Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Práce na opravách řek se zastavily

  8:38aktualizováno  8:38
Střední Morava - Povodí Odry kvůli nedostatku peněz zastavilo odstraňování povodňových škod a budování protipovodňových opatření. Starostové se obávají, že přerušení těchto prací může při větších deštích způsobit velké škody a ohrozit životy i zdraví lidí. V povodí Moravy se zatím na řekách pracuje dál, i zde však hrozí finanční problémy. Ministerstvo zemědělství zastavilo další přísun peněz s odůvodněním, že ve státní kase chybí.

"O dokončení staveb se dá mluvit až poté, kdy bude naplněno usnesení vlády o zajištění financí na obnovu vodních toků po povodních v roce 1997," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Šašek.

"Rozestavěné akce musíme dokončit a jsme připraveni zahájit další. Vše však záleží na tom, jak tuto situaci s ministerstvem zemědělství vyřešíme," uvedl finanční ředitel Povodí Moravy Pavel Mylbachr.

Peníze na odstraňování povodňových škod se zpožďovaly i v minulých letech. "Nedá se říci, jestli je nyní tento problém závažnější. Budeme však o tom jednat  i na valné hromadě v pátek a už jsme se také rozhodli, že část preventivních opatření zaplatíme z vlastních prostředků," dodal Mylbachr.

Zastavení prací starosty ovšem velmi znepokojuje. "Jsme hrubě nespokojeni, protože dnes není hotova v obci ani polovina všech plánovaných protipovodňových staveb. Loni Povodí Odry vybudovalo pouze ochranný jez a část břehu řeky Bělé," uvedl místostarosta Bělé pod Pradědem František Kružík. Řada úseků na řece Bělé je podle něj opravena jen provizorně navážkami kamene. "Přijde větší voda a může se řada prací dělat znovu," zlobí se Kružík.

V České Vsi přerušilo Povodí Odry práce zrovna v úseku, kde je ohrožena větší bytová zástavba. "Připadne mi, že řada úseků je teď zranitelnějších než po povodních. Zajímalo by mě, kdo ponese odpovědnost za to, když k něčemu dojde," řekl starosta České Vsi Jindřich Jermář.

V Lipové-lázních se zase na potoce Staříč střídají úseky opravené s pásy břehů nezpevněných. "Takhle jsou břehy velmi zranitelné. Povodí Odry riskuje, že si přivodí další škody a škody vzniknou i obci," říká zdejší starosta Lubomír Žmolík.

Obec počítala s tím, že práce budou pokračovat podle plánu, takže obnovila obecní komunikaci podél části břehu. Jenže silnici nemohou auta využívat, protože hrozí utržení břehu. "Přitom měl být už zpevněný," sdělil Žmolík.

Starosta Mikulovic Ivan Král poslal jménem všech  starostů povodní nejvíc zasažených obcí na Jesenicku stížnost na ministerstvo zemědělství. "Pokud se nebude pokračovat, hrozí reálné nebezpečí znehodnocení řady rozpracovaných protipovodňových staveb a také rozsáhlé škody na majetku lidí i obce. Proto je bezpodmínečně nutné pokračovat," uvedl Král.

Ředitel Dopravního a inženýrského stavitelství Brno Richard Lang vyčíslil možné škody jen na rozpracovaných stavbách v Mikulovicích na třicet milionů korun, na majetku obce a lidí na několikanásobek. 

"Stavba se nyní nachází ve stavu, kdy není dokončeno opevnění břehů a nejsou vybudovány zpomalovací stupně. Při zastavení prací hrozí nebezpečí, že zvýšený průtok zničí nedokončené opevnění břehů a naruší statiku nového železničního a silničního mostu," varuje Lang.

Starostové obcí  Jesenicka požádali o pomoc hejtmana Olomouckého kraje Janu Březina (KDU-ČSL). "Chci s Povodím Odry jednat. Nesmyslným zastavením prací hrozí riziko znehodnocení proinvestovaných peněz," tvrdí hejtman.

V případě nutnosti hodlá Březina mluvit také s úředníky na ministerstvech, odkud peníze do obnovy tečou. "Pokud se peníze zdržely, práce by měly určitě pokračovat na podzim," míní Březina. Rozpočet kraje stačí jen na nejnutnější výdaje, a tak finančně obnově toků pomoci nemůže.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz