Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pradávní dobyvatelé chtějí s Českem obnovit vojenské vztahy

  12:39aktualizováno  17:06
Před staletími Mongolové s Čingischánem v čele dobyli půlku světa a prohnali se i Moravou. Nyní, obklopeni dvěma velmocemi, udržují nepočetnou armádu a uzavírají mezinárodní mírové smlouvy. Obnovit vzájemné vztahy včetně těch vojenských chtějí i v Česku.

Ukázka bojového umění mongolských vojáků | foto: isafmedia

Do Prahy kvůli tomu v pátek přicestoval mongolský ministr obrany Luvsanvandan Bold. Se svým protějškem Alexandrem Vondrou jednal o obnovení vzájemných bilaterálních vztahů a vojenské spolupráci a zapojení Mongolska do mezinárodních mírových smluv.

"Předali jsme mongolské straně návrh memoranda o porozumění, které by mělo vytvořit rámec budoucí spolupráce. Ta by mohla spočívat zejména v modernizaci vojenské techniky sovětské a ruské výroby nebo v české pomoci při výcviku příslušníků mongolské armády," uvedl po jednání mluvčí ministra obrany Jan Pejšek.

Právě ve vojenské oblasti se pro Českou republiku rýsuje v Mongolsku hned několik zajímavých příležitostí. Od modernizace vrtulníků nebo pozemní techniky, přes výcvik pilotů až po dodávky cvičných letounů.

Národ hrdých bojovníků

Ve 13. a 14. století byla Mongolská říše jednou největších v dějinách lidstva. Pod mongolskou nadvládou žilo na 100 milionů obyvatel Číny, Střední Asie, Persie, Kavkazu i východní Evropy. Mongolská vojska se ocitla i na Moravě a v Uhrách. Pokoušeli se dobýt Indii, Japonsko, Jávu a Egypt.

Mise a nasazení

V novodobé historii se mongolští vojáci se zapojili do několika pozorovatelských misí OSN v Čadu, Kongu nebo Súdánu. Malé jednotky působily také v sestavě mezinárodních sil v Iráku. Už v roce 2003 mongolští vojáci pomáhali americkým jednotkám vycvičit afghánské dělostřelce, používali totiž stejnou techniku. V současnosti působí v Afghánistánu zhruba 100 vojáků.

Vynikající válečníci s propracovanou strategií už tehdy s ohledem na svůj tradiční kočovný způsob života sázeli na jednotky schopné rychlého přesunu a okamžité reakce, které jsou v současnosti tak moderním trendem.

I dnes rozlohou stále ohromné Mongolsko s pouhými třemi miliony obyvatel, do kterého by se Česko vešlo asi dvacetkrát, nyní udržuje relativně malou armádu vyzbrojenou zastaralými zbraněmi sovětské výroby. V aktivní službě je zhruba 10 tisíc vojáků, dalších 130 tisíc je v záloze. Dalších zhruba 7 tisíc příslušníků mají pohraniční a bezpečnostní jednotky řízené ministerstvem vnitra.

Země na obranu ročně vydává jen asi 38 milionů dolarů (v přepočtu asi 720 milionů korun). Vydržování masivní armády je však vzhledem k počtu obyvatel i rozlehlému území zhola nemožné. Navíc je země ve velmi zvláštní geopolitické situaci, protože je doslova sevřena mezi dvěma vojenskými velmocemi - Ruskem a Čínou. "Obrana Mongolska proti konvenční vojenské invazi je prakticky nemožná," konstatoval vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

Ačkoliv v posledních letech Mongolsko zcela otevřeně spolupracuje s řadou "západních" zemí a účastní se například pod velením NATO mise v Afghánistánu, hlavním bezpečnostním partnerem pro něj zůstává tradičně Rusko. Mongolsko bylo po Sovětském svazu druhou zemí světa, kde byl ustaven komunistický režim. V roce 1924 byla za podpory Sovětského svazu vytvořena Mongolská lidová republika, která zůstala pod vlivem "soudruhů z Moskvy" dlouhých sedm desetiletí.

Mongolská armáda
Mongolští vojáci se v Afghánistánu podílejí na výcviku afghánské armády

I vztahy s Čínou jsou velmi pestré. Je největším obchodním partnerem. "Mongolsko současně chová určité obavy z ambicí Číny v regionu, z jejích možných teritoriálních nároků a v neposlední řadě ze stále silnější čínské imigrace do Mongolska," uvedl Visingr.

Šance pro české firmy

Vzhledem k zastaralému vybavení a výzbroji ze sovětské éry by mongolská armáda mohla být příležitostí pro české firmy. Například letectvo před časem vyřadilo všechny nadzvukové stíhačky MiG-21. Od Ruska si však Mongolsko objednalo desítku nových letounů MiG-29. To by mohla být šance pro Aero Vodochody a dodávky cvičných strojů.

Velmi skromné mongolské letectvo spoléhá hlavně na vrtulníky. Kromě bitevních strojů Mi-24 má také transportní vrtulníky Mi-8 a Mi-17. A právě české firmy by i díky čtvrteční návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a podpisu dohody o opravách ruských strojů mohly zajišťovat mongolskému letectvu servis nebo modernizaci. "Náš podnik LOM bude moci modernizovat nejen vrtulníky Armády České republiky jako doposud, ale také stroje z výzbroje spojenců z NATO a dalších států. Pro LOM se otevírají příležitosti vstoupit na nové trhy," konstatoval náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

Česko by mohlo navíc zajistit i výcvik mongolských pilotů. Podobně už trénuje afghánské nebo americké letce. Na pardubickém letišti je nově k dispozici také špičkové taktické simulační centrum, kde se piloti naučí se stroji létat, ale mohou také plnit konkrétní cvičné bojové úkoly. Primární určení pro stíhačky Jas-39 Gripen a bitevníky L-159 lze softwarově simulátor rozšířit i pro výcvik na jiných letounech včetně zmiňovaných ruských strojů MiG-29, které si mongolské vzdušné síly objednaly.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz