Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina při úprku před plameny skočila z útesu, dcera a otec nepřežili

  18:11aktualizováno  21:45
Je to příběh jako z románu Sophiina volba. Pětičlenná rodina v zoufalém pokusu o záchranu před ničivými požáry ve Španělsku prchla na útes. Když se dostali na okraj skály, plameny uzavřely cestu zpět. Rodiče s dětmi se museli rozhodnout: buď uhoříme, nebo skočíme do moře.

Požár v lesích u města La Jonquera na severovýchodě Španělska poblíž hranic s Francií, kde požáry údajně vypukly (22. července 2012). | foto: AP

Volba skočit dolů byla zřejmě správná, ale přesto si vybrala krutou daň. Otec a jeho dcera pád z 50metrové skály nepřežili.

V noci z neděle na pondělí se vracely domů ze Španělska desítky převážně francouzských rodin. Plameny a žár na silnici u hranic Francie a Španělska je však donutily opustit auta a slézt asi 150 metrů dlouhý příkrý svah k plážím přístavního městečka Portbou.

Požár zuří i v Chorvatsku

Kvůli lesnímu požáru muselo v pondělí asi 1 400 turistů opustit kempy v chorvatském letovisku Selce nedaleko Rijeky. Mezi evakuovanými jsou podle agentury Reuters především Slovinci a Rakušané, místo je však populární i mezi českými turisty. S plameny, které ohrožují i několik domů, bojuje na 150 hasičů. Chorvatský deník Večernji list napsal, že v místě panoval chaos, když se obyvatelé i turisté nahrnuli do centra letoviska a pokusili se oblast opustit. Záchranáři prozatím žádná zranění nezaznamenali. Kvůli ohni musel být uzavřen i místní úsek jadranské magistrály.

ČTK

Jedna rodina se však oddělila od zbytku asi 150členné skupiny a skončila na útesu nad mořem, odkud už se nemohla vrátit. Vítr rychle rozdmýchal plameny na cestu, kudy rodina k útesu přišla.

"Oheň je začal uzavírat, takže nemohli jít zpátky ani slézt dolů. Jediná možnost byla skočit do moře," tlumočila výpovědi svědků zástupkyně starostky města Portbou Elisabet Cortabaová.

Pak se rodina rozhodla skočit. Šedesátiletý muž dopadl na skály a byl okamžitě mrtvý, jeho patnáctiletá dcera se utopila v moři, řekla agentuře AP Cortabaová. Rybáři z Portbou vylovili z moře další tři přeživší členy rodiny - matku se synem a dcerou. Žena utrpěla těžké poranění zad, děti nepřišly k žádné vážnější újmě.

Ostatní turisté, kteří úprkem seběhli svah od silnice k pláži, utrpěli různá zranění od zlomenin až po popáleniny, protože ve tmě běželi po kamenitém svahu, kde není cesta.

Požáry způsobily smrt dalších dvou lidí

Požáry v severovýchodním Španělsku způsobily během víkendu smrt ještě dalších dvou lidí. Jeden z nich měl srdeční záchvat při hašení plamenů kolem domu. Následkům zranění podlehl také muž, který utrpěl vážné popáleniny. Oba byli rovněž Francouzi, uvedl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero.

Fotogalerie

Požáry na severovýchodě Španělska vypukly v neděli u města La Jonquera a rychle se začaly šířit hraniční oblastí. Živel zranil nejméně 24 lidí, z toho 15 těžce. Na španělské straně hranice zničil 12 kilometrů čtverečních půdy.

Katalánský ministr vnitra Felip Puig řekl, že jde o nejhorší požár v oblasti za 26 let. Podle šéfa místní vlády jej mohl způsobit cigaretový nedopalek, který někdo vyhodil z okénka automobilu. Hasičům se zatím oheň nepodařilo zvládnout. Alespoň zeslábl vítr, který dosud napomáhal šíření plamenů, a úřady mohly do hašení zapojit hasicí letadla.

Ve Francii požár zničil asi 12 hektarů půdy a způsobil chaos na silnicích vedoucích k moři. Představitel místních úřadů v pondělí AFP sdělil, že na francouzské straně se oheň přestal šířit a hasiči oblast sledují. Úřady také znovu otevřely dálnici A9 spojující katalánskou Barcelonu s francouzským Perpignanem.

Portbou (modrá značka) a La Jonquera (červená), kde požár údajně vypukl.

Portbou (modrá značka) a La Jonquera (červená), kde požár údajně vypukl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně devět lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně devět obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a Itálie....

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Najdete na iDNES.cz