Vyzvednutí přídě jihokorejské korvety

Vyzvednutí přídě jihokorejské korvety | foto: AP

Povýšil Kim Čong-il věrného generála za zničení jihokorejské korvety?

  • 13
Vyšetřování zkázy korvety Čchonan stále zřetelněji ukazuje na vnější útok. Nejpravděpodobněji torpédem. Jihokorejská rozvědka si všimla, že nyní byl za neobvyklých okolností povýšen severokorejský generál Kim Mjong-guk, velitel operačního plánování. Tisk spekuluje, zda to nemohla být odměna za útok na loď.

Jak důležitá je jedna hvězdička navíc na výložce severokorejského generála pro světový mír? Brzy uvidíme. Za určitých okolností by však mohla oba znepřátelené korejské sousedy dovést až na pokraj války.

Jedná se o výložky Kim Mjong-guka, velitele operačního plánování generálního štábu severokorejské armády. Protřelého sedmdesátiletého muže, o němž se pro jeho mimořádnou schopnost udržet se po dlouhá léta v režimní špičce říká, že má devět životů.

Jižní Korea vylovila trosky potopené lodi Čchonan (15. dubna 2010)Jižní Korea vylovila trosky potopené lodi Čchonan (15. dubna 2010)

Jihokorejská tajná služba si všimla, že mu zničehonic jedna hvězdička přibyla. A začaly spekulace: nemohlo to být za jeho podíl na zničení korvety Čchonan? (o potopené lodi více zde)

Možná je to všechno jen náhoda, ale možná taky ne. Podezřelé to každopádně je. Včetně okolností, že Severní Korea nechce vysvětlit, co k povýšení Kim Mjong-guka skutečně vedlo.

Generál čtyři hvězdy nosil už od roku 1994. Letos v lednu však o jednu přišel - údajně byl degradován v souvislosti se šarvátkou hlídkových člunů obou Korejí, jež se ve Žlutém moři odehrála loni v listopadu a pro Severní Koreu nedopadla slavně. Loď KLDR totiž byla těžce poškozena, jeden důstojník zabit. (viz článek o potyčce ve Žlutém moři)

Ve víkendovém vysílání severokorejské státní televize a na zveřejněných fotografiích je však Kim Mjong-guk zachycen znovu se čtyřmi hvězdami, napsal list Korea Times.

Další přibyla krátce po zkáze Čchonanu. "Snažíme se zjistit, co bylo příčinou jeho nového povýšení," řekl agentuře AFP zdroj ze soulské rozvědky. "Zkoumáme, zda skutečně nebylo důvodem potopení naší lodi. Zatím však není možné dělat žádné závěry," dodal.

Okolnosti jsou podezřelé

Podezřelé jsou i samy okolnosti povýšení. Kim Mjong-guk nebyl mezi stovkou velitelů, jež "drahý vůdce" Kim Čong-il nedávno povýšil u příležitosti narozenin svého zesnulého otce Kim Ir-sena.

"Je krajně neobvyklé, aby generál, který nepovýšil s celou skupinou, pak dostal další hvězdičky zvlášť," řekl listu Korea Times nejmenovaný člen rozvědky.

"Kim Mjong-guk je osobou, jež by mohla být do komplotu přímo zapojená, pokud je útok dílem Severní Koreje," řekl agentuře AP jihokorejský analytik Yoo Ho-yeol. Je však třeba zopakovat: nic zatím není stoprocentně jisté.

Na druhé straně však některé stopy signalizují, že za potopením Čchonanu mohly skutečně stát úklady komunistického souseda. Byť to Jižní Korea zatím neříká nahlas.

Proč by však stalinistický režim takovou zvrácenost podnikal? Důvody by se našly. Třeba odveta za listopadovou "prohru". Ostatně Sever chystal i další "akce".

Bývalý rádce Kim Čong-ila Hwang Čang-jopMinulý týden v Soulu odhalili severokorejské agenty, kteří měli za úkol zabít Hwang Čang-jopa, emigranta a bývalého rádce Kim Čong-ila. Proslýchá se, že Pchjongjang brzy provede nový jaderný test.

Toto vše může mít jednoho společného jmenovatele: Kim Čong-il chce především doma zapůsobit silným a sebejistým dojmem před chystaným delikátním předáním moci, jež by měla přejít na jeho nejmladšího syna.

tragédie válečné lodě

- Jihokorejská korveta Čchonan o výtlaku 1 200 tun a se 104 muži posádky na palubě se potopila 26. března po výbuchu u zádi. Při události se rozlomila na dvě části. Stalo se tak poblíž sporných námořních hranic se Severní Koreou ve Žlutém moři.

- Z posádky se zachránilo 58 námořníků. Těla většiny ze šestačtyřiceti pohřešovaných byla nalezena v zádi plavidla, jen jednu oběť objevily záchranné týmy v přídi. Sedm námořníků se stále pohřešuje.

Již po vylovení zadní části lodě došli korejští odborníci k závěru, že korvetu potopil vnější výbuch, tedy exploze přicházející zvenčí.
Možnost výbuchu uvnitř lodi byla vyloučena. Podle tehdejších úvah ji mohla způsobit bludná mina pocházející ještě z války mezi oběma Korejemi v 50. letech, nebo severokorejské torpédo. O tom se nyní hovoří nejčastěji. Mezinárodní tým expertů Koreje, USA a Austrálie dosud oficiální posudek o příčinách zkázy lodi nezveřejnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video