Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byla to past, nemohli se zachránit, říká svědek tragického požáru v Rouen

  16:56aktualizováno  16:56
Noční požár v baru ve městě Rouen je pro Francouze nejhorší za posledních jedenáct let. Zemřelo při něm třináct lidí a dalších šest se přiotrávilo hustým kouřem. Svědci popisují, že mladí lidé neměli šanci na únik. Na svobodu vedly jen úzké dřevěné schody a neosvětlený nouzový východ.

„Seděl jsem na terase před barem. Najednou jsem uslyšel křik majitele, který volal ‚pomoc, jsou tam lidé‘. Z baru vycházel velmi černý kouř, ale kromě křiku majitele zevnitř nebyl slyšet žádný hluk. Jeden další host a já jsme se tam pokusili dostat,“ vypráví muž, kterého francouzský deník Le Parisien neuvádí jménem.

Další svědek vysvětluje, že se narozeninová oslava odehrávala ve sklípku pod barem. Vedlo do něj velmi strmé dřevěné schodiště. Téměř žebřík. „V panice, kterou si můžeme představit, bylo zřejmě velmi komplikované po něm vylézt,“ vysvětluje místní, který podle Le Parisien místo dobře zná. Dodává, že dřevěné schody nejspíše velmi rychle vzplály.

Fotogalerie

Úzké a strmé schody jsou pravděpodobně i samotnou příčinou požáru. Podle BBC na nich ten, kdo nesl narozeninový dort, zakopl a dort shodil. Od zapálených svíček pak chytilo všechno kolem.

Třináct lidí se udusilo, dalších šest se přiotrávilo. Jeden z nich je podle BBC v kritickém stavu v nemocnici (více o požáru zde).

Deník uvádí, že sklípek má ještě jeden východ. Ten však vede jen do úzké chodbičky plné kartonových krabic s pitím. Nad dveřmi údajně nebylo světelné značení pro nouzový východ. Zda byly zamčené, teprve ukáže vyšetřování. Podle deníku však prostor za dveřmi nenesl žádné stopy požáru. „Je to opravdová past. Jak se v té panice mohli dostat ven?“ říká místní.

Byla vždy veselá a štědrá, popisuje kamarádka oslavenkyni

Pro muže na terase tak bylo téměř nemožné lidem uvnitř pomoci. Hosté v přízemí házeli oknem židle, aby se neudusili. „Jen co jsem vešel, praštil mě do obličeje kouř tak hustý, že jsem nemohl pokračovat. Ušel jsem jen metr nebo dva, dál to nešlo. Druhý zachránce i přesto šel dál. Už se nevrátil,“ vypráví zdrcený muž s tím, že jen o chvíli později přijeli hasiči.

Sám utrpěl jen drobné zranění na ruce, i přesto ale nemohl usnout. „Vyčítám si, že jsem je nemohl zachránit. Jenže všechno to šlo příliš rychle.“

Ophélie A., jak ji Le Parisien popisuje, v baru Au Cuba Libre slavila své dvacetiny. Její kamarádka, také Ophélie, byla mezi pozvanými. Nakonec však kvůli povinnostem v Paříži nedorazila, což jí pravděpodobně zachránilo život.

„Byla to vždy veselá, velkorysá dívka. Měla vášeň pro svou práci a koně,“ vzpomíná Ophélie. V sobotu se na místo tragédie přišla podívat. „Skutečné datum jejích narozenin je dnes, ale ona se rozhodla uspořádat oslavu už v pátek večer.“

Oslavenkyně si na party zarezervovala suterén baru, pozvala zhruba dvacet přátel a najala DJ Zaca Huberta z nedalekého podniku Moulin rose. „Plán byl, že začneme v Cuba Libre a pak se přesuneme do Kube, diskotéky nedaleko odsud,“ popisuje s pocitem, že mohla být jednou z obětí „otráveného dortu“, jak sama říká.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz