Olomouc odhaduje ztráty kvůli záplavám milionech.

Olomouc odhaduje ztráty kvůli záplavám milionech. | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Povodňové škody půjdou do miliard

  • 109
Přesný údaj sice ještě nikdo nezná, zdá se však, že přes svůj rozsah nebude mít nynější povodeň tak strašlivé následky jako záplavy v uplynulých letech.

- INFOGRAFIKA: Jak by voda zaplavila Prahu

- FOTOGALERIE
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta

Až na výjimky starostové měst a obcí, kteří začali sčítat škody na majetku, hlásí: Jsou v milionech korun. Dohromady za celou zem by se tak měly vyšplhat na několik miliard korun, a nikoli na šedesát miliard korun, jak tomu bylo v roce 1997, a na osmdesát miliard o pět let později.

Vláda zatím pro postižené regiony uvolnila 380 milionů korun.

Až voda opadne
Tak třeba v celém kraji Vysočina napáchala velká voda škody ve stovkách milionů korun.

"V porovnání s ostatními zasaženými kraji jsme na tom relativně dobře. Samozřejmě lidé, kteří mají vytopený dům, se na to budou mračit, ale je to tak, škod je méně než minule," předpokládá Ivo Rohovský z povodňové komise kraje Vysočina a dodává: "Ale samozřejmě se vše upřesní, až voda opadne."

K nejpostiženějším místům na Vysočině patří nepochybně město Třebíč, kde voda řádila celý týden. "Hrubým odhadem nám voda poničila majetek za několik milionů korun. Naštěstí to máme pojištěné," říká místostarosta Třebíče Radek Číhal.

Naopak v rámci možností to ještě dopadlo dobře v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Ačkoliv se tam pod vodou ocitla obě nábřeží, podle starosty Stanislava Vrby si nevyžádají velké opravy.

"Koncem loňského roku jsme tam nechali položit novou dlažbu a zdá se, že dělníci odvedli kvalitní práci," pochvaluje si Vrba.

S odhady poškozeného majetku už začali i na Pardubicku. "Už víme, že například do oprav zničených silnic budeme muset dát kolem čtyřiceti milionů korun. Víme také, že počty vytopených domů budou v desítkách, a ne ve stovkách," upřesnila krajská mluvčí Kateřina Nohavová.

Ve Zlínském kraji už jsou mnohem dál: celkové škody z povodní odhadují na 170 milionů korun. Voda tam zatopila na 130 domů. Nejvíce jich je v obcích Tlumačov a Kvasice, voda tam však žádný dům nestrhla a vytopila hlavně sklepy.

V Praze, která hlásila 25miliardové škody při povodních z roku 2002, je tentokrát zatím téměř klid.

"I když své domovy preventivně muselo opustit devadesát lidí – hlavně na nejpostiženější Zbraslavi – magistrát nemá dosud hlášený ani jediný zatopený dům," podotýká mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Nejhůře je na tom jih Moravy
Na jižní Moravě, kde lidem stále hrozí umělé jezero o rozloze tisíc hektarů u Jevišovky. Škody zatím počítat nezačali, kraj čeká, až voda opadne. Jisté však je, že právě v Jihomoravském kraji budou povodňové škody největší.

Pokyn k opuštění svých domovů tu poslechlo 2300 lidí. Zatopených polí je přes šestnáct tisíc hektarů a údaj o počtu zničených domů zatím nelze ani odhadnout. Krajský úřad totiž očekává, že účet za tyto povodně není v tomto směru ani zdaleka konečný, protože další budovy zničí spodní vody.

Také Jihočeský kraj čeká s vystavením účtu letošním zátopám na to, až voda opadne. Své domovy tam muselo opustit 1200 lidí a zatopených je celkem 270 domů.

Sečteno už má Soběslav, kam vtrhla velká voda z Lužnice a Černovického potoka ve čtvrtek. Jen radnici budou opravy zničeného majetku stát třicet milionů korun a dalších třicet milionů korun budou muset do oprav svých obydlí investovat občané.

Ústecko sice v pondělí na kulminaci Labe teprve čekalo, ale zatím si tam záplavy vyžádaly škody v desítkách milionů korun. Voda tam dosud zatopila na tři sta domů a ze svých domovů muselo prchnout okolo 1450 lidí.

V milionech odhaduje ztráty kvůli záplavám i Olomouc. Mluvčí tamního magistrátu Martin Hála přesnější být nechce.

"Zatím samozřejmě škody vyčíslit nedokážeme, vzhledem k tomu, že jde především o škody na majetku, který se nachází v zatopených oblastech. Budeme se tím zabývat, jakmile to situace dovolí," vysvětluje Hála.

V Olomouci se pod vodou o víkendu ocitlo zhruba 300 hektarů rozlohy města. "Zatím nemáme sečtené ani zatopené domy. Víme jen, že v evakuačním středisku se před potopou ukrylo 142 lidí, kteří poslechli výzvu a raději opustili své domovy," dodal Hála.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video