Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní smlouvu dvakrát přečíst, jednou podepsat

  7:00aktualizováno  7:00
Uzavřít pracovní smlouvu neznamená jen bezmyšlenkovitě "podškrábnout" nějaký papír. Kdo si chce ušetřit problémy, měl by si text pořádné přečíst. Bránit se až po podpisu nevýhodné smlouvy může být pozdě.
Pracovní smlouvu si dobře prostudujte. Ilustrační foto

Pracovní smlouvu si dobře prostudujte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V pracovní smlouvě musí být sjednán druh práce, na kterou je zaměstnanec přijímán, místo výkonu práce a den nástupu. Pracovní smlouva by měla být uzavřena písemně, s výjimkou pracovního poměru, který je kratší než jeden měsíc.

Kromě těchto podstatných náležitostí lze sjednat ještě další, na kterých se zaměstnanec se zaměstnavatelem společně dohodnou. Takových podmínek je celá řada.

"Patří mezi ně třeba sjednání kratší pracovní doby nebo jiný počátek a konec pracovní doby kvůli dojíždění zaměstnance," říká Libor Kohoutek, vedoucí pracovně právního odboru společnosti Jablonex Group.

Máte nárok na prémie?
Ve smlouvě by měla být uvedena i výše mzdy, způsob odměňování a termín výplaty. Měli byste vědět, zda dostanete prémie, osobní ohodnocení či příplatky za přesčas. Zaměstnanec má nárok, aby si za přesčasovou práci vybral náhradní volno nebo mu byla vyplacena odměna s příplatkem pětadvaceti procent průměrného měsíčního výdělku.

"V pracovní smlouvě bývá často uvedeno, že odměna za práci navíc je zahrnuta ve mzdě. Pokud to podepíšete, zříkáte se příplatků i náhradního volna," varuje Kohoutek.

Ve smlouvě by měla být jasně vymezen také druh práce. Nikoli tedy pouze účetní, technik, administrativní pracovník. Čím širší je sjednání práce, tím více úkolů po vás zaměstnavatel může požadovat.

Zkušební doba? Nejvýše tři měsíce
Důležité je dohodnout dobu trvání pracovního poměru. Není-li ve smlouvě výslovně uvedena, má se za to, že pracovní poměr se uzavírá na dobu neurčitou, tedy časově neomezenou.

"Naproti tomu pracovní poměr na dobu určitou se uzavírá na konkrétní dobu, třeba jako zástup za pracovníka na rodičovské dovolené, a končí uplynutím sjednané doby," popisuje personalistka společnosti Aldi Jana Brejchová.

V pracovní smlouvě lze písemně dohodnout i zkušební dobu, a to maximálně na dobu tří měsíců. Zkušební dobu nelze dodatečně prodlužovat ani dohodnout až po nástupu do práce.

Smlouvu si v klidu přečtěte
Před podpisem smlouvy se vyplatí text pečlivě prostudovat. Tento dokument totiž vymezuje práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele a je důležitý pro posouzení případných sporů.

Uzavření pracovní smlouvy je důležitý krok, proto se vyplatí věnovat dostatek času jejímu pročtení. Před podpisem je třeba se zamyslet i nad svými budoucími aktivitami.

"To se týká zejména takzvané konkurenční doložky, která po ukončení pracovního poměru znemožňuje, aby pracovník po určitou stanovenou dobu vykonával pro jiného zaměstnavatele nebo na vlastní účet činnost, která byla předmětem uzavřené pracovní smlouvy," vysvětluje advokát Alexandr Kocián z advokátní kanceláře Kocián, Šolc, Balaštík.

Opatrnost je na místě
Pozor si dejte především na ujednání, která jsou v rozporu s pracovněprávními předpisy. Jde například o široce sjednané místo výkonu práce ve smyslu Česká republika nebo Jihočeský kraj.
V praxi to pak znamená, že místo Brna, odkud pocházíte, budete cestovat za prací kamkoliv v takto vymezených místech.

"Naproti tomu zaměstnavatel vás nesmí přeložit do místa, které neodpovídá tomu, jež je uvedeno ve smlouvě jako místo výkonu práce," uvádí Libor Kohoutek. Pracovní smlouva může obsahovat také ujednání, že budete vysíláni na pracovní cestu.

Nepodepisujte dohody o různých smluvních pokutách hrazených zaměstnancem. Abyste později nelitovali, smlouvu si v klidu pečlivě přečtěte a neuškodí ani nahlédnout do zákoníku práce.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...Najdete na iDNES.cz