Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemkový úřad nestíhá řešit církevní restituce, zjistil NKÚ

  8:02aktualizováno  13:52
Státní pozemkový úřad nestihl ve stanovené šestiměsíční lhůtě vyřešit dvě pětiny z 3 400 církevních žádostí o vrácení majetku. V pondělí na to v tiskové zprávě upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Pozemkový úřad nedodržel lhůtu u 1 424 z 3 404 výzev,“ uvedla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková. Kontrola se zaměřila zejména na období mezi lety 2012 až 2014.

„Státní pozemkový úřad musel v rámci této lhůty například porovnávat historický a platný stav v katastru nemovitostí. Výzvy, které mu nepříslušely, musel přeposílat příslušným orgánům. Úřad dále musel geometricky obnovit neexistující hranice pozemků, ověřovat v archivech, zda je nárok na vydání pozemku nezpochybnitelný, a připravovat dohody o vydání,“ uvedla Málková.

Obraz Madony z Veveří patří církvi, rozhodl soud

„Šestiměsíční lhůta na uzavření dohody není prekluzivní, dohody je tedy možné uzavírat i po jejím vypršení,“ doplnila mluvčí pozemkového úřadu Monika Machtová.

Upřesnila, že v dohodách, které podle NKÚ Státní pozemkový úřad (SPÚ)  neuzavřel v zákonné lhůtě jsou zahrnuty i případy, ve kterých SPÚ rozhodl, že dohodu uzavřít podle zákonem stanovených podmínek nelze.

Církve podle zákona, který platí od začátku roku 2013, dostanou svůj původní majetek v hodnotě 75 miliard korun (je to zejména zemědělská půda a lesy, dále zemědělské objekty, bytové domy a rybníky). Stát jim také během třiceti let vyplatí 59 miliard korun, zatím církve dostaly dvě roční splátky.

Zaměstnanci fondu jezdili v pracovních autech i na dovolené

Nejvyšší kontrolní úřad také prověřil, jaké náklady s sebou nesl vznik SPÚ, který nahradil Pozemkový fond ČR. Zřízení SPÚ v roce 2013 podle Málkové přineslo plánovanou úsporu 227 milionů korun, a to mimo jiné snížením počtu zaměstnanců o 358 lidí. Už v roce 2014 však úřad znovu přijal 215 zaměstnanců.

„Nejzávažnější pochybení v hospodaření SPÚ se týkalo bezúplatného užívání vozidel úřadu pro soukromé cesty zaměstnanců,“ sdělila Málková.

Zaměstnanci si sice měli za soukromé cesty hradit pohonné hmoty, ale kontroloři zjistili, že někteří vykazovali služební cesty v době své dovolené. U kontrolovaných 43 vozidel představovaly soukromé cesty 36 procent z více než 451 tisíc ujetých kilometrů, zjistili kontroloři.

Mluvčí pozemkového úřadu podotkla, že vozový park SPÚ disponuje přibližně 300 automobily. „NKÚ se ve své kontrole zaměřil pouze na 43 vozidel, která jsou určena kromě služebních cest i k případným soukromým účelům vedoucích zaměstnanců. Zbývající automobily slouží výhradně ke služebním účelům. Z celkového počtu více než 5,5 milionů kilometrů najetých veškerými vozidly SPÚ ve sledovaném období představují chybně vykázané soukromé cesty v době dovolených 0,08 %,“ sdělila Machtová.

Doplnila, že vykazování soukromých cest je kontrolováno zařízením GPS a zaměstnanci hradí kromě pohonných hmot i jedno procento z pořizovací ceny vozidla. 

„Používání vozidel v době dovolených se týkalo pouze několika výjimečných případů. SPÚ již přijal nápravná opatření a systém využívání služebních vozidel byl upraven tak, aby k těmto případům v budoucnu nedocházelo. Vzniklá škoda byla příslušnými zaměstnanci uhrazena v plné výši,“ doplnila mluvčí pozemkového úřadu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz