Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovat na roku 2000 musí Itálie a část východní Evropy

  16:11aktualizováno  16:11
- Problém s počítačovým přechodem na rok 2000 může vyřadit z provozu energetické sítě, telefonní linky, vodárny a další životně důležité služby v Rusku, Číně a zejména na Ukrajině. Posílit opatření proti kolapsu počítačů by měly některé země východní Evropy v čele s Českou republikou, ze západních zemí zanedbala tento problém jen Itálie, vyplývá ze série zpráv, které v úterý vydalo ministerstvo zahraničí USA.

Podle zprávy se poruchy spojené s přechodem na rok 2000 vyskytnou v Rusku pravděpodobně v "klíčových sektorech elektrické energie, tepla, telekomunikací, dopravy, finančních služeb a rychlé zdravotnické pomoci". U Ukrajiny zpráva Washingtonu toto rozlišení ani neuvádí a konstatuje, že země "se zdá být na zvládnutí problému s rokem 2000 nepřipravena".

Situační zpráva však zatím nevyslovila doporučení, aby Američané kvůli tomuto problému do konkrétní země necestovali. Naproti tomu britské ministerstvo zahraničí v sérii zpráv o roku 2000, koordinované se zprávami washingtonské administrativy, již doporučilo občanům nepodnikat žádné cesty na Ukrajinu na přelomu roku, které nejsou nezbytně nutné, dokud se zde situace nevyjasní.

V Evropě ocenilo ministerstvo úsilí Evropské unie a výhrady nalezlo jen u Itálie. Ta je sice podle zprávy "všeobecně připravena",ale musí pokročit v práci ve zdravotnictví, spojích a dopravě.

Z východní Evropy doporučuje zpráva České republice zvýšit úsilí v přípravě na rok 2000 u železniční dopravy, výroby elektřiny, dodávek vody a u zdravotní péče. Bulharsko riskuje, že na počátku roku 2000 bude mít problémy s dodávkami elektřiny, tepla a vody, problémy mohou být podle ministerstva i v Arménii, která ovšem není na počítačích tak závislá. Z dalších zemí jsou problémem ohroženy Turecko, které se teprve vzpamatovává z ničivého zemětřesení, pevninská Čína nebo Pákistán.

Zpráva měla původně mluvit i o problematickém stavu příprav v Japonsku, američtí představitelé však zde podle svých slov zjistili v poslední době výrazný pokrok a nechtěli dát Tokio do jedné kategorie s Ruskem, Čínou a Itálií. Vyjádření vůči Itálii zase bylo vysoce diplomatické, protože USA si nepřejí zbytečně rozhněvat spojence a narušit jeho turistický průmysl nebo odradit investory, řekli agentuře Reuters nejmenovaní činitelé administrativy.

"Vysvětlili jsme vládám, že cílem hodnocení jejich úsilí o řešení problému roku 2000 je informovat americkou veřejnost o potenciálních hrozbách pro jejich bezpečnost," řekl na brífinku ředitel odboru služeb pro občany ministerstva zahraničí Kevin Herbert.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zeman na Hradě nespálil jen trenky, ale zřejmě až dva miliony korun

Prezident Miloš Zeman spálil v zahradách Hradu červené trenky. (14. června 2018)

Červené trenky skupiny Ztohoven by podle galeristů a odborníků na moderní umění mohly na trhu vynést přes dva miliony...

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...Mladíka ukopali a vláčeli za autem. Policisté zatkli bestie z Aše

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...

Policistům se téměř po deseti letech podaří uzavřít případ vraždy Tomáš Pilaře, kterého pachatelé brutálním způsobem...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Další z rubriky

OBRAZEM: S požáry v manilských slumech pro nejchudší bojují hasiči marně

Manila bojuje s rozsáhlými požáry

Bezmoc, pláč a zničené domovy. Požáry ve filipínském hlavním městě Manile ničí chudinské oblasti. Místní však nemají...

Salvini: Už nemůžeme přijímat migranty. Naopak bychom jich pár rádi předali

Plavidlo Aquarius spravují organizace Lékaři bez hranic a SOS Mediterranée (14....

Itálie nemůže přijmout už ani jednoho žadatele o azyl, prohlásil italský ministr vnitra Matteo Salvini v rozhovoru pro...

Číňané si kupují děti v Kambodži. Razie odhalila 33 těhotných žen

Indie je dnes hlavním centrem surogátního čili náhradního mateřství. Zčásti je...

Při operaci v kambodžském Phnompenhu namířené proti ilegálnímu podnikání s náhradním mateřstvím objevila policie 33...

Najdete na iDNES.cz