Pozor, radar!

- Některé rozhlasové stanice poskytují užitečnou službu. Vysílají telefonáty řidičů - posluchačů, kteří ostatní motoristy upozorňují, že na té a té silnici stojí policie a měří rychlost. Ale: je to "užitečná služba", nebo "házení klacků pod nohy policie"? A je vůbec přípustné, aby novináři takhle kazili policejní statistiky?

Myslím, že to přípustné je. A i na té užitečné službě bych si dovolil trvat.

Vysvětlení je jednoduché - stačí se ptát, k čemu vlastně jsou ty radary dobré. Aby se vybralo na pokutách? Nebo aby se řidiči báli, že tu pokutu dostanou, ergo zpomalili? Určitě to druhé. (Že se dopravní přestupky trestají moc mírně, že někdy stačí dát policajtovi něco do kapsy a jede se dál, to už je jiný případ...A že by se správně mělo jezdit podle předpisů pořád, radar neradar, to - vzhledem k praxi - taky nechme stranou...).

Takže radar, o kterém se ví, má větší smysl než ten schovaný, přepadový.

Proč by pak existovaly dopravní značky "Pozor, měření rychlosti"? Ty samozřejmě bezpečnosti provozu poslouží víc, než dopravní hlídka s radarem někde za bukem.

Podívejte se, rádio "kazí práci" policii! "Nový ministr vnitra by se měl podívat na to, zda toto vysílání neodporuje nějakému předpisu či nařízení," doporučil před pár dny jeden čtenář v MF DNES. (Mimochodem, nový ministr vnitra se jako místopředseda sněmovny vyznačoval zálibou v používání modrého majáčku, který znamená neomezenou přednost v jízdě.)

"Kazení práce" v tomhle případě znamená míň peněz na pokutách (a na úplatcích), míň čárek v policejních výkazech. Ale většinu motoristů a všechny chodce zajímá spíš to, jestli se jezdí slušně.

Nemluvě o tom, že tu už nějaký ten pátek máme svobodu slova.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video