Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alarm žádný, mříže v oknech. Stovky Pákistánců uhořely ve fabrikách

  10:42aktualizováno  19:35
Pákistán zažil jeden z nejhorších požárů za poslední desetiletí ve světě. V textilní továrně v přístavu Karáčí uhořelo přes 314 lidí. V ten samý den hořelo i v láhaurské továrně na obuv, kde museli hasiči vytvořit únikové východy do stěn. Pákistánské továrny nemají dostatečně vyřešený únikový systém, což byl hlavní důvod tolika obětí obou požárů.

Zachránění pracovníci z továrny v Karáčí popisují, jak jejich kolegové zůstali uvězněni za zablokovanými únikovými východy. I sami hasiči připouštějí, že jedním z důvodů, proč byl požár tak smrtonosný, je právě sama pětipodlažní budova s nedostatkem únikových východů.

Mnoho lidí se zranilo, když se snažilo zachránit zoufalým skokem z okna. Jak popisuje americký deník Washington Post, byla mezi nimi i sedmadvacetiletá těhotná žena, která nyní trpí komplikacemi spojenými s těhotenstvím.

Dostat se ven z budovy bylo opravdu těžké, což dosvědčuje i svědectví Mohammada Ilyase, který se snažil utéct, jakmile se do jejich patra začal po schodech valit kouř a oheň: "Vyskočil jsem od svého místa a spolu s ostatními jsme zamířili k oknům. Ta ale byla zamřížovaná a nedovolila nám uniknout. Museli jsme pro nástroje a mříže odstranit. Teprve poté jsme vyskákali...," popisuje muž, který si během skoku poranil nohu.

Počet mrtvých v textilní továrně zatím stále stoupá. Podle nejnovějších údajů agentury AP s odvoláním na místní úřady je jich 314, což z tragédie činí nejhorší požár v pětašedesátileté historii země. Už při překonání hranice sta obětí bylo jasné, že se toto neštěstí zařadí mezi nejhorší požáry světa za poslední desetiletí.

Hasiči museli probít díry do stěn

V úterý hořelo také v továrně na obuv v Láhauru na východě Pákistánu, kde zahynulo nejméně 25 lidí a s vážnými popáleninami bylo hospitalizováno dalších 14 osob. Některé z obětí se udusily, další uhořely. Hasičům se dlouho nedařilo plameny zdolat, protože je přiživovaly chemikálie, jak poznamenává ČTK.

Fotogalerie

Požár v Láhauru vznikl, když se zaměstnanci v budově pokoušeli nahodit generátor poté, co vypadla dodávka proudu. Jiskry z generátoru zapálily uskladněné chemikálie. Požár podle jednoho z dělníků vypukl v garážovém prostoru, kde se nachází také jediný východ z budovy.

Jak popisují hasiči, museli nejdříve do špatně řešené budovy udělat několik děr do stěn. Teprve pak měli vyděšení lidé kudy utéct.

V Láhauru si mnoho rodin zřídilo výrobny obuvi ve svých domovech. Tyto dílny jsou však špatně vybavené a obvykle v nich není k dispozici moderní bezpečnostní zařízení. Stejně tak četné pákistánské budovy mají špatnou elektroinstalaci a v zemi takřka nejsou prosazovány stavební normy.

Pákistán se potýká s častými výpadky elektřiny a mnoho lidí používá generátory k zabezpečení domácností nebo svých firem elektřinou, doplňuje dále ČTK.

Hořelo ve dvou největších pákistánských městech, přístavním Karáčí a vnitrozemském Láhauru.

Hořelo ve dvou největších pákistánských městech, přístavním Karáčí a vnitrozemském Láhauru.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz