Powell poděkoval Česku za nemocnici

  • 101
Brusel - Od zvláštního zpravodaje MF DNES – Spojené státy oceňují přístup České republiky ke konfliktu v Iráku. Česko by se mělo jako spojenec podílet na obnově země, řekl v Bruselu na jednání s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou šéf americké diplomacie Colin Powell. Mimo jiné uvítal rozhodnutí české vlády, která chce do Kuvajtu vyslat polní nemocnici.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
INFOGRAFIKA:
Rozložení vojsk u Bagdádu
Jaké budou boje ve městě

Powell věří, že misi vojenských lékařů schválí i parlament. "Ocenil to jako naprosto zřetelné humanitární gesto. Vojenská nemocnice je vítaný krok," popsal jednání s Powellem Svoboda.

Nemocnice by měla po krátkém zastavení v Kuvajtu působit i na území Iráku.

Podle Svobody budou vzdušnou ochranu nemocnice zajišťovat spojenecké síly, avšak pozemní ochranu mají zajistit Češi. Touto cestou se tedy čeští vojáci mohou dostat na území Iráku už během války.

Svoboda: Jsme první, kdo vyslyšel výzvu
Ministr Svoboda řekl, že se zatím žádná jiná vláda veřejně k podobně zřetelnému humanitárnímu gestu nerozhodla.

Vyslání nemocnice hájí tvrzením, že iráčtí lékaři prý léčí jen členy irácké vládní strany Baas a také tím, že k humanitární pomoci vyzývá rezoluce OSN číslo 1472.

Svoboda se podle svých slov snaží oddělit otázku pomoci od finančních záležitostí.

"Nejsem obchodník. Na prvním místě nám jde o humanitární pomoc," odvracel dotazy na hospodářské výhody, které by Česko díky své aktivitě kolem Iráku mohlo získat.

USA se chtějí podílet finančně
Američané se ale podle něj zajímali o to, jaké dluhy má Irák u Čechů. Dali najevo, že USA mohou pokrýt část výdajů na vyslání nemocnice.

Na pořad přišla i otázka pivovaru v Basře, který kdysi vybudovali Češi. Svoboda se také snažil zjistit americkou pozici k prodeji českých L-159 do Indie a sliboval americké straně průhledné řízení při budoucím výběru nadzvukových letounů pro českou armádu.


Video