Bývalý ředitel TV Nova Petr Dvořák

Bývalý ředitel TV Nova Petr Dvořák | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pozvání od premiéra se neodmítá, hájí se kandidát na šéfa ČT Dvořák

Petra Dvořáka dostalo do finále volby ředitele České televize nejvíce hlasů radních. A jako jedinému z kandidátů se mu dostalo přijetí u premiéra. Některé otázky čtenářů v chatu na iDNES.cz se proto točily i kolem této schůzky. "Takové pozvání se ve slušné společnosti neodmítá," řekl Dvořák.

"Úkolem generálního ředitele jakéhokoliv velkého média není politikům se vyhýbat, ale právě komunikací s nimi získávat zpětnou vazbu a odstínit tím své zpravodajce od jejich intervencí, aby mohli vyrábět a vysílat opravdu nezávislé zpravodajství," komentoval úterní setkání s Petrem Nečasem Dvořák.

Odpovědi Petra Dvořáka čtenářům iDNES.cz čtěte zde

"Pozvání na krátkou schůzku od premiéra ČR se ve slušné společnosti neodmítá. Vzhledem k roli České televize při formování společenské a kulturní situace je jeho zájem o budoucnost této instituce zcela legitimní," dodal v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Kandidáti on-line

iDNES.cz nabídl možnost zúčastnit se chatu všem pěti kandidátům.

Odpovědi Jana Svobody čtěte tady

Odpovědi Hynka Chudárka čtěte tady

Roman Bradáč bude hostem on-line rozhovoru v neděli.

Možnost odpovídat čtenářům odmítl Radomír Šimek. "Důvodem jsou nesčetné telefonáty, maily a jiné způsoby kontaktování ze strany médií, všechny s cílem získat co nejvíce informací o mých představách s dalším vývojem ČT. Tyto jsem popsal ve svém projektu, který je volně přístupný na internetových stránkách Rady ČT. Až do jeho obhajoby před Radou ČT není podle mého názoru smysluplné moje záměry diskutovat na veřejnosti," odůvodnil své rozhodnutí Šimek.

Na otázku, zda od něj premiér chtěl vědět, jak se jako ředitel bude chovat vůči jeho vládě a jeho politické straně, odpověděl Dvořák stručným "ne".

Petr Dvořák již dříve kritizoval ČT za její přístup k pořadu Události. V chatu svou vizi zpravodajství ČT rozvedl. Podle něj mu nechybí objektivita, nezávislost, ale postrádá kvalitu a odlišení od komerčního zpravodajství. "Musí vypadat jinak než na Nově, musí využívat jiné obsahové i formální prostředky a musí vytvářet alternativu komerčnímu zpravodajství, ne jeho kopii," napsal Dvořák.

Petr Dvořák byl jedním z prvních zájemců, kteří se přihlásili do konkurzu na obsazení místa po Jiřím Janečkovi.

"Vím, že se nepouštím do lehkého úkolu, ale myslím, že mám spoustu předpokladů tu změnu provést. Nemám v ČT žádné letité kamarády, znám podrobně fungování televizního průmyslu, mám chuť a energii a na závěr budu mít i závazek, který jsem udělal tím, že jsem se do výběrového řízení přihlásil. Závazek vůči sobě, vůči své profesní minulosti, vůči mým blízkým i vůči všem těm, kteří mi věří a kteří mi drží palce. Dám do toho všechno a jsem přesvědčený, že to zvládnu. Nebo, jak říkají moje děti, že to dám," komentoval svůj postoj k šéfování televize šest dnů před volbou generálního ředitele ČT.

O Dvořákovi se hovoří jako o favoritovi. Tím je například pro bývalého ředitele ČT Iva Mathé. Navíc Rada ČT mu dala při výběru finalistů vůbec nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Z pětice finalistů vybere ředitele ve středu 21. září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video