Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Pelhřimovsku hořela výrobní hala, odhad škody je přes 100 milionů

  7:44aktualizováno  14:32
V Horní Cerekvi na Pelhřimovsku v neděli nad ránem vzplála skladová a výrobní hala, která sloužila k pražení a balení ořechů a sušeného ovoce. Nikdo z pracovníků uvnitř tou dobou nebyl. Co do výše způsobené škody jde o jeden z dosud největších požáru na Vysočině, majitel ji odhadl na více než 100 milionů korun.

Automatické čidlo ohlásilo požár v půl čtvrté ráno. První byli na místě místní dobrovolní hasiči, k nimž se postupně připojilo dalších šest jednotek.

Majitel firmy IBK - Trade, zabývající se balením a pražením ořechů a sušeného ovoce, předběžně odhaduje škodu na více než 100 milionů korun. Podle mluvčí hasičů Petry Musilové je ohněm způsobená škoda jedna z dosud největších na Vysočině.

Fotogalerie

Brzy po příjezdu hasičů kolem čtvrté hodiny ranní se začala propadat plechová střecha haly, postupně se zřítila dovnitř. Vodu dováželi v cisternách kyvadlově.

Asi o tři hodiny později hasiči stále pracovali na likvidaci ohně, požár už ale měli pod kontrolou a dál se nešířil.

„Požářiště je lokalizované, zřícenou střechu hasiči ochlazují z automobilových žebříků, aby se oheň dál nešířil,“ uvedl kolem desáté hodiny dopoledne krajský řídící důstojník Libor Hanuška.

Z haly ještě celé dopoledne stoupal černý dým, který byl vidět do dálky. Hasiči předpokládají, že úplné uhašení potrvá několik dní, po dohodě s majitelem nechají halu kontrolovaně vyhořet. Dovnitř se nedostanou, ořechy v ní byly uskladněné ve zhruba tři metry vysokých sloupcích.

Podle zjištění redaktorky MF DNES se obyvatelé Horní Cerekve obávají, že o svátcích nebudou ořechy k dostání. I spolumajitel firmy David Kratochvíl potvrdil, že požár přišel právě v době vrcholící sezony. „Když jsme přijeli, už bylo všechno v plamenech, nedalo se s tím nic dělat. Je to náš hlavní sklad a je celý pryč. Uvidíme, jak to bude s odběrateli,“ řekl novinářům Kratochvíl.

Křišťálová Lupa 2016

Podle výrobního a technického ředitele Lukáše Kratochvíla bylo v provozu v Horní Cerekvi zaměstnáno na šedesát zaměstnanců, převážně cizinců. „Je to obrovská tragédie. Naštěstí v objektu tou dobou nikdo nebyl, jenom ostraha. Počkáme na expertízu, nechci předbíhat vyšetřování, nicméně se domníváme, že za požár může porucha na elektroinstalaci,“ dodal.

Mezi zákazníky jsou i nadnárodní řetězce

I někteří zaměstnanci původem z Ukrajiny dopoledne sledovali, jak hala postupně dohořívá, avšak nikdo z nich příliš nechtěl událost komentovat. „Asi jsem přišel o práci,“ prohodil smutně jeden z pracovníků. Víc se bavit nechtěl.

Příčinu požáru hasiči vyšetřují. „V průběhu rána došlo k částečné redukci počtu zasahujících jednotek hasičů. Na místě zásahu se budou střídat při hlídání zbylých ohnisek, nezbytné zázemí jim poskytne týlový kontejner ze stanice profesionálních hasičů v Havlíčkově Brodě,“ doplnila mluvčí hasičů.

Firma IBK Trade byla založena v roce 1992 v Praze. Specializuje se na dovoz, zpracování, balení a distribuci širokého sortimentu ořechů, sušeného ovoce, semen a dalších produktů. V pražírně a balírně v Horní Cerekvi zpracovává více než 80 druhů surovin, na trh dodává přes 1 000 výrobků. Zákazníky jsou malé obchody stejně jako velké nadnárodní řetězce.

Skladová a výrobní hala vyhořela v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku.

Skladová a výrobní hala vyhořela v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči sjel při selfie vůz do lomu, z nějž policie lovila kradená auta

Vytažení dalšího auta ze dna Velké Vápenky 15. ledna 2018

Nečekané rozuzlení má případ pátého auta, které našli potápěči na dně zatopeného lomu Velká Vápenka v Lahošti na...

Osobní auto na Náchodsku prorazilo nádrž protijedoucímu kamionu

Nehoda kamionu a dvou osobních vozů na obchvatu České Skalice (23.1.2018).

Hlavní tah na Náchod ráno na více než hodinu uzavřela nehoda kamionu a dvou osobních aut, při níž utrpěli zranění dva...

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Najdete na iDNES.cz