Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemní operace v Gaze má přes 60 obětí, mezi nimi i izraelského vojáka

  8:21aktualizováno  22:45
Izraelské jednotky postoupily od zahájení pozemní operace hlouběji do nitra palestinské Gazy. Pásmem otřásaly po celý den výbuchy. Izraelci se dostali k městu Gaza a sever pásma prakticky odřízli od jihu. Podle televizní stanice CNN mají pod kontrolou východní část severní Gazy. Během pozemních bojů zemřelo 63 Palestinců a jeden izraelský voják.

Palestinec nese chlapce zraněného během izraelské pozemní operace v Gaze (4. leden 2009) | foto: Profimedia.cz

"Izraelský útok pokračuje. Létají tady vrtulníky, stíhačky a vidím tanky. Nad Gaza City se valí kouř a odevšad se ozývají rány," popsal přímo z hranice mezi Gazou a Izraelem zpravodaj MF DNES Teodor Marjanovič. Když se podle něj helikoptéry přibližují k pásmu, vypouštějí klamné světelné cíle, které přitahují ručně odpalované protiletadlové rakety.

Zdravotníci odvážejí zraněného muže po raketovém útoku palestinských radikálů na dům v izraelském Sderotu. (4. leden 2009)Palestinští radikálové ale izraelskému tlaku vzdorují a stále zasypávají židovský stát raketami, jen v neděli jich dopadlo nejméně třicet. Jedna z posledních zasáhla jihoizraelské město Sderot kolem půl šesté místního času (16.30 SEČ). Svědkem útoku byl i reportér MF DNES.

"Asi sto padesát metrů od nás dopadla na dvorek obytného domu palestinská raketa. Viděl jsem, jak vynášejí na nosítkách jednoho člověka a nakládají ho do sanitky. Později jsem se dověděl, že zřejmě utrpěl šok," popsal.

Izraelští vojáci zahájili pozemní ofenzivu Gazy v sobotu po setmění a hned v prvních hodinách operace se střetli s bojovníky Hamasu. Podle místních zdravotníků v noci zabili nejméně osm Palestinců, z toho pět militantů. Informace z izraelských zdrojů hovořily až o desítkách zabitých ozbrojenců. Izraelská armáda oznámila, že při bojích zemřel jeden voják, dalších třicet dva bylo zraněno.

Exploze střely nad Gazou
Pásmo Gazy

Podle agentur operují izraelské jednotky hlavně v severní části pásma, které už odřízly od jihu. U města Gaza se střetly s palestinskými militanty a podle televize BBC boje probíhaly také u města Bejt Lahía či tábora Džabalíja, který je baštou palestinských bojovníků.

Operace pokračuje rychleji, než se čekalo

Izraelské oddíly zaujaly mimo jiné pozice v oblasti bývalé židovské osady Necarim asi tři kilometry od města Gaza, kudy prochází hlavní silniční spojnice ze severu na jih. Obsazením této dopravní křižovatky chce armáda omezit možnosti přemísťování palestinských ozbrojenců.

Podrobná Mapa pásma Gazy

Pozemní operace pokračuje podle izraelské armády rychleji, než se předpokládalo. S vojáky postupujícími do nitra pásma Gazy ale přibývá mrtvých a raněných.

Podle nemocničních zdrojů, které informovaly agenturu AFP, zemřelo nejméně 63 Palestinců, z nich přinejmenším 22 civilistů. Dalších dvě stě lidí je zraněných. BBC hovoří na základě informací z palestinského ministerstva zdravotnictví o sedmdesáti mrtvých.

Několik izraelských tankových střel dnes dopadlo například do hlavního nákupního centra ve městě Gaza a zabilo pět civilistů. Dalších čtyřicet lidí bylo podle palestinských zdravotníků během tohoto útoku zraněno. Většina ostatních obětí byla podle agentury AFP zabita v okolí města Bajt Lahíja a tábora Džabálija.

Raněný Palestinec je odnášen do nemocnice (4. leden 2009)
Raněný Palestinec je odnášen k ošetření

Aktivní zůstalo i izraelské letectvo, zasáhlo prý více než 45 cílů v pásmu Gazy, včetně tunelů pašeráků či skladů zbraní. Odpoledne letecký útok připravil o život pět palestinců, kteří byli poblíž jedné z mešit v severní části pásma.

Ulice Gazy byly liduprázdné a mnoho budov je v troskách. Většina obyvatel města a obcí na severu pásma Gazy zůstala z obavy před dalším postupem armády ve svých domovech.

Hamas možná zmírnil požadavky pro příměří

Noviny Haaretz dnes uvedly, že Hamas zmírnil své požadavky pro příměří. "Jsou tady známky toho, že jejich stanovisko směrem k podmínkám příměří je mírnější," prohlásil bez uvedení dalších detailů ředitel izraelské bezpečnostní služby Šin Bet Juval Duskin na dnešní schůzi s vládou.

"Organizace (Hamas) dostala vážný zásah. Zabili jsme stovky teroristů a zhoršili jejich možnost se znovu ozbrojit," dodal izraelský generál Amos Jadlin.

Izraelská pozemní operace v pásmu Gaza (4. leden 2009)
Izraelská pozemní ofenziva v Gaze

Podle televize CNN se Izraelcům podařilo zlikvidovat další tři vysoce postavené členy ozbrojeného křídla Hamasu. Jeden zemřel poblíž tábora Džabália a další dva v jižní Gaze během leteckých úderů. V předchozích dnech už byli zabiti nejméně tři lídrové palestinského radikálního hnutí.

Agentura ČTK ale píše, že se Hamas snaží udělat vše proto, aby obyvatelstvo a bojovníci zůstali v bojové náladě.

