Podle rozhodnutí soudního senátu nemá ani výše výplaty v ghettu, ani tehdejší věk žadatelů na nárok na penzi vliv.

Podle rozhodnutí soudního senátu nemá ani výše výplaty v ghettu, ani tehdejší věk žadatelů na nárok na penzi vliv. | foto: Profimedia.cz

Pracovníci z židovských ghett mohou žádat v Německu o penzi

  • 3
Lidé, kteří byli za 2. světové války nuceni pracovat v židovských ghettech, mají nárok na německý důchod. Rozhodl o tom německý Spolkový sociální soud v Kasselu.

Senát uvedl, že na peníze z německého důchodového systému mají židovské oběti nacistů nárok i tehdy, pokud dostávaly za práci v ghettu nějakou odměnu.

Na soud se obrátili dva židovští muži a jedna žena ve věku mezi 80 a 87 roky, kteří nyní žijí ve Francii a v Izraeli. Za války byli z území, která obsadili nacisté, deportováni do ghett v Polsku a v Bělorusku.

Jeden z žalobců pracoval jako elektromechanik u pošty, další dva pak v kožařské fabrice a v Říšských závodech Hermanna Göringa, které patřily v té době k největším německým koncernům.

Za práci dostávali malé množství jídla, někdy i peníze. Soud rozhodl, že jim penze z německého důchodového systému náleží i tehdy, pokud pracovali za odměnu.

Podle rozhodnutí soudního senátu nemá výše výplaty v ghettu ani tehdejší věk žadatelů na nárok na penzi vliv. O příslušný německý důchod můžou žádat i lidé, jejichž plat v ghettu místo nich pobíraly další osoby.

Soud se dnes také zabýval mimo jiné tím, jak a zda se za 2. světové války lišila práce v židovském ghettu od nucených prací. Řešil také to, jestli se dá jídlo považovat za mzdu.

Měsíčně by tak lidé nucení pracovat v ghettu mohli pobírat penzi 100 až 200 eur (asi 2 670 až 5 340 korun). Důchodová správa eviduje kolem 70 tisíc žádostí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video