Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozůstalí po Kočkovi neuspěli se stížností na odškodňování za vraždu

  11:44aktualizováno  11:47
Trojice pozůstalých po Václavu Kočkovi mladším neuspěla u Ústavního soudu s návrhem, který zpochybňoval způsob odškodňování blízkých zavražděného a jejich postavení při procesu. Kočku v roce 2008 zastřelil v pražské restauraci Bohumír Ďuričko. Soudy ho za vraždu poslaly na 12,5 roku do vězení.

Ďuričko dostal 12,5 roku | foto: iDNES.cz

Pozůstalým vadí, že podle rozsudku střelbě předcházela roztržka a strkanice. Kočka mladší při ní údajně nejméně jednou udeřil Ďurička do obličeje. Kočkovi příbuzní to popírají a obávají se, že tento náznak spoluodpovědnosti oběti za následek ovlivní výši odškodnění.

Střelba po křtu

Tragická událost se stala 9. října 2008 před půlnocí, po křtu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se dostali v baru Monarch do roztržky, při které Kočka mladší hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl zbraň, namířil na protivníka a třikrát vystřelil. Každý z výstřelů byl smrtelný. Soudy mu za vraždu uložily 12,5 roku vězení. Ďuričkovo dovolání proti trestu nyní zkoumá Nejvyšší soud.

"Nepřesný popis skutku obsažený ve výrokové části odsuzujícího rozsudku je základem pro občanskoprávní řízení, který nemůže občanskoprávní soud přezkoumávat," stálo ve stížnosti.

Soud ale stížnost pokládá za předčasnou.

Návrh k Ústavnímu soudu podaly Kočkova přítelkyně a dcera, jimž soud v trestním řízení nepřiznal náhradu škody a odkázal je na občanskoprávní řízení.

Připojil se také Kočkův otec Václav, jemuž soud už přiřknul 240 tisíc korun.

"Pokud by tato interpretační otázka byla Ústavním soudem věcně posouzena dříve, než o ní soudy v občanskoprávním řízení rozhodnou, mohlo by dojít k nepřípustnému zásahu do rozhodovací činnosti obecných soudů," napsal v usnesení soudce zpravodaj Vladimír Kůrka.

Bohumír Ďuričko na křtu Paroubkovy knihy. (muž sedící u stolu)

Pozůstalí také žádali Ústavní soud o vyjádření, že úprava procesního postavení poškozených v trestním řízení je nedostatečná.

Tvrdili, že neměli téměř žádné procesní prostředky, jimiž by docílili "přezkumu nesprávnosti" rozhodnutí. Je to prý v rozporu se zásadami rovnosti stran, rovnosti zbraní a "fair play" procesu. Ani tomuto návrhu soud nevyhověl.

Kočkova přítelkyně a její dcera nedostaly na rozdíl od jeho otce náhradu újmy kvůli tomu, že mezi nimi neexistoval oficiální příbuzenský vztah.

Rekonstrukce vraždy Václava Kočky

Podle trestního soudu se také žádným důkazem neprokázalo, že žili ve společné domácnosti. Pozůstalí však tvrdili, že Kočka mladší žil s přítelkyní asi pět let.

Další dokazování a rozhodování o peněžní náhradě přenesl trestní soud na občanskoprávní řízení. Podle ÚS to nebyla chyba. V usnesení to soud označil za "ústavněprávně regulérní použití institutu urychlujícího trestní řízení".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz