Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodňové škody jdou do miliard, na pomoc se zatím kutálejí miliony

  14:57aktualizováno  14:57
První odhady škod po červnové velké vodě mluví přibližně o šesti miliardách. Přesná čísla zatím nejsou, následky se stále vyčíslují. Neštěstí druhých vyburcovalo solidaritu těch "na suchu", na sbírkách se vybralo kolem 40 milionů. Další půlmiliardu slíbil stát.

Morava i jih Čech sčítají škody, zatím se blíží šesti miliardám. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Škody zatím stále sčítáme, přicházejí nová a nová čísla, takže cokoliv bych řekla by bylo nepřesné," řekla tisková mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Podobně mluví i Svaz obcí a měst, který zatím nemá k dispozici přesné údaje o následcích bleskových povodní. Na jejich stránkách je pouze jihočeská statistika, která sumarizuje údaje z nejpostiženějších obcí.

Kritériem vyčíslení škod jsou poničené domy, kterých je v kraji 430. Nejhůř z nich vychází obec Volyně s pěti desítkami poškozených domů, následují Strunkovice nad Blanicí a Husinec. Ostatní postižené kraje zatím podobné statistiky hotové nemají.

Spoušť, která zůstala po bleskových povodních v Jeseníku nad Odrou.Pokoj, ve kterém zůstal během povodní uvězněný Petr Šrubař.Armáda  pomáhá při povodních

Neziskovkám lidé poslali 40 milionů

Největší humanitární organizace, které zřídily konta na pomoc postiženým, už ze zaslaných peněz poskytly prostředky na pokrytí okamžitých potřeby lidí. "Teď se budou řešit ty dlouhodobější," oznámil Marek Štys, ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.

LETOŠNÍ BLESKOVÉ POVODNĚ MAJÍ UŽ ČTRNÁCTOU OBĚŤ

Do konce týdne bude rychlá pomoc směřovat hlavně na Jesenicko a další postižená místa. Na kontech Adry, Charity ČR a Člověka v tísni se sešlo zatím již 40 milionů.

Lidé při pomoci postiženým nejčastěji využívali svůj mobil a posílali DMS zprávy. Člověk v tísni jich eviduje na 500 tisíc v celkové hodnotě 13,5 milionu korun. Adra zaznamenala 97 tisíc dárcovských zpráv za 2,6 milionu korun.

Člověku v tísni lidé navíc na konto poslali dalších 19 milionů, půlmilion věnovala společnost ze svého humanitárního fondu. Adra na účtu hlásí 2,5 milionu, což s dárcovskými zprávami dává dohromady více než 5 milionů. Charita má pro postižené na kontě 2,1 milionu korun.

Jak pomoci

Lidé mohou postiženým přispět zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211.

Sbírku zřídila také společnost Člověk v tísni, přispívat můžete na konto Povodně 7202 7202 /0300, nebo DMS POVODNE09 na telefonní číslo 87777.

Rozcestník na další sbírky i jinou formu pomoci najdete zde

Pomoc přichází hlavně od jednotlivců

Naprostá většina dárců jsou jednotlivci. Firmy a instituce zajímají konkrétní projekty, třeba oprava školy. "Větší dary se začínají objevovat, ale devadesát procent jsou jednotliví dárci," řekl Marek Štys.

RODINNÝ DŮM PŘEŽIL VELKOU VODU, ORTEL STATIKA HO ALE POŠLE K ZEMI

Dary soukromých osob se podle něj pohybují průměrně řádově kolem tisícikoruny. Výjimkou ale nejsou ani pěti- nebo desetitísícové dary.

Peníze šly nejdřív na nákup nářadí na odklízení a otloukání vlhkých omítek, dále na rukavice, ochranné pomůcky, kolečka nebo dezinfekci. Na severu Moravy už v některých obcích postoupili od odklízení k sanačním pracím a vysoušení budov. Neziskovky postiženým půjčují vysoušeče, poskytují úklidové prostředky, Člověk v tísni půjčuje i bourací kladiva.

Tomíkovice na Jesenicku po povodniVojáci odklízejí následky povodníŠkody po ničivé záplavě z místního potoka v Hustopečích nad Bečvou (25.června 2009)

Stát zatím pošle víc než půlmiliardu

Rychlé peníze nabízí postiženým i stát. Například domácnost, které velká voda zničila dům, dostane od ministerstva pro místní rozvoj 150 tisíc korun. Kdo takovou pomoc dostane, rozhodne starosta dané obce.

Dalších 30 tisíc dostanou lidé od resortu na pořízení náhrady za zničený majetek. Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s celkovou pomocí ve výši 480 milionů korun.

Resort zemědělství plánuje uvolnit 30 milionů korun, které budou mít k dispozici správci vodních toků. Ministerstvo financí zase uvolnilo 54 milionů z rozpočtové rezervy na krizové situace. Z nich je 24 milionů určeno pro Moravskoslezský kraj, který sám po povodních uvolní dalších 70 milionů, 12 pro Olomoucký, 10 pro Zlínský a 8 milionů pro jižní Čechy.

Podle ministerstva pro místní rozvoj červnové záplavy poškodily na Jesenicku 915 objektů, na Přerovsku 562, téměř tisícovku v Moravskoslezském kraji a přes pět set objektů v Jihočeském kraji. Škody ještě ve čtvrtek pomáhalo likvidovat 459 vojáků.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz