vrtulníky Armády České republiky jako doposud, ale také stroje z výzbroje spojenců z NATO a dalších států. Pro LOM se otevírají příležitosti vstoupit na nové trhy," konstatoval náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

Česko by mohlo navíc zajistit i výcvik mongolských pilotů. Podobně už trénuje afghánské nebo americké letce. Na pardubickém letišti je nově k dispozici také špičkové taktické simulační centrum, kde se piloti naučí se stroji létat, ale mohou také plnit konkrétní cvičné bojové úkoly. Primární určení pro stíhačky Jas-39 Gripen a bitevníky L-159 lze softwarově simulátor rozšířit i pro výcvik na jiných letounech včetně zmiňovaných ruských strojů MiG-29, které si mongolské vzdušné síly objednaly.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...