Izraelský prezident Šimon Peres dnes opakovaně odmítl možnost smíru."Nemůžeme akceptovat myšlenku, že Hamas bude pokračovat v ostřelování a my vyhlásíme příměří. To nedává smysl."

Zdůraznil ale, že židovský stát nehodlá pásmo okupovat. "Nemáme v plánu ani okupovat Gazu ani zničit Hamas, chceme zlikvidovat teror. A Hamas potřebuje opravdu vážnou lekci. Té se jim teď dostává."

Obyvatelé Gazy jsou zoufalí

Život 1,5 milionu obyvatel pásma Gazy je den ode dne zoufalejší. Lidé se již dny skrývají doma, humanitární organizace varují, že na tomto území, které patří k nejhustěji zalidněným na světě, dochází voda, jídlo a léky.

Počet obětí z řad Palestinců se podle tamních lékařů od začátku konfliktu zvýšil na 512. OSN uvedla, že nejméně čtvrtina mrtvých pochází z řad civilistů. Dalších více než 2400 Palestinců utrpělo zranění.

PŘEČTĚTE SI

Smrt je blízko, říká Palestinec, který se s rodinou ukrývá v Gaze

O život dnes přišel také jeden Palestinec na Západním břehu Jordánu, kde se opět konaly protiizraelské protesty. Vojáci židovského státu při nich zastřelili dvaadvacetiletého muže, který při nepokojích házel kamením.

Izraelský premiér Ehud Olmert na dnešním zasedání vlády ujistil, že Izrael nebojuje proti palestinskému lidu a že zabrání humanitární krizi v pásmu Gazy. "Vláda udělala všechno před tím, než se rozhodla spustit tuto operaci. Bylo to nevyhnutelné," prohlásil.

Olmert nepřímo ale také varoval libanonské hnutí Hizballáh před případným pokusem využít situace.

"Izrael nemá zájem na otevírání nových front mimo tu, kterou už otevřel na jihu. Dal jsme instrukce představitelům obrany, aby byli připraveni na jakoukoliv eventualitu pro případ, že by někdo pomýšlel na zneužití skutečnosti, že Izrael operuje na své jižní frontě," řekl podle ČTK.

PŘEČTĚTE SI

Západ žádá příměří v Gaze, Česko chápe izraelskou akci jako obrannou

Západ zareagoval na izraelskou invazi odsouzením násilí na obou stranách a požaduje příměří. Kvůli situaci na Blízkém východě zasedala i rada bezpečnosti OSN. Na společném prohlášení se ale kvůli odporu Spojených států neshodla.

Do oblasti odletěl v čele mise EU šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. První zastávkou na cestě, která má pomoci k vyřešení konfliktu, je Egypt. Schwarzenberg považuje za hlavního viníka konfliktu v Gaze Hamas. "Kdo začíná střílet, ten vždycky ponese hlavní vinu," uvedl. - více o prohlášení Karla Schwarzenberga se dočtete zde

Jednání delegace EU v čele s Schwarzenbergem začalo dnes v Káhiře. Po jednání s egyptským ministrem zahraničí Ahmadem Abúlem Ghajtem český ministr zahraničí řekl, že přednost má nyní humanitární pomoc Palestincům a snaha o příměří. "Příměří je ale možné jen tehdy, nebudou-li z pásma Gazy odpalovány na Izrael další rakety," citovala ho agentura DPA.

Evropská unie oznámila, že poskytne naléhavou humanitární pomoc Palestincům v Gaze ve výši tří milionů eur (asi 80 milionů korun).

Do oblasti míří také odcházející americká ministryně obrany Condoleezza Riceová. Ta měla dnes odletět na návštěvu Číny, kvůli prohlubující se krizi v Gaze se však rozhodla vyslat svého zástupce a sama se pustit do jednání na Blízkém východě.

Dům v izraelském městě Sderot zasažený raketami vypálenými radikály z Gazy (4. leden 2009)
Dům v izraelském městě Sderot zasažený raketami vypálenými radikály z Gazy

Cílem izraelských operací je přimět Hamas, aby ukončil raketové ostřelování jihoizraelských měst a vesnic z pásma Gazy. Izraelská armáda mobilizuje desetitisíce záložníků a připouští, že operace bude trvat dlouho. Hamas reagoval prohlášením, že Gaza se pro izraelské vojáky stane hřbitovem. - přečtěte si Izraelská armáda vstoupila do Gazy, mobilizuje desetitisíce záložníků

Ozbrojený konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamas vypukl před devíti dny poté, co se palestinští radikálové rozhodli neprodloužit šestiměsíční příměří.

SÍLA IZRAELSKÉ ARMÁDY

Izraelská armáda patří k nejlépe vyzbrojeným na Blízkém východě a je ve světě považována za jednu z nejúdernějších. Izraelské síly mají k dispozici celkem 176 500 mužů a žen.

Pozemní vojsko čítá 133 tisíc příslušníků, letectvo 34 tisíc a námořnictvo 9 500 vojáků. V případě nutnosti může být povoláno 565 tisíc záložníků.

Zvláštní síla izraelské armády se zakládá na moderních, technologicky špičkových zbraních, které Izraeli dodávají především Spojené státy. Navíc je považováno za jisté, že Izrael disponuje jadernými hlavicemi vlastní výroby, které mohou rakety Jericho donést k cíli vzdálenému až 1500 kilometrů. (Zdroj: ČTK)

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Člen vedení AfD v Braniborsku konvertoval k islámu, strana problém nevidí

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se ráda staví do role nekompromisní bojovnice proti šíření islámu ve...

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Najdete na iDNES.cz