Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Požární robot hasiče zklamal

  16:16aktualizováno  16:16
Praha - Speciální robot-záchranář patřící pražským hasičům selhal hned při druhém zásahu. V Chemopetrolu měl zlikvidovat hořící acetylenovou lahev. Stroj hasičům zakoupil za tři miliony korun magistrát. O tom, zda to byly dobře investované peníze, však nyní pochybují i samotní hasiči. Někteří stroji nevěřili od samého začátku.
Podívejte se na fotografie.

I když unikátní stroj u pražských hasičů slouží od začátku roku, zatím úspěšně zasáhl jen jednou. Uplatnit se má hlavně u požárů tlakových lahví a tam, kde hrozí nebezpečí výbuchu. Robot je vybaven kamerou a proudnící, která dokáže hasit nebo chladit horké lahve. Termokamerou také může zjistit teplotu požářiště, aniž by hasiči museli riskovat.

První zatěžkávací zkouška přišla v srpnu: v Berouně hořely garáže. "Robot odtud odvezl dvě tlakové lahve, které mohly vybuchnout," uvedl šéf odboru vyšetřování pražských hasičů Václav Hladík. Stroj svoji práci zvládl.

Podle některých zasahujících hasičů však byl zásah robota k ničemu. "Než se tam robot dostal, nebyly už lahve horké, takže jsme to mohli klidně vzít v ruce," tvrdil jeden z hasičů, který si nepřál být jmenován.

V chemičce robot selhal
Další podobný zásah přišel tuto středu. V litvínovské chemičce se dopoledne vzňala třiatřicetikilogramová acetylenová lahev. Hasiči z Chemopetrolu se právěm báli, že jim může vybuchnout v ruce. Zavolali proto do Prahy pro robota. Pražáci na místo dorazili hodinu po poledni.

Požární robot
V Česku mají hasiči jen jedno takové zařízení. Robot může manipulovat s předměty o váze do 150 kilogramů.

"Zvládne ale i další činnosti v prostředí, kde hrozí nebezpečí výbuchu. Na jeho paži lze například napojit měřící přístroje nebo požární hadici," popisuje mluvčí hasičů Václav Hladík.

Přístroj má tři kamery, které přenášejí obraz na monitor operátora, jenž tak může sledovat okolí a pohyb robota.

Robot vydrží pět minut pracovat bez ochlazování při teplotě 150 stupňů. Je řízen do 500 metrů.

Nápad používat u nebezpečných zásahů požárního robota přinesl hasič Václav Kratochvíl. Ten také spolu s vědci z ČVUT, přístroj zkonstruoval a uvedl do provozu. Na robotu pracovali téměř rok.

K nebezpečné lahvi sice robot podle šéfa podnikových hasičů chemičky Josefa Kučerky dojel, ale pak se porouchal. "Robot vyjel z vozu a mířil k tlakové nádobě, která byla na mírném vršku asi třináct metrů od nás. Na plošinku se však nemohl stroj dostat, protože se mu zaseklo kolečko," popsal robotův zásah.

Hasiči se snažili pásový stroj rozhýbat. To se jim však nepodařilo. "Navalili jsme proto ručně lahev do kleští robota a zkoušeli ho dál rozhýbat. Bylo to ale marné. Proto jsme lahev na bezpečné místo odnesli v rukou," doplnil.

"Byli jsme z Chemopetrolu požádáni o odbornou pomoc, kterou jsme poskytli. Robot nakonec nasazen nebyl. Víc vám k tomu nemohu sdělit, protože jsem zásahu v chemičce nevelel," tvrdil přitom ihned po zásahu velitel čety pražských hasičů Václav Kratochvíl a zároveň jeden z duchovních otců robota.

Generální ředitelství hasičů navíc záchranářům zakázalo poskytovat o středečním robotově selhání jakékoliv informace.

Robot hasiče zklamal
Zásah v Litvínově byl pro pražské hasiče velkým zklamáním. Řada z nich však už od počátku nevěřila, že by pro ně mohl být robot velkým přínosem.

"Funkčnost stroje by měl ověřit čas. Rozumím důvodům, proč se pořizoval, ale většina z nás si myslí, že je skoro k ničemu. Využívá se jen minimálně," tvrdí jeden z pražských hasičů. S obavy o své místo však nechce zveřejnit jméno. "Tento názor má devadesát procent hasičů."

Proč se tedy takto nákladný stroj pořizoval? Vyšetřovatel a mluvčí pražských hasičů Hladík má o přínosu robota jasno: "Když nabourá jedno auto, nebudeme přece rušit všechny vozy. Myslím, že to je dobrý stroj a rozhodně není pravda, že by nebyl užitečný."

Robot vyšel na tři miliony korun. Podstatnou část přitom platil pražský magistrát. "Hasiči nás požádali o dotaci. Nikdy jsem nepochyboval o potřebnosti tohoto robota. Navíc spoluprácí s ČVUT vyšel stroj levněji, než kdyby se kupoval v zahraničí," řekl radní pro bezpečnost Rudolf Blažek.

Představitelé města i hasiči se ale shodují, že hlavním důvodem pořízení robota bylo, aby se zbytečně nehazardovalo se životy záchranářů. "Cena za robota je minimální v souvislosti se záchranou lidských životů. Všichni jsme to brali tak, že tím pomáháme hasičům," uvedl Rostislav Ruth z odboru krizového řízení magistrátu.

"I když zásahů pro robota není pět denně, určitě je k něčemu. Otázka, zda je užitečný, i když není často využíván, proto není na místě," dodává vyšetřovatel Hladík.

Od začátku roku 2002 mají pražští hasiči k dispozici speciálního robota. Používají ho hlavně u požárů tlakových lahví a kde hrozí nebezpečí výbuchu. Robot je vybaven kamerou a proudnící, která dokáže hasit nebo chladit horké tlakové láhve. Termokamerou může zjistit teplotu požářiště, aniž by museli hasiči riskovat své životy.

Od začátku roku 2002 mají pražští hasiči k dispozici speciálního robota. Používají ho hlavně u požárů tlakových lahví a kde hrozí nebezpečí výbuchu. Robot je vybaven kamerou a proudnící, která dokáže hasit nebo chladit horké tlakové láhve. Termokamerou může zjistit teplotu požářiště, aniž by museli hasiči riskovat své životy.

Od začátku roku 2002 mají pražští hasiči k dispozici speciálního robota. Používají ho hlavně u požárů tlakových lahví a kde hrozí nebezpečí výbuchu. Robot je vybaven kamerou a proudnící, která dokáže hasit nebo chladit horké tlakové láhve. Termokamerou může zjistit teplotu požářiště, aniž by museli hasiči riskovat své životy (26. září 2002).

Od začátku roku 2002 mají pražští hasiči k dispozici speciálního robota. Používají ho hlavně u požárů tlakových lahví a kde hrozí nebezpečí výbuchu. Robot je vybaven kamerou a proudnící, která dokáže hasit nebo chladit horké tlakové láhve. Termokamerou může zjistit teplotu požářiště, aniž by museli hasiči riskovat své životy (26. září 2002).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Rádio získalo prasátečko za cizí koláž. Už před lety zesměšnila banku

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...Najdete na iDNES.cz