Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prachatický starosta slíbil městu lázně. Místo toho mu ztratil pozemky

  3:02aktualizováno  3:02
Prachatická radnice ztratila kontrolu nad nejkrásnějšími pozemky ve městě. Starosta a jihočeský volební lídr ODS Jan Bauer je vložil do společnosti, která tam slíbila postavit Lázně svaté Markéty. Ale ani po devíti letech tam žádné lázně nejsou a město ztratilo na projekt vliv.

Ještě před rokem a půl zástupci lázní Ladislav Marek (druhý zprava) a starosta Jan Bauer (třetí zprava) slavnostně klepali na základní kámen. Pak se stavební práce zastavily. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podíl města se mezitím navyšováním základního jmění smrsknul z 50 procent na pouhých patnáct. Do společnosti vstoupil lichtenštejnský občan Markus Hasler, který firmě půjčil 23,6 milionu korun. To je muž známý z toskánské kauzy Mirka Topolánka – vila, kde bývalý premiér loni pobýval, Haslerovi oficiálně patří.

Starosta Prachatic a lídr jihočeské kandidátky do parlamentních voleb za ODS Jan Bauer je podezřelý, že nehájil zájmy svého města tak, jak měl. Prachatice ztratily vliv na nejkrásnější volné pozemky na svahu nad historickým centrem.

Starosta rozjel v roce 2001 s posvěcením zastupitelstva společnou firmu se skupinou podnikatelů, která slíbila lázně postavit do roku 2005. Už uplynulo devět let a lázně nestojí. Na papíře je to jedna z největších plánovaných staveb svého druhu v Česku s cenou přes 750 milionů korun.

Bauer tehdy vložil nejlukrativnější městské pozemky v Prachaticích, kde zároveň starostuje, do firmy Léčebné centrum svaté Markéty, a. s. Tehdy měly hodnotu 8,1 milionu korun. Lázně už na nich stály v 18. století.
Dnes hlavní podíl kontroluje podnikatel, prachatický rodák a starostův známý Ladislav Marek. Podíl města se z původní půlky smrskl na pouhých 15 procent.

Pozemky nabyly na hodnotě

Pozemky, které město do firmy vložilo, za uplynulé roky několikanásobně nabyly na hodnotě. "Zasíťované pozemky se nyní na kraji Prachatic prodávají za 700 až 800 korun za metr čtvereční," řekla Anděla Vlčková z místní 1. šumavské realitní kanceláře v Prachaticích.

To by pak osmihektarový pozemek, kde vyrostou lázně, měl už místo osmi milionů cenu několik desítek milionů korun. Starosta se hájí, že město jenom vložilo do firmy pozemky a víc se o ni nestará. "Zastupitelstvo pouze souhlasilo s navyšováním kapitálu," uvedl starosta Bauer.

Podle protikorupční organizace Růžový panter se měl o městský majetek starat víc. "Pokud někam město vloží majetek a starosta potom sdělí, že ho nezajímá, co se s tím majetkem děje, je to v příkrém rozporu s výkonem funkce veřejného činitele," kritizuje Bauera Iveta Jordanová z protikorupční organizace Růžový panter, která aktuálně zpracovává problematiku evropských dotací. Lázně o dotace žádají.

Bauer navíc říká, že podle územního plánu nemůže v místě stavět nikdo nic jiného než lázně, takže pozemky nemůže nikdo zneužít. Tajemník prachatické radnice Karel Pašek MF DNES výňatek z územního plánu poslal a ten vymezuje lázně dost obecně. Je tam napsáno, že zóna se vymezuje jako "lázeňsko-rekreační a zdravotnická" a je povolené hotelové zařízení o pěti stech lůžkách.

Soudní spory se zakladateli

Smí tam vyrůst i tři rodinné domy. Parametry lázní nejsou nijak specifikované. Takže majitel s nadsázkou může postavit na místě hotel s několika lázeňskými vanami a má splněno.

Projekt se datuje od roku 2001, když se Bauer seznámil s podnikateli ze stavební firmy Prachstav, Pavlem Mádlem a Erikem Foltýnem z firmy FOLSPOL. Město vložilo do firmy pozemky a firma peníze. Každý podílník měl půlku.

Jenomže pak přišel v roce 2003 první zádrhel. Spoluvlastníci Prachstavu se rozhádali, potřebovali peníze, tak se rozhodli Prachstav prodat za 20 milionů. Našli kupce – firmu Riche, ale ta nezaplatila.

