Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovnice dětského fondu je viněna z únosu

  15:33aktualizováno  15:33
K r o m ě ř í ž - Pracovnice kroměřížské pobočky Fondu ohrožených dětí Eliška Petruchová je obviněna z únosu tří dětí. Matkou opuštěné sourozence Mesárošovy totiž odvezla do zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Čechách bez vědomí Okresního úřadu v Kroměříži, který se o ně staral.
Trestní oznámení podala na Petruchovou žena, která se znala se skutečnou matkou dětí a o sourozence se starala. Pracovnice fondu se však brání tím, že je odvezla proto, že se o ně přítelkyně matky špatně starala. S přestěhováním dětí souhlasil jejich otec.

S převozem však nesouhlasil okresní úřad. To odstartovalo spor, který vyústil v trestní oznámení na dvě pracovnice fondu, ale i v pozastavení činnosti celého Fondu ohrožených dětí ministerstvem práce a  sociálních věcí.

Vyšetřovatel obvinil jednu pracovnici
Vyšetřované pracovnice fondu jsou vývojem překvapeny. "Je to zcela absurdní. Postupovaly jsme podle zákona a s výslovným souhlasem otce dětí," uvedla jedna z vyšetřovaných pracovnic fondu Alena Perglová.

Mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková obvinění Elišce Petruchové potvrdila. "Jedná se o sdělení obvinění, kde je uveden jako trestný čin únos," řekla Jindráková.

Obhájce požádá o milost prezidenta
Obhájce obviněné pracovnice fondu Daniel Šulc  prohlásil, že předá v pátek prezidentské kanceláři žádost o omilostnění Elišky Petruchové. "K žádnému únosu nedošlo. Paní Petruchová neporušila žádné ustanovení trestního zákona," prohlásil.

Také Eliška Petruchová obvinění odmítá: "V žádném případě jsem děti neunesla. Zároveň si ale přeji, aby případ, který už přerostl v politickou aféru, byl vyšetřen," řekla pro ČTK Petruchová.

Obvinění považuje fond za nesmyslné
"Je směšné argumentovat v tomto případě trestním oznámením. To může přece podat kdokoliv na kohokoliv," podivila se již dříve předsedkyně fondu Marie  Vodičková.

"Domníváme se, že paní vyšetřovatelka nesprávně vyhodnotila situaci. Nedovedu si představit, že by tento případ skončil obžalobou. Kromě toho se opíráme jak o souhlas otce, tak o rozsudek krajského soudu, který jasně konstatuje, že jsme měli
pravdu. Proto doufám, že vyšetřování bude brzy zastaveno," prohlásila
Vodičková.

Po celou dobu sporu argumentuje tím, že podle Úmluvy o právech dítěte, kterou vláda podepsala, je nutné také přihlížet k mínění dětí. A ty si podle ní jednoznačně přejí zůstat v nové rodině.

Děti opustila matka
Děti ve Zdounkách žily v péči přítelkyně jejich matky, když matka zmizela neznámo kam. Podle pracovnic Fondu ohrožených dětí se však žena o ně nestarala dobře.

"Často se ani pořádně nenajedly. Paní Kunčarové, která se po zmizení matky o děti starala, jsme několikrát vymohli příspěvek, péče však nebyla dostačující," prohlásila už dříve obviněná pracovnice fondu Eliška Petruchová.

"Proto jsem děti odvezla napřed domů a potom po dohodě s nadřízenými jsme je umístili do našeho zařízení Klokánek. Měli jsme k tomu oficiální zmocnění od otce. Ten se sice ústavně léčí, jeho rodičovská práva však tím nejsou dotčena. Hrozilo totiž, že by děti skončily v Diagnostickém ústavu v Brně, což pak také nařídil svým opatřením Okresní soud v Kroměříži," popsala peripetii obviněná pracovnice fondu Petruchová.

Soud poslal do Čech i soudního vykonavatele, aby děti přivezl zpátky. Sourozenci však před ním utekly pod ochranu fondu. Krajský soud poté v odvolacím řízení rozsudek okresního soudu zrušil a dal zapravdu Fondu ohrožených dětí. Přesto ministerstvo na základě  tohoto sporu fakticky pozastavilo fondu činnost.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz