Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Powell jede uklidnit Blízký východ

  19:40aktualizováno  19:40
Prezident USA George Bush posílá na Blízký východ ministra zahraničí Colina Powella. Cesta je součástí nového plánu, který má přispět k ukončení bojů. Izrael dál obsazuje palestinské území. Za podpory tanků a vrtulníků obsadil Nábulus a Hebron. Střílelo se i v Džanínu. Z větších osad je volné pouze Jericho. Zemřelo několik lidí. Palestinský lídr Jásir Arafat zůstává v izolaci. Izrael souhlasí, aby se s ním sešel americký emisar Anthony Zinni.
Bush vysílá Powella na Blízký východ

Bush vysílá Powella na Blízký východ - Americký prezident George Walker Bush oznamuje ve Washingtonu, že vysílá ministra zahraničí Colina Powella na Blízký východ, aby uklidnil situaci mezi Izraelem a Palestinou. (4. dubna 2002) | foto: AFP

Všech šest velkých palestinských měst, která Izraelci na západním břehu Jordánu obsadili v posledním týdnu, bylo prohlášeno za uzavřený vojenský prostor a novináři dostali příkaz je opustit. Izraelci zatím nevstoupili jen do Jericha.

Do Hebronu pronikly izraelské tanky doprovázené obrněnými transportéry a podporované ze vzduchu čtyřmi vrtulníky ve čtvrtek večer. Izraelský rozhlas oznámil, že při operaci zahynul důstojník pohraniční stráže.

Izraelští vojáci narazili na velmi slabý odpor. Těžkou techniku vstupující do města z jihu doprovázely vojenské džípy. V Hebronu je židovská enkláva, v níž žije několik stovek židovských osadníků.

Šanci má americký vyjednavač
Poté, co se k Arafatovi nedostala delegace Evropské unie, dostává šanci americký emisar Anthony Zinni. Izrael souhlasí, aby se s Arafatem setkal. "Izraelská vláda vždy prohlašovala, že přispěje k úspěchu Zinniho mise," dodal izraelský vládní zdroj.

Ariel Šaron ve čtvrtek odmítl spekulace, že zvažuje možnosti, jak "vypudit" palestinského vůdce do exilu. Dále prohlásil, že Izrael bude pokračovat ve své vojenské operaci na palestinských územích s cílem vykořenit "terorismus".

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Ramalláh - bez vody, proudu, peněz a naděje

Izraelské tanky vjely do Nábulusu

Tanky dál obsazují palestinská města

Izrael se chce zbavit Arafata

další články

Bush posílá na Blízký východ Powella
George Bush oznámil Powellovu cestu při mimořádném vystoupení k Blízkému východu. Vyzval Izraelce, aby se stáhli z palestinských měst, která nedávno okupovali.

"Nehodláme stáhnout armádu z palestinských území, dokud nebude uzavřena dohoda o příměří," reagoval na Bushovu výzvu izraelský ministr financí Silvan Šalom.

Americký prezident také varoval Palestince, že sebevražedné atentáty mohou ohrozit naděje na vlastní stát. "Palestinský předák Jásir Arafat zklamal naděje svého lidu," zdůraznil Bush.

Izrael obsadil další město - Nábulus
Izraelci za podpory desítek tanků obsadili největší palestinské město na západním břehu Jordánu Nábulus. Vojáci se zaměřili na vysoké budovy. Přes 80 obrněných vozů obklíčilo centrum a obsadilo i hlavní náměstí. Hlášen je zatím jeden mrtvý obyvatel města, kterého zasáhla izraelská střelba.

Palestinští ozbrojenci se stáhli do centra města se 180 tisíci obyvateli a zabarikádovali se i ve čtyřech sousedních uprchlických táborech, v nichž jsou cesty či ulice příliš úzké, než aby do nich mohly vjet tanky.

IZRAELSKÝ GENERÁL
CHCE ARAFATA VYHNAT

* Náčelník generálního štábu izraelské armády, generál Šaul Mofaz požaduje "vyhnání" předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata.
* Podle mínění generála není "žádná šance" dosáhnout mírové dohody s palestinským předákem, a to s ohledem na "dokumenty odhalené izraelskou armádou".
* Z dokumentů vyplývá, že Arafat financuje ozbrojené křídlo svého hnutí Fatahu. "Za těchto podmínek by bylo vhodnější, aby byl vyhnán," prohlásil generál.
* Izraelská vláda prohlásila, že povolí Arafatovi odjezd z Ramalláhu kamkoliv do ciziny, avšak znemožní mu se vrátit. Arafat to odmítl.

Těžké boje v Džanínu, tři mrtví
Těžké boje zasáhly uprchlický tábor v Džanínu, kam se uchýlily stovky ozbrojenců. Izraelská komanda po nich pátrají dům od domu pod krycí palbou z vrtulníků a tanků. Podle palestinských zdrojů byli tři ozbrojenci v bojích zabiti.

Ozbrojenci připravili množství podomácku vyrobených bomb kvůli očekávanému nájezdu izraelských tanků na Džanín. Jejich vůdce Alí Safuri poznamenal, že jeho muži nepálí bezhlavě, ale snaží se odstřelovat jednotlivými náboji.

