Pracujte, dokud se nezpotíte, říká nejstarší muž světa

Když začátkem měsíce zemřela 115letá Francouzka Marie Bremontová, stal se šedovlasý pastevec dobytka z dagestánského Kizil-Jurtu nejstarším mužem světa. Horalovi Gajirchanovi Irischanovi je podle dokladů 112 let, avšak jeho vzpomínky naznačují, že je možná mnohem starší.

Muž tvrdí, že si pamatuje Šamilovu smrt z roku 1871
Píše se rok 1871 a dagestánský válečník Imam Šamil, který vedl jedno z nejdelších povstání historie proti Rusku, umírá. Irischanov tvrdí, že si tuto scénu pamatuje, jako by to bylo včera.

"Byl jsem velmi malý, držel jsem se ještě máminých sukní," říká Gajirchan Irischanov o dagestánské kapitulaci po 25 let trvajícím konfliktu. Imam Šamil byl carem Dagestánu a neměl žádný strach. Pamatuji si, jak každý plakal a já jsem byl též plný zármutku," řekl shrbený muž s bílým plnovousem anglicky psanému deníku The Moscow Times.

Podle Irischanových výpočtů mu tehdy byly tři roky. Pokud by to byla pravda, bylo by mu dnes 134 let. V dokladech má ale jako datum narození rok 1888. Podle průkazu je mu tedy 112 let. Irischanovův věk ale nemůže být potvrzen. Před padesáti lety, když mu zemřela první žena, totiž ztratil rodný list.

Irischanov prožil tři války
Ale i tak prožil déle než jedno století plné událostí. Zažil pád Imama Šamila, poslední roky vlády cara Mikuláše I., revoluci v roce 1917, stalinské čistky, tři války a přechod k demokracii před deseti lety.

Irischanovův život začal v horské vesnici Almak, kde se narodil. Brzy začal od rána do večera pracovat na rodinné farmě. Byl nejstarší z devíti dětí a pracoval každý den s výjimkou svátků. Chvílí odpočinku bylo málo. "Lehl jsem si na pole a snil, poslouchal zpěv slavíka," říká. Občas se účastnil závodů na koních, které často vyhrál, a rád chodil na tancovačky.

Chtěl studovat, avšak jeho otec rozhodl, že musí pracovat na poli. "Bylo mou povinností pomáhat rodičům. Museli jsme dělat, co mi řekli, to byl zákon." Nestěžuje si však. Lituje pouze, že se nenaučil číst a psát.

Toužil jsem mít knír, říká kmet
Jeho největším dětským snem bylo nechat si narůst knír jako jeho hrdina Imam Šamil. "Můj bratranec takový měl a já ho chtěl také. Neměl jsem ani vous, ale přece jsem se začal holit a masíroval si tvář olejem. Pak můj knír vyrostl a já jsem se naučil, jak jej natočit, když jsem šel na tancovačku. To byly nejlepší časy mého života." Tam potkal i svou první ženu Aktotaj. Uviděl ji poprvé, když jí bylo devět let. Čekal tři roky, aby si jí mohl vzít.

Nejtěžší období jeho života nastalo po smrti první ženy. Ta mu nechala dvě velmi malé dcery a sedmiletého syna. Musel nechávat děti samotné doma, když chodil na pole a bál se, co vše se jim může stát. Oženil se ještě dvakrát. Dnes se chlubí čtyřiceti vnoučaty a padesáti pravnoučaty.

Cítím se na osmnáct, tvrdí stařec
Irischanov, který žil celý život v dagestánských horách, jí stále s velkou chutí. Pětkrát denně se modlí k Alláhovi a prochází se v okolí domu.  Muž, který mluví pouze avarsky, což je místní dagestánský dialekt, nebyl, kromě chřipky před pěti lety, nemocný. Pouze má zamlžený zrak. "Cítím se jako osmnáctiletý. Pokud bych neměl problémy s očima, vyšel bych až na vrchol těchto kopců," říká.

Irischanov nedávno dostal dvoupokojový byt v centru města. Celý život ale žil v chatrči v horách. Když vypráví o svém životě, mluví v přerušovaných větách. Jeho 48letá vnučka jeho slova trpělivě překládá.

Muž obdivuje Stalina
Změny režimu začal on a ostatní vesničané pociťovat teprve ve třicátých letech "Když se začaly objevovat kolchozy, dozvěděli jsme se něco o revoluci. Chudí lidé dostali dobytek od bohatých a ti bohatí byli posláni na Sibiř. To nebylo správné, protože někteří z těch bohatých si své peníze nevydělali tím, že si seděli na rukou. Jejich bohatství jim nespadlo z nebe."

Pak přišli Rusové a zavedli školy a nemocnice. "My jsme Rusy respektovali, protože učili naše děti a nás civilizovali," říká stařík. Tento postoj k bolševikům nezměnil ani tehdy, když Stalin v roce 1944 vyhnal do exilu tisíce Čečenců a Ingušů. I když mnoho z nich třitýdenní cestu do Kazachstánu nepřežilo, myslí si Irischanov, že jejich odsun byl správný. Tvrdí, že Čečenci kolaborovali s nacisty.

I dnes je Irischanov stále plný úcty ke Stalinovi, jeho obdiv je téměř stejný jako k dagestánskému hrdinovi Šamilovi, jehož černobílé fotografie zdobí dům. Mnohem méně uznalý je k současným politikům. Jak se jmenuje ten poslední - ptá se své dcery na prezidenta Vladimira Putina.


RECEPT NA DLOUHOVĚKOST
Jako recept na dlouhověkost Gajirchan Irischanov radí: "Pracujte, dokud nebudete zpocení. Buďte opatrní na své nervy, udržujte se zdraví a jezte dobré jídlo." Sám to dodržuje a přes svůj vysoký věk ještě nehodlá tento svět opustit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video