Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina chce po obraně 6,5 milionu za smrt výsadkáře

  8:19aktualizováno  8:19
Výsadkář Lukáš Syruček, který při seskoku v lednu 2009 v Chrudimi zahynul, testoval nový padák i novou výstroj, přestože měl málo zkušeností. Pozůstalí nyní požadují po ministerstvu obrany odškodnění ve výši 6,5 milionu korun.
Před soudem dokonce padl názor, že méně zkušení výsadkáři měli předvést, jak si s novým padákem poradí. Ilustrační foto

Před soudem dokonce padl názor, že méně zkušení výsadkáři měli předvést, jak si s novým padákem poradí. Ilustrační foto | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Výsadkář Lukáš Syruček zahynul v Chrudimi při seskoku, při němž se mu neotevřel hlavní ani záložní padák. Testoval novou výstroj, přestože měl na kontě jen devatenáct seskoků.

Okresní soud v Chrudimi před rokem zjistil, že za jeho smrt může šlendrián v armádě. Ovšem kdo přesně, se dodnes neví. Obžalovaní letečtí instruktoři odešli s osvobozujícími rozsudky, nikdo další nebyl obviněn.

Vdova po výsadkáři a další příbuzní podali žalobu na ministerstvo obrany, ve které žádají odškodné ve výši 6,5 milionu korun. Jsou přesvědčeni, že smrt Lukáše Syručka zavinila série závažných pochybení armády.

Případ Syruček

Začínající výsadkář Lukáš Syruček v lednu 2009 zahynul při seskoku v Chrudimi, když byl poslán na testování nových padáků a výstroje. Soud v Chrudimi, který měl potrestat viníky, odhalil, že smrt způsobila série chyb zejména na straně armády. Obžalováni ovšem byli jen dva civilisté. Ty soud osvobodil. Podle odborníků Syruček neměl nikdy podobné testy provádět.

"Paní Syručková se proto ani po několika letech od tragické nehody nemůže se ztrátou manžela vyrovnat. Vědomí, že za partnerovu smrt může lajdáctví armády při testování nové výstroje, je pro ni velmi trýznivé a frustrující," řekla MF DNES advokátka rodiny Syručkových Zuzana Špitálská.

Žalobců, kteří se domáhají náhrady škody po ministerstvu obrany, je celkem šest. Kromě rodičů výsadkáře Lukáše Syručka to je také jeho bratr a manželka se dvěma nezletilými dětmi.

"Žaloba viní ministerstvo obrany z toho, že vůbec připustilo seskok nezkušeného vojáka," řekla mluvčí městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Ministerstvo však argumentuje tím, že případ už vyšetřovala policie a žádný z orgánů činných v trestním řízení nenašel nic, co by svědčilo o chybě ministerstva.

To však podle Lhotákové není důvod, aby se soud žalobou nezabýval. "Soud se tím musí zabývat. Na jedné straně je tvrzení žalobců, proti nim tvrzení ministerstva. Proto není na místě předjímat výsledek dokazování, žalobci zatím pouze označili soudu důkazy k přezkoumání. Ty soud posoudí a podle nich rozhodne, zda je ministerstvo obrany zodpovědné za to, co se stalo," dodala Lhotáková.

Příčinou tragédie byl především nepořádek v armádě

V Chrudimi 18. ledna 2009 nadřízení poslali nováčky vyzkoušet novou výstroj, která dělala výsadkářům problémy. Šňůry padáků se totiž zachycovaly o trčící pouzdra. Syručkovi se neotevřel hlavní padák a nezareagoval správně, neotevřel včas záložní padák.

Syručkovi kolegové mluvili na policii o obtížném seskoku. Před soudem už ne, ztratili paměť.

Policie přišla s tím, že hlavní vinu mají instruktoři státní zkušebny, kteří nové tlumoky testovali a na nebezpečí neupozornili. Před soudem se ukázalo, že vojáci se o výsledky práce zkušebny vůbec nezajímali a jejími závěry se neřídili.

Zkušebna předala nakonec 55 procent původně požadovaných protokolů. A armáda nic nenamítala. "Je to, jako kdybyste si chtěli postavit dům, postavili vám dvě patra, a třetí ne a nikdo by proti tomu neprotestoval," uvedl chrudimský soudce Petr Žanda, který oba instruktory osvobodil.

Armáda poté provedla zřejmě i vlastní vojskové zkoušky nové výstroje. Ví se o nich jen to, že snad byly. "Co se při nich dělo, se už asi nedozvíme," uvedl soudce Petr Žanda.

"Armáda ten případ držela pod pokličkou. Nebýt soudního znalce, tak se to ven vůbec nedostalo. Vojáci mi říkali, že při vojskových zkouškách se na tyto problémy muselo přijít, museli si toho všimnout," řekla Alena Syručková, vdova po Lukáši Syručkovi.

Přestože nikdo z armády obviněn nebyl, před soudem se ukázalo, že příčinou tragédie byl především nepořádek v armádě. Série hrubých chyb začala tím, že vojáci šli zkoušet nové tlumoky a zároveň nové padáky. A na náročné testy poslali i ty nejméně zkušené parašutisty.

Jasné je, že Lukáš Syruček s devatenácti seskoky na kontě neměl v letadle být, neměl testovat nevyzkoušený hlavní i záložní padák ani novou výstroj. Syručkův velitel před soudem nedokázal vysvětlit, proč na testování nových padáků poslal muže, který měl v tu chvíli za sebou jen několik seskoků.

Před soudem dokonce padl názor, že méně zkušení výsadkáři měli předvést, jak si s novým padákem poradí. "Kdyby skákali jen ti zkušení, tak by se na některé věci nemuselo přijít," uvedl loni před chrudimským soudem Michael Vachuta, technický poradce výrobce padáků.

"V armádě panuje strach ukázat na nedostatky. Ztratila se profesní etika. Pokud se nezmění systém, budou další mrtví," uvedl soudní znalec Jiří Šefl, který otevřeně mluvil o nepořádcích v armádě.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Místo dítěte měla opilá žena v kočárku lahve, batole leželo na zemi

Agresivní žena s batoletem nadýchala přes tři promile

Při adventních pochuzkách objevili pražští strážníci v jednom z obchodních domů opilou ženu s batoletem. Žena byla...

Manažer vagonky dostal za neodvádění plateb za zaměstnance podmínku

Obžalovaný Pavel Prázný (uprostřed) před soudem.

S podmínkou a peněžitým trestem odešel od lounského soudu Pavel Prázný, bývalý manažer vagonky v úpadku Heavy Machinery...

Dealeři drog se domlouvali šifrovanou řečí, členem gangu byl i důchodce

Kriminalisté odhalili organizovanou skupinu prodejců marihuany.

Kriminalisté po několika měsících rozkryli organizovanou skupinu, která několik let pěstovala konopí a v pražských...Najdete na iDNES.cz