"Obchod se nám přesto už nepodařilo zastavit a Riche podíl v naší firmě získala," říká Foltýn. Od Riche se balík akcií dostal až k dnešním vlastníkům. Ti předchozí – Foltýn a spol. – to napadli u soudu.

Proč je to důležité pro dnešek? Protože budovatel lázní, který usiluje o dotace za desítky milionů a bude žádat u banky i o úvěry, má firmu zatíženou dávnými spory o to, kdo kontroluje její akcie. Mluvčí Ladislava Marka Martin Doležal potvrdil, že s Foltýnovou firmou vedou soudní spory, ale že v nich přímo nejde o akcie lázní. Foltýn naopak říká, že si je stále nárokuje.

Prázdná louka

Podnikatel Marek v roce 2008 slavnostně ohlásil začátek stavby, poklepal na základní kámen, ale pak překvapivě za nejasných okolností vrátil sedmdesátimilionovou dotaci, kterou obdržel z evropských fondů.

A dnes, po devíti letech? Louka v Prachaticích je prázdná a hyzdí ji jen ruiny starých nestržených budov. Město už nemá žádné páky, jak projekt ovlivnit. Běží soudy o vlastnictví. S touto startovací pozicí se firma hodlá ucházet už podruhé o evropskou dotaci v řádech desítek milionů korun.

Podle opozice už všechny slíbené lhůty, dokdy měly lázně stát, propadly. "To už mělo být velmi dávno hotové. Prachatice nemají žádný hrad, nemají silnici první třídy, tak jsme mohli mít aspoň lázně," zlobí se místní zastupitelka za ČSSD Jana Krejsová.

"Myslím si, že o pozemky už město nenávratně přišlo tím, jak je vložilo do akciové společnosti," dodává Krejsová. Podle Krejsové také starosta opomněl na ministerstvu zdravotnictví požádat o přidělení prestižního statutu lázeňského místa pro Prachatice.

Na celém příběhu je ještě pozoruhodné, že starosta Bauer přinesl městské pozemky do náruče svému známému. Marek a Bauer spolu chodili v Prachaticích podle Doležala do jedné školy. Mají i společného dávného kamaráda Petra Mádla, který v lázních také podnikal. S Markem hrál fotbal a se starostou byl v zastupitelstvu za ODS.

"Blíže se seznámili až při přípravě projektu lázní," míní Doležal. Doležal MF DNES ujišťuje, že s výstavbou lázní se pořád počítá. "Společnost Léčebné centrum sv. Markéty připravuje žádost o novou dotaci (jde o 126 milionů korun). Kdyby neudeřila krize, tak už by se dávno stavělo," vysvětluje. Další termín pro odevzdání žádostí o dotace je 14. května. I starosta tvrdí, že ve zrod lázní stále věří.

Mít stavbu pod kontrolou není náš cíl

Starosta Jan Bauer prosadil, aby se jeho město Prachatice pustilo do projektu výstavby lázní. Tvrdí však, že do projektu příliš nevidí, přestože zasedá v jeho představenstvu.

Proč jste šli do projektu lázní?
Je to snaha o obnovení tradice. My jsme zvažovali, jakou formou se město bude angažovat. Nakonec jsme vložili pozemky. Pak se tam vystřídalo několik akcionářů. Ti do toho dávali peníze, tak se logicky snížil podíl Prachatic.

Co kdyby teď majitelé na místě postavili nakonec něco jiného?
Do územního plánu jsme dali pojistku, že tam smí být jen lázně.

Kolik činí základní jmění firmy?
Mohu-li poprosit, tak ta přesná data chtějte od pana Marka.

Vy jste pana Marka nechali na pozemcích vydělat. Za devět let nabyly několikanásobně na ceně.
Pozemky jsou naprosto bezcenné, protože nic jiného se tam postavit nedá než léčebné centrum.

A kdyby tam postavili hotel s jednou vanou, tak by to prošlo?
Nemuselo by jim to projít. To je na posouzení.

Nesnižují serióznost té firmy vlastnické spory se zakladateli?
Vždycky by bylo ideální, aby společnosti nezatěžovaly žádné jiné obchodní vztahy. To si musí vyřešit majoritní akcionář sám.

Neznepokojuje vás, že do lázní vstoupil tajemný investor Hasler z Lichtenštejnska?
Nejsme na tom tak dobře, abychom mohli odmítat seriózní nabídky, které se vám třeba na první pohled nezdají.

Projekt máte ošetřený územním plánem, ale moc do něj nevidíte...
No ale to nebyl ani náš cíl – mít to pod kontrolou.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz