Miroslav Lidinský z Úsvitu a Tatjana Festerlingová z německé Pegidy představili...

Miroslav Lidinský z Úsvitu a Tatjana Festerlingová z německé Pegidy představili celoevropskou petici proti imigračním kvótám | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Pozítří turecký chlapec vystřídá Merkelovou, znělo z „pevnosti Evropa“

  • 321
Ostrá slova proti migrantům a islámu zněla v pátek ve Sněmovně. „Nedávno se starostou Londýna stal Pákistánec. Zítra nějaký Afričan převezme místo Davida Camerona, pozítří turecký chlapec vystřídá Merkelovou, a bude tu chalífát Eurábie,“ burácela Maria Kaljuste z Estonské konzervativní strany na konferenci Pevnost Evropa, kterou svolal Úsvit.

Slovy o Pákistánci v čele Londýna narážela na to, že starostou britské metropole se stal pětačtyřicetiletý právník Sadiq Khan, syn pákistánských imigrantů.

A politička byla v ráži i dál. „Jak je možné, když černý muž sexuálně zaútočí na bílou dívku, není to vnímáno jako sexismus a rasismus?“ ptala se Kaljuste. „Naše ženy jsou mláceny a znásilňovány a naše soudnictví se jen bezmocně škrábe tam, kde mívalo varlata,“ prohlásila.

„Naši demokracii oslabuje stále větší autocenzura, je třeba, abychom vyvíjeli tlak na politické strany,“ řekla Tatjana Festerlingová z německého hnutí Pegida, které organizuje protesty proti přílivu migrantů. Podle Festerlingové je chybou, pokud demokracii omezujeme na to jít k volbám jednou za čtyři roky. Kritizovala také to, že patriotické síly v Evropě jsou roztříštěné. Měly by se podle ní spojit. Klasické politické strany podle ní selhaly. A Evropa by se podle ní také měla chovat sebevědoměji.

„Vidíme Evropu, jaká byla v roce 1938 nebo v roce 1913,“ řekl lídr Úsvitu Miroslav Lidinský.Narážel tím na druhou a první světovou válku s tím, že když se něco zásadně nezmění, hrozí Evropě znovu něco podobného. „Bojoval jsem spolu s Američany a Brity v Afghánistánu proti nepříteli, ale teď jsem hlavně politik a říkám, že je třeba, aby se eurorealistické síly semkly,“ řekl Lidinský, který byl dříve vojákem v české misi při boji proti fundamentalistům z Talibanu.

„Je třeba zastavit proimigrační politiku Bruselu a začít chránit hranice, pomoci Pegidě v transformaci Německa a vypsat národní referenda o setrvání v Evropské unii,“ prohlásil Lidinský.

Jeden z francouzských hostů konference zase hovořil o tom, že by bylo sebevražedné, kdyby Evropa dala Turkům právo cestovat do zemí EU bez víz. To je přitom jedna z klíčových podmínek dohody Evropské unie s Ankarou, že Turci budou brát zpět na své území imigranty, kteří se přes Turecko snaží dostat do Řecka a dál do Evropy.

Chtějí milion podpisů pod celoevropskou petici

Na semináři Pevnost Evropa byla také představena petice, pod níž chtějí evropské strany, které zamířily do Prahy na páteční setkání, nasbírat minimálně milion podpisů, aby Evropský parlament a Evropská komise anulovaly všechna svá rozhodnutí o zavedení přerozdělovacích kvót.

„My níže podepsaní občané suverénních států Evropské unie, požadujeme, aby Evropský parlament i Evropská komise neprodleně anulovaly všechna svá rozhodnutí o zavedení tzv. přerozdělovacích kvót. Jedná se o bezprecedentní porušení suverenit jednotlivých členských států Evropské unie,“ píše se v petici.

„Je nepřípustné, aby kdokoliv, včetně orgánů Evropské unie, zasahoval do výsostných pravomocí členských států, které se týkají nezcizitelného práva vlády každého jednotlivého státu rozhodovat o tom, zda a komu bude udělen azyl, dočasné či trvalé povolení k pobytu na území daného státu,“ je také uvedeno v textu petice.

„Je to jediný legální krok, který můžeme udělat, a tak ho uděláme,“ řekl iDNES.cz předseda Úsvitu-Národní koalice Lidinský. Právě on, Festerlingová z Pegidy a Kaljuste z Estonské konzervativní strany budou petici po Evropě zastupovat a obhajovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video