Powell si stěžoval rovnou Havlovi

P r a h a, Wa s h i n g t o n - Příprava letošní české rezoluce odsuzující porušování lidských práv na Kubě se značně zdramatizovala. Ještě v pátek ministr zahraničí Jan Kavan prohlásil, že okolnosti příprav rezoluce se nadměrně medializují, což ztíží její prosazení. Den nato - v sobotu - zavolal americký ministr zahraničí Colin Powell prezidentu Havlovi a sdělil mu hluboké znepokojení nad postupem šéfa české diplomacie. Kavan do rezoluce prosazuje paragraf odsuzující americké ekonomické sankce proti Kubě. USA to nechtějí dopustit. Prezident Havel dal najevo, že má na obsah rezoluce obdobný názor jako Američané.

"Shodli se, že by se text neměl příliš lišit od textu rezoluce schválené loni," tlumočil obsah rozhovoru prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Loňský návrh rezoluce odpor vůči sankcím také obsahoval, ale před hlasováním v Komisi OSN pro lidská práva z textu vypadl.

"Ministr zahraničí chtěl dát na nejvyšší úrovni jasně najevo, že je znepokojen českým návrhem. Myslíme si, že horšící se stav lidských práv na Kubě by měl být odsouzen co nejdůrazněji," uvedla mluvčí amerického velvyslanectví v Praze Victoria Middletonová.

Podle ní není nic neobvyklého na tom, že Powell volal přímo prezidenta, a nikoli ministra zahraničí. Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil se však nad tímto postupem podivil.

Havla rezoluce rozladila

Podle prezidenta Havla, kterého postup příprav rezoluce rozladil, by se mělo začít o věci s Američany efektivně jednat. Pospíšil uvedl, že setkání se zástupci americké diplomacie se připravuje a mělo by být v nejbližších dnech.

České ministerstvo zahraničí opakovaně upozornilo, že návrh rezoluce se může změnit. Záleží na tom, jakou podporu získá. Zatím však se změnou návrhu navzdory americkému tlaku nepřišlo.

Vedení české diplomacie označilo situaci okolo protikubánské rezoluce, která vyvolala diplomatický rozkol mezi Washingtonem a Prahou, za nedorozumění.

"Pevně věříme, že se toto nedorozumění, které vyvolává dramatičtější reakce, vysvětlí. A naše vztahy s USA budou takové, jaké byly, tedy dobré, přátelské, spojenecké," uvedl Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil.

Letošní postoje k obsahu rezoluce se ze strany České republiky, Evropské unie i USA podle Pospíšila neliší od tónu z loňska a předloňska, kdy Česko rezoluci proti Kubě rovněž předkládalo.

Americké velvyslanectví v Praze však nechtělo komentovat, jak se stavělo k přípravným fázím české rezoluce v minulých letech.

"Ne všichni souhlasí s americkou politikou vůči Kubě. Komise OSN pro lidská práva v Ženevě je ale místo, kde se diskutují lidská práva na Kubě," uvedla mluvčí ambasády USA.

Kavan bude jednat s Američany
Ministr Kavan bude podle Pospíšila s americkými představiteli jednat nejen o kubánské rezoluci, ale o česko-amerických vztazích jako takových. Zatím však není jasné, se kterým z amerických diplomatů a kdy se Kavan tento týden sejde.

"Jednání s panem ministrem Kavanem nemohu v tuto chvíli potvrdit. Během víkendu jsme se o této věci nedomlouvali," řekla mluvčí ambasády Victoria Middletonová.

Americké zastupitelství v Praze v současné době neřídí velvyslanec. Nyní už bývalý velvyslanec John Shattuck svůj post opustil loni na podzim a jeho nástupce stále není schválen. Americkou ambasádu nyní vede Steven Coffey, který byl Shattuckovým zástupcem.

Telefonát Havlovi byl neobvyklý
Mluvčí české diplomacie Pospíšil se včera podivil, že americký ministr zahraničí volal přímo prezidentovi, a nikoli svému protějšku, tedy ministru zahraničí Kavanovi.

Podle Victorie Middletonové však nejde o nic neobvyklého. "Existuje mnoho případů z minulosti, kdy ministr zahraničí kontaktoval přímo prezidenta kvůli důležitým otázkám," řekla.

Pospíšil si Powellův postup vysvětluje například tím, že se komunikace s novou americkou administrativou prezidenta George Bushe dosud zcela nezaběhla.

"Proč Colin Powell volal nikoli na ministerstvo zahraničí, ale na Hrad, je otázka, kterou jsem si také položil. Asi to bude tím, že vztahy nejsou tak usazeny a zaběhnuty jako v době minulé," poznamenal Pospíšil.

Ovšem ani mluvčí prezidenta Špaček to nepovažuje za nestandardní. "V přátelských vztazích je to přirozené. Colin Powell se obrátil na pana prezidenta, protože mu důvěřuje. Americká administrativa s ním má dlouhodobě dobré vztahy," řekl Špaček.

Nic není definitivní
Pospíšil zopakoval postoj Černínského paláce, že finální podoba návrhu rezoluce není zdaleka hotova.

"Jsme v počáteční fázi a nic není konečné. Stále jednáme, abychom získali pro náš návrh podporu. Na druhou stranu čestná prohra by nebyla zahanbující, ale my nechceme prohrát, byť čestně. Cílem je zvítězit," řekl Pospíšil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video