Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na falešná eura ze Saska

  20:08aktualizováno  20:08
Pozor na falešné dvacetieurové bankovky. Saská policie varuje před nárůstem počtu falešných peněz, které chytá z oběhu buď ona sama, anebo je při kontrolách poznávají a vyřazují banky. Pozor by si tedy měli dát při placení či rozměňování všichni, kteří jezdí do Saska buď za nákupy, anebo na výlety.

Nejpadělanější eurobankovkou je tradičně 20 eur. Nově ale padělatelé kopírují i stovky a dvoustovky. | foto: ČNB

Jen za uplynulý rok se u našich sousedů objevilo 1 536 falešných eurobankovek v hodnotě přes 127 tisíc eur (zhruba 3,3 milionu korun) a 5 931 euromincí v ceně přes 12 tisíc eur (315 tisíc korun).

"Bylo to víc falešných eurobankovek, než se objevovalo v době, kdy se podařilo rozbít gang padělatelů v jižní a východní Evropě," sdělil agentuře DPA Tom Jährig, mluvčí saské kriminálky. Gang policie odhalila právě před rokem.

Nejčastěji se podle něj do oběhu dostávají falešné dvaceti a padesátieurovky. Méně je stovek. Razantně ale přibývá dvoustovek. I kvůli tomu se sice snižuje počet falešných bankovek, ale za to stoupá hodnota škod, které padělatelé způsobí.

. Mluvčí saské kriminální policie Tom Jährig:

Kvalita padělků je nadprůměrná, lidé by si měli dát pozor hlavně v okamžiku, kdy dostávají nazpět větší množství bankovek.

I falšování bankovek vyšší hodnoty je novinkou, až dosud byly tradičně nejpadělanějšími bankovkami nejen v Sasku, ale v celé Evropě hlavně dvacetieurovky.

Člověk přitom může získat falešné peníze velice snadno - především ve chvíli, kdy se mu do rukou dostává větší objem peněz při platbách, u mincí zas cizinci často vůbec neumí rozeznat, zda jsou pravé. Potíž je v tom, že obyvatelé států, kde nejsou eura v oběhu, neznají motivy, které jsou na bankovkách zobrazeny.

"Kvalita současných padělků je nadprůměrná," uvedl mluvčí Jährig. Padělatelé využívají stále dokonalejších kopírek. Na problém falešných peněz v Sasku upozornil před dvěma týdny i kriminalista Frank Arnold z Chemnitzu, který s kolegyněmi představil mosteckým seniorům několik možností, jak se bránit útočníkům nebo předcházet kapesním krádežím.

"Nejčastějším terčem podvodníků jsou senioři. Proto se i naše preventivní programy na falešné peníze zaměřují," upozornil Arnold.

Odhalit padělky není kvůli kvalitě kopií snadné. Od roku 2003 na kopie upozorňuje i Česká národní banka. Saští kriminalisté radí držet se při podezření, že jste se stali obětí podvodu s penězi, tří kroků - bankovky v rukou převracet a při tom peníze prohmatat a dobře prohlédnout ochranné znaky - stříbrný proužek a plastický znak v horní části nad číslicí.

"Při objevení padělků je důležitá souhra různých znaků - kopie mívají odlišně rozvržený tisk, vodoznaky a posunutou barevnost," řekl mluvčí Jährig.

"Velmi pomáhá porovnání podezřelé bankovky s pravou," dodal.

Loňský počet objevených falešných eurobankovek v Sasku je druhý nejvyšší po zavedení eura. První boom nastal v roce 2004 a podle kriminalistů souvisel s rozvojem kvalitní kopírovací techniky.

Severočeští kriminalisté zatím problém s falešnými eurobankovkami nezaznamenali. "Padělaných eur jsme zadrželi minimum. U nás je stále nejčastěji padělanou bankovkou dvousetkoruna a pětisetkoruna," uvedla Jarmila Hrubešová, mluvčí policie v Ústeckém kraji.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Najdete na iDNES.cz