Pozor na falešná eura ze Saska

  20:08aktualizováno  20:08
Pozor na falešné dvacetieurové bankovky. Saská policie varuje před nárůstem počtu falešných peněz, které chytá z oběhu buď ona sama, anebo je při kontrolách poznávají a vyřazují banky. Pozor by si tedy měli dát při placení či rozměňování všichni, kteří jezdí do Saska buď za nákupy, anebo na výlety.

Nejpadělanější eurobankovkou je tradičně 20 eur. Nově ale padělatelé kopírují i stovky a dvoustovky. | foto: ČNB

Jen za uplynulý rok se u našich sousedů objevilo 1 536 falešných eurobankovek v hodnotě přes 127 tisíc eur (zhruba 3,3 milionu korun) a 5 931 euromincí v ceně přes 12 tisíc eur (315 tisíc korun).

"Bylo to víc falešných eurobankovek, než se objevovalo v době, kdy se podařilo rozbít gang padělatelů v jižní a východní Evropě," sdělil agentuře DPA Tom Jährig, mluvčí saské kriminálky. Gang policie odhalila právě před rokem.

Nejčastěji se podle něj do oběhu dostávají falešné dvaceti a padesátieurovky. Méně je stovek. Razantně ale přibývá dvoustovek. I kvůli tomu se sice snižuje počet falešných bankovek, ale za to stoupá hodnota škod, které padělatelé způsobí.

. Mluvčí saské kriminální policie Tom Jährig:

Kvalita padělků je nadprůměrná, lidé by si měli dát pozor hlavně v okamžiku, kdy dostávají nazpět větší množství bankovek.

I falšování bankovek vyšší hodnoty je novinkou, až dosud byly tradičně nejpadělanějšími bankovkami nejen v Sasku, ale v celé Evropě hlavně dvacetieurovky.

Člověk přitom může získat falešné peníze velice snadno - především ve chvíli, kdy se mu do rukou dostává větší objem peněz při platbách, u mincí zas cizinci často vůbec neumí rozeznat, zda jsou pravé. Potíž je v tom, že obyvatelé států, kde nejsou eura v oběhu, neznají motivy, které jsou na bankovkách zobrazeny.

"Kvalita současných padělků je nadprůměrná," uvedl mluvčí Jährig. Padělatelé využívají stále dokonalejších kopírek. Na problém falešných peněz v Sasku upozornil před dvěma týdny i kriminalista Frank Arnold z Chemnitzu, který s kolegyněmi představil mosteckým seniorům několik možností, jak se bránit útočníkům nebo předcházet kapesním krádežím.

"Nejčastějším terčem podvodníků jsou senioři. Proto se i naše preventivní programy na falešné peníze zaměřují," upozornil Arnold.

Odhalit padělky není kvůli kvalitě kopií snadné. Od roku 2003 na kopie upozorňuje i Česká národní banka. Saští kriminalisté radí držet se při podezření, že jste se stali obětí podvodu s penězi, tří kroků - bankovky v rukou převracet a při tom peníze prohmatat a dobře prohlédnout ochranné znaky - stříbrný proužek a plastický znak v horní části nad číslicí.

"Při objevení padělků je důležitá souhra různých znaků - kopie mívají odlišně rozvržený tisk, vodoznaky a posunutou barevnost," řekl mluvčí Jährig.

"Velmi pomáhá porovnání podezřelé bankovky s pravou," dodal.

Loňský počet objevených falešných eurobankovek v Sasku je druhý nejvyšší po zavedení eura. První boom nastal v roce 2004 a podle kriminalistů souvisel s rozvojem kvalitní kopírovací techniky.

Severočeští kriminalisté zatím problém s falešnými eurobankovkami nezaznamenali. "Padělaných eur jsme zadrželi minimum. U nás je stále nejčastěji padělanou bankovkou dvousetkoruna a pětisetkoruna," uvedla Jarmila Hrubešová, mluvčí policie v Ústeckém kraji.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Za jedinou noc vandal na sídlišti v Otrokovicích posprejoval 26 aut

Vandal posprejoval auta na sídlišti Trávníky v Otrokovicích.

Značnou škodu způsobil neznámý pachatel, který v Otrokovicích za jedinou noc posprejoval šestadvacet aut. Některé vozy...

Spolumajitel psa nehlídal, říká žalobce v kauze smrtelného zranění dítěte

Ilustrační snímek

Přerovský okresní soud začne příští týden projednávat loňskou tragédii, kdy při rodinné návštěvě pes zaútočil na roční...

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz