Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Požár v Řecku slábne, Češi jsou v pořádku

  7:23aktualizováno  15:42
Situace na řeckém poloostrově Chalkidiki, kde řádí rozsáhlý lesní požár, se uklidňuje. Hasiči bojují s ohněm už jen na jihu výběžku Kassandra. Do boje s živlem jsou nasazeny stovky hasičů, na sever země míří armáda. Češi, kteří kvůli ohni uvízli na pláži, jsou v pořádku a mohli se vrátit do hotelů.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Požár uvěznil na Chalkidiki stovky českých turistů
Lidé se v panice vrhali do malých člunů

Požár vypukl v pondělí odpoledne v piniovém háji. Jeho příčina ale zatím není známá. Některé zdroje spekulují o žhářském útoku, podle jiných zapálil piniový háj blesk.

Rozhlas mluví o biblické katastrofě
Řecký rozhlas uvedl, že se živel aktuálně pohybuje na dvou frontách o celkové délce 30 kilometrů.

Nejpostiženější je jih poloostrova Kassandra. Tam pomocí lodí pobřežních hlídek a dalších záchranných plavidel pokračuje evakuace turistů. "Preventivně jsme evakuovali dva hotely," citovala agentura Reuters policejního mluvčího.

Poté, co se poloostrov Kassandra částečně proměnil na spáleniště, označil rozhlas celou událost za "biblickou katastrofu".

Lidem už nehrozí bezprostřední nebezpečí
Po nucené noční přestávce mohlo být do operace znovu zapojeno šest cisternových letadel a vrtulník. Nasazeno je také osmdesát protipožárních vozidel.

S plameny bojuje na tři sta hasičů. Jejich práci ale komplikuje silný vítr. "Pevně věřím, že oheň brzy dostaneme pod kontrolu," řekl novinářům šéf civilní ochrany Panagiotis Fourlas. "Škody jsou ale obrovské," přiznal.

Boj s přírodním živlem vidí optimisticky i prefekt Chalkidiki - Argyris Lafazanis. "Lidem už nehrozí žádné nebezpečí a není důvod, proč by se nemohli vrátit domů," uklidnil obyvatelstvo i turisty. Aténská vláda přesto vyslala do oblasti armádu. Úřady v oblasti preventivně vyhlásily stav přírodní katastrofy.

Plameny už mimo jiné zničily dvacet budov, včetně obchodního domu. Podle místních obyvatel jde o nejhorší požár za několik desetiletí. "Jezdím tady už pětatřicet let, ale něco podobného nepamatuji," řekl agentuře Reuters Petros Sagoridis, který má na poloostrově letní sídlo.

Úprk před plameny stál Němce život
Přírodní živel si už vyžádal první oběť. "Německý turista podlehl srdečnímu infarktu, když se snažil dostat na člun," přiblížil policejní mluvčí. "Několik místních obyvatel skončilo v nemocnici s drobnými popáleninami a dýchacími problémy," dodal.

Češi v oblasti jsou ale podle dostupných zdrojů v pořádku. "Zatím nevíme, že by kdokoliv z českých občanů nahlásil zranění," sdělila iDNES.cz krátce po 11. hodině Katarina Akrivopoulou z Honorárního konzulátu ČR v Soluni.

Češi trávili noc na pláži
Desítky českých turistů přesto v noci zažily dramatické chvíle. Kvůli plamenům a hustému kouři museli část noci strávit na pláži. Vrátit se mohli až nad ránem.

"Asi padesát klientů, kteří byli ubytováni v jednom z penzionů v Polichronos, už je přestěhováno," sdělil iDNES.cz krátce po sedmé hodině ráno Marek Vízek, ředitel cestovní kanceláře Evroškol.

"Horší je situace v nedalekém táboře, kde bylo asi devadesát dětí," popsal ředitel aktuální vývoj v Pefkochori. "Neteče tam voda, nejde elektřina, ale místo není bezprostředně ohroženo," vysvětlil.

V pořádku jsou i klienti cestovní kanceláře FIRO-tour, která do oblasti dopravila 80 turistů.

Lidé ruší zájezdy
Většina z českých turistů, kteří jsou ubytováni v postižené oblasti, chce pobyt dokončit. Ráno se vrátili do svých pokojů a od setrvání je neodradil ani pach spáleniště a přerušená dodávka vody a elektřiny.

Předčasně se domů vrátí zájezd osmdesáti dětí, které si v Řecku léči astma a klima by jim mohlo uškodit. Český honorární konzul v Soluni Nikolaos Bumbaris jim pro středeční návrat poskytl dva autobusy.

Nepříjemně ale pocítily dopad požárů české cestovní kanceláře. Zájem o turisticky atraktivní lokalitu poklesl, část klientů dokonce ruší již zaplacené zájezdy. "Pro letošní rok zde zřejmě sezona skončila," řekl ČTK viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur František Hájek.

Požáry v Řecku

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Najdete na iDNES.cz