Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemkový fond šel na ruku lidovcům

  0:01aktualizováno  0:01
Pozemkový fond, do roku 1998 ovládaný členy KDU-ČSL Josefem Luxem a Karlem Machem, dával vydělat miliony korun firmě Informex Group, kterou založili a vedli jejich straničtí kolegové. Fond bez výběrového řízení v minulých letech přihrál teplické poradenské firmě Informex vymáhání pohledávek. Společnost z nesplacených a následně vymožených dluhů těžila provize.

"Nemůžu říct, že bych o tom nevěděl, ale je to už pět nebo šest let," uvedl v pátek bývalý lidovecký ministr obrany Antonín Baudyš, který do krachu Informexu v roce 1999 působil jako předseda jejího představenstva.

Jak firma Informex pracovala, dokládá následující případ: podnikatel a majitel později zkrachovalého H-Systému Petr Smetka nezaplatil Pozemkovému fondu téměř 119 milionů korun za pozemky, jejichž prodejem fond v únoru 1996 pověřil Smetkovu firmu 1. ČARS. Když fond zjistil, že si Smetka peníze za pozemky nechal, najal si v listopadu 1996 jako vymahače Informex Group.

Té se podařilo v průběhu dvou let z 1. ČARS peníze dostat. Získala za to pět milionů jako provizi. MF DNES tyto souvislosti odhalila poté, co se dostala k obžalobě na podnikatele Petra Smetku, který v současnosti čeká na soud.

Informex Group vznikl v roce 1994 z firmy Informex, s. r. o. V obou společnostech hrál klíčovou roli jejich zakladatel, tehdejší teplický radní za KDU-ČSL Ondřej Trübenekr. Posléze se členy vedení kromě Antonína Baudyše stali další místní lidovci, František Růžička a Jan Ševčík.

Mezi zakladateli Informexu byl kromě jiného někdejší poradce Josefa Luxe (z titulu ministra zemědělství pod něho spadal Pozemkový fond) Antonín Moravec, majitel zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky. V dozorčí radě Informexu postupně usedli i zástupci ODS a ODA.

"Obrátil jsem se na ně, protože jsem jim věřil a věděl jsem, že něco umějí," říká Antonín Baudyš. Víc to odmítá komentovat. Proč roli vymahače pro Pozemkový fond sehrála firma spřízněná hlavně s KDU-ČSL, není nikdo schopen vysvětlit.

"Nepamatuji si to. Je to dávno," řekl nynější šéf a tehdejší místopředseda Pozemkového fondu Josef Miškovský, rovněž člen KDU-ČSL. Mluvčí fondu Michal Bureš pouze uvedl, že o spolupráci s Informexem rozhodl výkonný výbor fondu. "Firma nebyla vybrána výběrovým řízením, protože pozemkový fond tuto povinnost ze zákona neměl," uvedl Bureš.

"Mozek" Informexu Ondřej Trübenekr zase původně tvrdil, že Informex Group se dostal k Pozemkovému fondu standardní cestou - výběrovým řízením.
Po upozornění, že Pozemkový fond tvrdí opak, Trübenekr uvedl: "Osobně jsem doteď žil v přesvědčení, že jsme byli vybráni ve výběrovém řízení. Nic víc k tomu nemohu říct."

Jednotliví aktéři příběhu si protiřečí i v další věci: Znali se lidé z Informexu s lidovci z Pozemkového fondu? Tehdejší šéf výkonného výboru Pozemkového fondu Karel Mach (rovněž lidovec) tvrdí, že si na Informex vůbec nevzpomíná. "Vůbec nevím. Netuším. Nepamatuji se. Nemůžu to vyloučit, ale tu firmu vůbec neznám," prohlásil Mach, který je dodnes členem zemědělské komise KDU-ČSL.

Ondřej Trübenekr naopak říká, že jednal přímo s Machem: "Znám se s ním jako se spoustou jiných lidí. Potkali jsme se. Ve dvou důležitých případech chtěl od nás osobně zprávu." O propojení firmy Informex s lidovou stranou svědčí i to, že jednu dobu měla její pražská pobočka sídlo na adrese centrály KDU-ČSL na Karlově náměstí, kde byla v podnájmu.

Jméno Ondřeje Trübenekra se objevilo i v souvislosti s policejními odposlechy podnikatele Petra Smetky, stíhaného v případu H-Systém. Krátce po Smetkově obvinění v prosinci 1999 mu volal Trübenekr a podle policejních protokolů "chtěl strašně vidět text obvinění".

"Ano, mluvil jsem s ním," potvrdil Trübenekr. "Ale s H-Systémem to nesouviselo, s tím jsem neměl nic společného. Chtěl jsem vědět, jestli to obvinění není za dluh u Pozemkového fondu." O spolupráci Pozemkového fondu a firmy Informex Group se v červnu 1998 zmínil i časopis Týden. Tehdy se ptal i předsedy lidovců a faktického šéfa Pozemkového fondu Josefa Luxe, zda o této spolupráci ví. Jeho odpověď byla: "Ne."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Sobota je zatím nejteplejší den roku, meteorologové naměřili až 29 stupňů

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili...

Na konci příštího týdne se ochladí, druhý květnový týden proprší

Přívalový déšť v Jihlavě - Horním Kosově

Mimořádně teplé počasí vydrží do pondělí, kdy teploty dosáhnou 27 stupňů, na jihovýchodě Moravy mohou místy naměřit až...

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

Najdete na iDNES.cz