Arafat zůstává v izolaci
Izrael bude i nadále držet předsedu palestinské správy Jásira Arafata "v izolaci" v jeho hlavním štábu v Ramalláhu. "Zůstane tam, kde je a bude izolován," sdělil izraelský premiér Ariel Šaron. Rozhodnutí padlo na nočním zasedání jeho kabinetu.

Neumožnil tak Arafatovo setkání s delegací Evropské unie v čele s vysokým představitelem Javierem Solanou a španělským ministrem zahraničí Josepem Piquéem. Jediným cílem Evropanů je podle Šarona "dopřát Arafatovi veřejné vystoupení", což Izrael nedovolí.

Šéfové delegace před opuštěním židovského státu ostře odsoudili rozhodnutí izraelské vlády zabránit jim v setkání s Arafatem. "Odjíždíme na letiště, protože se musím ihned vrátit do Španělska," řekl Piqué po neúspěšné misi.

O vyslání diplomatické mise do Izraele a na palestinská území rozhodli ministři zahraničí Evropské unie na středeční mimořádné schůzi v Lucemburku. Mise chtěla dosáhnout okamžitého a plného přijetí sobotní rezoluce Rady bezpečnosti OSN oběma stranami blízkovýchodního konfliktu.

NOVINÁŘI POMOHLI
KNĚŽÍM V BAZILICE

* Kněží z obklíčeného komplexu baziliky Zrození Páně v Betlémě ve středu požádali o mezinárodní pomoc, aby se zabránilo "masakru".
* Žádost otce Ibrahima Faltase natočili italští novináři, kteří strávili v komplexu noc.
* Američané, Britové a Italové byli z komplexu baziliky evakuováni.
* V komplexu zůstalo třicet františkánských mnichů, čtyři jeptišky a členové řecké pravoslavné církve a arménské komunity.

Střelba a exploze u baziliky
Tři exploze a silná střelba z automatických zbraní otřásla okolím komplexu baziliky Zrození Páně v Betlémě. Mluvčí izraelské armády ale popřel, že by vojáci na tento církevní komplex, který patří k nejposvátnějším místům křesťanů, zaútočili.

"Vojáci nestřílejí, neodpalují nálože ani neútočí na kostel," řekl armádní mluvčí. Izraelští vojáci podle něj dostali velmi jasné rozkazy nestřílet na svatých místech. Útok na betlémskou baziliku kategoricky popřela i izraelská vláda.

Palestinský policista Mázin Hasan, který je jedním ze 200 až 400 civilistů, duchovních a palestinských policistů a ozbrojenců ukrývajících se v bazilice, ale uvedl, že izraelští vojáci vyhodili do vzduchu malé zadní dveře baziliky a střílejí dovnitř. Palestinci podle Hasana střelbu neopětují.

Mezi lidmi, kteří našli útočiště v bazilice, je podle Izraele řada palestinských ozbrojenců. Izraelští vojáci se s nimi údajně snaží vyjednávat a přimět je, aby se vzdali.

CO ŘEKL ARIEL ŠARON

* Izraelský premiér prohlásil, že mírová jednání s Palestinci obnoví Izrael jen za podmínky úplného zastavení teroristických a nepřátelských akcí Palestinců a jejich protiizraelského podněcování.
* Ariel Šaron obvinil Sýrii a Írán z odpovědnosti za nejnovější útoky ozbrojenců z libanonské extremistické organizace Hizballáh na pohraniční postavení izraelských jednotek.

Tažení proti Palestincům pokračuje
Izrael dál pokračuje v tažení proti Palestincům, během něhož obsadil několik měst. "Při vojenské operaci na západním břehu Jordánu bylo v uplynulých dnech zatčeno 1100 Palestinců," řekl v izraelském vojenském rozhlase armádní mluvčí generál Ron Kitrey.

Mezi zadrženými je údajně řada hledaných Palestinců, podezřelých z přímé účasti na krvavých protiizraelských atentátech. Izraelští vojáci pokračují v pátrání po generálním tajemníkovi hnutí Fatah blízkého palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi Marvánu Barghútím. "Vojáci dostali rozkaz dopadnout ho živého," prohlásil Kitrey.

Izrael označuje Barghútího za hlavního iniciátora a podněcovatele druhé palestinské intifády a za šéfa palestinských milicí Tanzím, ozbrojené složky Fatahu. Izraelští vojáci kromě toho zabavili během akce Ochranná zeď 50 protitankových raket typu RPG a značné množství zbraní i munice.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Veřejné popravy neodstrašují. Írán upouští od trestu smrti pro dealery drog

V Íránu upouštějí od poprav drogových dealerů.

V Íránu začal platit zákon, který zmírňuje tresty pro obchodníky s drogami. Tresty dlouhá léta patří k nejtvrdším na...

VIDEO: Strejdo Vovo, jsme s tebou, zpívají malí ruští kadeti Putinovi

Klip malých kadetů z Volgogradu o věrnosti Vladimirovi Putinovi

Jako lacinou propagandu odsoudili ruští diskutéři klip, v kterém děti z volgogradského vojenského učiliště pějí o...

Nad Anglií se srazil vrtulník s malým letadlem. Na místě jsou čtyři mrtví

Policie na místě srážky letadla a helikoptéry. Při havárii zemřeli čtyři lidé....

Na jihovýchodě Anglie se v pátek ve vzduchu srazila helikoptéra s malým letadlem Cessna 152. Místní policie potvrdila,...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.