Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozůstalí vzpomínali na oběti od Nažidel

  18:29aktualizováno  18:29
Minuty ticha u pomníku devatenácti obětí havárie a auta projíždějící vysokou rychlostí úsek nad strání s dřevěným křížem. Kolem improvizovaného pomníku u jihočeských Nažidel se sešlo na třicet pozůstalých. Připomněli si rok od nestrašlivější nehody v dějinách Česka.

Před rokem přitom ještě někteří z nich zápasili o život v troskách patrového autobusu. Z některých jsou invalidé.

"Jsem ode dneška v plném invalidním důchodu," uvedl Karel Fiala, který k pomníku slézal o dvou francouzských holích. Jako majitel pokrývačské firmy je pracovně znemožněný, navíc ho čekají ještě dvě náročné operace.

Patnáct minut po třetí hodině odpoledne se u kříže s devatenácti jmény rozhořelo devatenáct červených svíček. Pozůstalí z Karlovarska dorazili na místo v sedmi autech, většina z nich i s věnci se stuhami.

"Štěpánce taťka, mamka, bráška a Lucka," stálo na bílé stuze jednoho z nich.

Mezi obětmi nehody bylo i několik malých dětí. Dlouhé minuty přitom stáli lidé ve sněhu bez jediného slova a bez hnutí. Místo tragédie, které se za rok skoro nezměnilo a rok jejich života po osudném loňském březnu, hovořily za vše.

Někteří z nich si ukazovali pahýly stromů, které zůstaly nedotčené po nehodě. Večer, kdy se vraceli ze zájezdu v rakouských Alpách právě v místě klesání u Nažidel autobus vybočil ze silnice a převrátil se ze srázu. Střechu patrového vozu probodaly náletové stromy za svodidly. - více o nehodě zde

"Zdá se mi, že to tady bylo trochu jiné," ukazoval jeden z mužů. Jakoby zapomněl, že osudný večer se zranění zmítali v šoku v naprostí tmě a zoufale zastavovali auta, aby přivolali pomoc.

"Viníme z nehody řidiče a jeho zaměstnavatele," opakoval Karel Hart, který přišel v autobuse o devatenáctiletého syna. "Podle statistiky tu byla od roku 1999 jen jedna smrtelná nehoda. Proto se ptám - je za vším hazard a lehkovážnost?"

Pozůstalí navíc vyčítají řidiči autobusu Pavlu Krbcovi, že nepřijal osmiletý trest vězení, k němuž ho odsoudil loni v prosinci českokrumlovský okresní soud a odvolal se. - více o procesu zde

"Chceme tady mít pomník. V nejbližších dnech dáváme žádost na stavební úřad v Kaplici o povolení stavby. Máme už souhlas policie, správy a údržby silnic i obce a kraje," řekl Josef Pudil.

Na pomník slíbil přispět jihočeský krajský úřad, autorem návrhu je akademický sochař Jan Kotek z Karlových Varů, který přišel při nehodě o dceru.

"Jsme tu poprvé i když bydlíme v nedalekých Omleničkách. Ten hrozný večer jsme slyšeli jen nekonečné houkání sanitek," komentovali pietu manželé Novákovi, kteří sledovali setkání ze silnice.

Zhruba tři desítky pozůstalých a cestujících z autobusu smrti se v den prvního výročí tragické nehody sešlo u pomníčku u Nažidel na českokrumlovsku. (8. března 2004)

Zhruba tři desítky pozůstalých a cestujících z autobusu smrti se v den prvního výročí tragické nehody sešlo u pomníčku u Nažidel na českokrumlovsku. (8. března 2004)

Iveta Pillerová s dcerami, desetiletou Stephanií a čtyřletou Elizabeth vzpomínají u pomníčku v Nažidlech na svou dceru a sestru Andreu, která zahynula před rokem při havárii autobusu smrti. (8. března 2004)

Jana Hartová vzpomíná u pomníčku na syna Viktora, který se před rokem stal jednou z devatenácti obětí tragické nehody u Nažidel. (8. března 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz