V Notre-Dame není vyhráno. Zjišťuje se stav kleneb, řekli hosté v Rozstřelu

  • 213
V pondělí v podvečer šokoval svět požár gotické katedrály Notre-Dame v Paříži. Jak se postupuje při hašení podobných historických skvostů, vysvětlil v Rozstřelu vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka. Architekt Petr Kučera zase mluvil o tom, jaká další rizika mohou ještě v souvislosti se vzniklým požárem nastat.

Na úvod Rozstřelu architekt vysvětlil, proč je Notre-Dame tak významnou památkou a čím vším je unikátní. „Je to jeden ze symbolů Evropy. Hořelo její srdce, jehož hodnota je nevyčíslitelná. Byla zde řada relikvií, které mají pro mnohé i duchovní hodnotu. Požár se dotýká mnoha lidí,“ uvedl.

Kavka i  Kučera také vyvrátili pochybnosti o tom, že stavba nebyla hašena dostatečně. „Stavba byla hašena optimálně. Škody by jinak mohly být teoreticky ještě větší,“ vysvětlil Kučera. 

Kavka zase reagoval na možné zapojení letadel do zásahu, k čemuž během požáru nabádal například americký prezident Donald Trump. „Letadla na hašení jsou utopie. Nedokážu si to představit. Letadlem se budovy nehasí, ty hasí velké plochy. Jiná situace je v případě vrtulníku, velitel zásahu musí sám vyhodnotit situaci. Pokud vidí, že je věž těsně před pádem, tak pokud tam shodíte několik litrů vody, můžete urychlit pád,“ uvedl Kavka. „Hasiči se také soustředili na záchranu relikvií,“ dodal.

V Rozstřelu Kučera předestřel i budoucnost stavby. „Stavba je postavena z vápence, který je vodičem tepla. Některé konstrukce mohou stále ještě praskat. Obava z toho je určitě na místě,“ řekl Kučera. Také dodal, že u takových staveb hraje každý kámen svojí roli. Podle něj stačí vyndat jeden kus a stavba se začne řítit.

Podle Kučery může být obnova katedrály velkou výzvou. „Pro některá řemesla může být toto i příležitost. Česká republika má v tomto ohledu rozhodně co nabídnout,“ dodal v Rozstřelu.

Notre-Dame znovu vybudujeme, burcuje Macron

Slavná stavba v Paříži přišla při rozsáhlém požáru o dvě třetiny střechy a zřítila se štíhlá prostřední věž. Zasažena byla i jedna z hranatých čelních věží. Hasičům se však podařilo zachránit konstrukci stavby. Podle předběžných závěrů vyšetřování k požáru došlo neúmyslně. Zatím však podle vyšetřovatelů není jasné, co je příčinou požáru. 

Podle šéfa pražských hasičů jsou nejčastější příčiny požárů na střechách historických budov lidská chyba či elektroinstalace.

„Můžeme považovat strukturu Notre-Dame za zachráněnou a zachovanou v plném rozsahu,“ oznámil pozdě večer velitel hasičů Jean-Claude Gallet. 

Zkázu přímo na místě sledoval i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme,“ řekl chvějícím se hlasem. 

Historickou stavbu požár zachvátil krátce před pondělní 19. hodinou. Oheň postupoval velmi rychle. Přibližně po hodině od vypuknutí požáru se propadla střecha a zřítila štíhlá věž. S plameny bojovalo na místě kolem 400 hasičů. Z interiéru se podařilo hasičům zachránit některé významné relikvie, trnovou korunu i roucho svatého Ludvíka. 

Celý Rozstřel s hasičem a architektem:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video