V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

  20:44aktualizováno  11. listopadu 14:50
Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach z požáru byl cítit až v Praze, hasiči proto několik hodin doporučovali obyvatelům metropole a obcí v okolí místa požáru nevětrat. Při požáru nebyl nikdo zraněn, příčina je v šetření.

Boj s ohněm trval nepřetržitě od včerejších osmi hodin večer do šesti ráno, kdy hasiči dostali plameny pod kontrolu. V pět hodin odpoledne byl pak požár definitivně uhašen.

„V 16:41 velitel zásahu ohlásil plnou likvidaci požáru. V současnosti balíme použitý materiál,“ řekl iDNES.cz mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gebrian. Podle něj šlo v Praze-západ o třetí největší požár od roku 2010. Letos museli hasiči likvidovat podobně velký požár v únoru v Mochově, kde hořel areál bývalých mrazíren.

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20. hodinou, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných.

Stoupající kouř z požáru nebyl nebezpečný. Všechno kontrolovala chemická laboratoř, která v okolí provádí pravidelná měření. Původně vítr foukal mimo obydlené oblasti, takže nebyla nutná evakuace. Během neděle se ale změnilo počasí, vítr se začal otáčet a rozšířil se na okolní obce a Prahu. Hasiči proto vydali obyvatelům metropole a obcí kolem místa požáru doporučení nevětrat. To kolem 15. hodiny odvolali.

11.listopadu 2018 v 14:39, příspěvek archivován: 11.listopadu 2018 v 14:47

Veškerá opatření kvůli zápachu jsou zrušena i na území hl. m. Prahy. Obyvatelé již můžou větrat a vycházet ven, žádné nebezpečí nehrozí.

Bagr zvedal spadlou střechu

Na likvidaci požáru se celkem podílelo 36 jednotek hasičů ze Středočeského kraje a Prahy, tedy asi 250 hasičů. Hasičům pomáhalo 81 kusů techniky a další speciální stroje.

Na řadu přišla i těžká technika. Od pěti ráno byl v neděli na místě bourací bagr ze Zbirohu. Ten postupně ukusuje části obvodové zdi a zvedá spadlou střechu. Její kusy překrývají ohniska požáru a stéká po nich voda. 

„Hasiči používají hasicí monitory, které zaměřují na vybraná místa, a současně jsou také na výškových plošinách. Střechu nadzvedává bagr, aby se k plamenům dostala voda. Odtékající proudy také zachycujeme pomocí norných stěn a sorbetu,“ popsal ráno Gabriel. 

K požáru v Letech nedaleko Řevnic povolali hasiči také pásové rypadlo z Hlučína, které dorazilo za policejního doprovodu. Dvě ramena bourala trosky haly, aby měli hasiči dostatečný přístup pod sutiny. Všechno probíhalo souběžně. Na místě byl také tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňoval naftu do cisteren a benzín do agregátů. 

Fotogalerie

Během zásahu jednotkám pomáhal také Český červený kříž, který dodá jídlo a pití. Na místě byla také starostka.

Požár dostali hasiči pod kontrolu až před šestou hodinou ráno, na místě zasahovalo 22 profesionálních i dobrovolných jednotek, více než 40 vozidel a přibližně 130 hasičů. Čísla ještě navyšoval záchranný útvar s těžkou technikou.

Zásah hasičů komplikoval také nedostatek vody, kterou na místo dováželi kyvadlově přes úzké cesty. Před šestou hodinou začaly také částečné demoliční práce. Statik konstatoval, že budova je nebezpečně narušená a musí k zemi. 

Svatomartinský průvod a lampiony štěstí

V obci byl v sobotu večer lampionový průvod, v jeho závěru podle informací iDNES.cz lidé vypouštěli tzv. lampiony štěstí. Jestli svatomartinské veselí s požárem souvisí nechtěl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel komentovat.

„Vyšetřovatelé budou na zjišťování příčiny požáru teprve pracovat a zatím by šlo jen o spekulace. Zástupce provozovatele odhadl škodu na uskladněném materiálu na pět milionů korun a další škoda bude ještě na hale samotné, experti budou škody na budově sčítat během neděle,“ řekl mluvčí středočeských hasičů.

Hala slouží jako sklad kovového odpadu. Během zásahu se postupně zvyšoval také stupeň nebezpečí, který hasiči vyhlašují, a zastavil se na třetím stupni ze čtyř. Ten se vyhlašuje jen během mimořádných situací. 

Na pomoc svým středočeským kolegům vyjela během noci také jednotka z pražské modřanské stanice. 

Lety (Praha - západ)

Lety (Praha - západ)

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Odstupte, vyzval Babiše Netolický. Chovanec nebude o nedůvěře vládě hlasovat

Martin Netolický

Tak tvrdý hlas z vládní ČSSD vůči premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi ještě v eskalující kauze Čapí hnízdo...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Je to hyenismus. Muž na záznamu je zřejmě duševně nemocný, řekl Zeman

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. (15. 11. 2018)

Prezident Miloš Zeman se v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem vyjádřil i k aktuální kauze okolo premiérova syna...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz