Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči po dvou dnech zlikvidovali požár elektroniky ve Zlíně

  10:03aktualizováno  12:46
Hasiči v noci na pátek po dvou dnech zlikvidovali rozsáhlý požár skladu elektroniky v baťovském areálu ve Zlíně. Dopoledne shořelou budovu opustily poslední jednotky hasičů. Vzhledem ke stavu budovy je možné, že se část stavby zhroutí. Příčinu požáru vyšetřovatelé stále neznají.

V pátek dopoledne hasiči balili svou techniku, jejich zásah skončil. | foto: Luděk Ovesný

V šestipatrovém skladu firmy HP Tronic začalo hořet ve středu v jednu hodinu v noci, na místě zasahovaly až dvě stovky hasičů. Dlouho se jim nedařilo k ohniskům proniknout, práci jim komplikovaly přibývající praskliny na budově, kvůli nimž statik zakázal vstup do nejvíce zasažené části.

Fotogalerie

"Vzhledem k tomu, že ani intenzivní prolévání zadní části čtvrtého podlaží z výškových plošin nevedlo k zásadnímu omezení hoření, pokusili se hasiči o proražení dvou otvorů ve zdi z požárem nezasažené a staticky stabilní části objektu," popsal závěrečnou taktiku mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

"Po nasazení tří útočných proudů na ložisko požáru se rychle ukázalo, že dochází k zásadnímu omezení hoření zasažených materiálů," doplnil.

Na místě přes noc zůstalo pět jednotek profesionálních hasičů včetně jednotky Moravskoslezského kraje a příslušníků záchranného útvaru z Hlučína.

"V noci na pátek se podařilo odčerpat veškerou vodu ve sklepních prostorech objektu a do půlnoci i zcela likvidovat ložisko hoření ve čtvrtém podlaží. Od půlnoci do rána už hasiči pouze kontrolovali stav na požářišti," poznamenal mluvčí hasičů.

Vše o ničivém požáru ve Zlíně

V pátek v čase 9:55 ohlásili hasiči definitivní konec zásahu. "Členové posledních pěti hasičských jednotek namotávají požární hadice a balí veškerou techniku," hlásila krátce poté z místa reportérka MF DNES.

"Rozsahem i složitostí zásahu to byl pro nás skutečně extrémní požár," přiznal mluvčí hasičů Netopil.

Místo si nyní převezmou majitelé budovy a uskladněného zboží. "Majitel bude seznámen s riziky a s nutností objekt zabezpečit. Na požářišti také začnou pracovat vyšetřovatelé," poznamenal Netopil.

Budova bude nadále pod dohledem statika. "Celá ta stavba má dvě části. Starší z nich postavili zhruba před 70 lety a velmi pravděpodobně se sama zřítí. A i kdyby ne, bude se muset strhnout," očekává zlínský statik Oto Nový.

Ve starší části stavby také hasiči zjistili lokální zřícení stropních konstrukcí. Novější přístavba je podle statika samostatná, a tak by i při případném zřícení starší části budovy měla zůstat stát.

Firma HP Tronic, která vlastní například značku ETA, obchodní sítě Euronics a Proton, předpokládá, že jí požár skladu způsobil škodu zhruba 210 milionů korun. V případě zřícení starší části budovy předpokládá řádově podobnou škodu i společnost Cream Real Estate, která je majitelem stavby v baťovském areálu.

HP Tronic hledá novou lokalitu pro svůj zlínský sklad, některou ze svých dalších budov pro něj nabízí i Cream (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz