Dunaj v Pasově překonal historický rekord, povodně porouchaly vodoměr

  • 22
Velká voda zasáhla i Německo, Rakousko a Slovensko. Nejdramatičtější situace je v bavorském Pasově, kde se do Dunaje vlévají řeky Ilz a Inn. Evropský veletok zde vystoupal už na 12,85 metru, čímž překonal historický pětisetletý rekord. Povodně v Bavorsku a Tyrolsku ochromily dopravu.

Bavorské město Pasov, kde se do Dunaje vlévají řeky Ilz a Inn, v pondělí s úrovní hladiny 12,80 metru překonalo historický rekord. Vyplývá to z údajů na pasovském vodočtu, který kvůli povodni několik hodin nefungoval. Vodohospodáři přitom již po poledni tvrdili, že řeka kulminuje. Hladina ovšem stoupala i později odpoledne.

První rekord byl v Pasově zaznamenán ve 14:00 SELČ, kdy hladina dosáhla 12,66 metru. O tři hodiny později však Dunaj nečekaně přidal dalších 14 centimetrů a v 19:00 se dokonce vyšplhal na 12,85 metru. Ráno krátce po 07:00 bylo naměřeno 12,2 metru.

Řeka Inn v nedalekém rakouském městě Braunau od odpoledne výrazně klesá. "Co se stane v Braunau, máme za tři hodiny tady," vysvětlil Dupper. Dodal také, že více problémů než Dunaj způsobila řeka Inn. "Přišla s takovou silou, jakou jsem ještě nezažil," prohlásil. Normálně má Dunaj ve městě okolo 4,5 metru, při stoleté vodě před 11 lety vystoupal na 10,81 metru.

V zaplaveném historickém jádru Pasova musela být odpojena elektřina. Na pomoc při boji s živlem do města dorazilo 150 vojáků německé armády, kteří se zapojí do záchranných prací i na dalších místech v Německu. "Mohli bychom mít povodeň, jaká tu doposud nebyla," varoval v neděli večer bavorský premiér Horst Seehofer.

Zácpa, zácpa, zácpa

Na jihu Německa a severu Rakouska kvůli záplavám kolabuje doprava. V oblasti kolem bavorského jezera Chiemsee je v obou směrech uzavřena dálnice A8 mezi Mnichovem a Salcburkem, na téže trase nejezdí ani vlaky. "Všechny objížďky jsou přetížené. Zácpa, zácpa, zácpa všude," řekl mluvčí německého autoklubu serveru Spiegel Online. Uzavřená je rovněž dálnice A5 mezi Karlsruhe a Heidelbergem.

V Rakousku je zcela nesjízdná asi stovka silnic, zejména v Dolních Rakousích v okolí Lince, Melku a Gmündenu. Stojí také páteřní železniční trasa mezi Salcburkem a Kufsteinem.

Kvůli vysoké hladině je pro lodní dopravu uzavřena většina německého toku Rýna, lodě nejezdí ani na Dunaji v Německu a Rakousku. Naproti tomu letiště zatím bez problémů fungují.

Kromě Pasova je situace dramatická také v Rosenheimu, kde stojí v ulicích 1,5 metru vody a kvůli rozlitému Innu byla evakuována další čtvrť. Celkem byl stav katastrofy vyhlášen na deseti místech Bavorska, v řadě měst této největší německé spolkové země zůstaly zavřené školy a nejezdí vlaky kvůli přerušeným tratím.

Do Saska míří vlna z Česka

Varování před katastrofou nadále platí také na mnoha částech východoněmeckých spolkových zemí Durynska a Saska, kde musely do dnešního rána zasažené oblasti opustit už tisíce lidí. "Lze předpokládat, že výše hladin dosáhne stavu při povodních z roku 2002 a mohla by být i překonána," oznámil krizový štáb severosaského kraje, jehož střediskem je Lipsko.

V Sasku se očekává zhoršení situace i kvůli přílivu povodňové vlny ze sousedního Česka a příznivé nejsou ani předpovědi meteorologů, které varují před dalším deštěm na východě a jihu Německa. V podkrušnohorském městě Zwickau podle místních rozměry katastrofy již přesáhly rok 2002 a evakuace hrozí až osmnácti tisícům obyvatel centra.

V Bádensku-Württembersku se naopak situace pomalu zklidňuje a tamní úřady hlásí pokles hladin téměř na všech řekách včetně Dunaje, které touto zemí na jihozápadě Německa protékají. Výjimkou jsou Rýn a Mohan, jejichž stav je nadále kritický a platí na nich nadále zákaz dopravy.

Podobná je situace i ve Švýcarsku, kde už v neděli dopoledne ustal hustý déšť a hladiny řek pomalu klesají. Voda, která se vylila z některých jezer včetně Bodamského a Curyšského, ještě může stoupat, ale nepředstavuje žádné větší nebezpečí, napsala agentura DPA.

Hladina Dunaje naopak dál stoupá v Rakousku. Na mnoha místech je už kvůli záplavám katastrofální situace, ale úřady varují, že může být ještě hůře. V Horních i Dolních Rakousích má Dunaj kulminovat až v úterý. Úřady kvůli neustále stoupající hladině Dunaje vyhlásily podél toku stav ohrožení přírodní pohromou. Na řece byla zastavena veškerá doprava.

Rozvodněný Dunaj částečně zatopil už několik rakouských měst na svém toku, mezi nimi i historický Melk. Domovy musely opustit stovky lidí, v Korneuburgu policie dokonce evakuovala celé sídliště. Mnohde je prý situace dramatičtější, než tomu bylo před jedenácti lety.

V tyrolském Bergenu se v důsledku vytrvalých silných dešťů sesunuly celé svahy. Kamení a bahno zavalily silnice a železniční tratě. Pod lavinou bahna se podle agentury DPA ztratili dva lidé, kteří jsou nyní vedeni jako pohřešovaní.

Na jihu Německa a severu Rakouska kvůli záplavám kolabuje doprava. Dálnice A8 mezi Mnichovem a Salcburkem u bavorského jezera Chiemsee byla v obou směrech uzavřena a nejezdí tam ani vlaky. V Rakousku je podle automotoklubu ÖAMTC zcela nesjízdná asi stovka silnic, zejména v Dolních Rakousích v okolí Lince, Melku a Gmündenu.

V Bratislavě staví zábrany

Na záplavy v povodí Dunaje se chystají také Slováci. V Devíně u soutoku Dunaje a řeky Moravy zatopila voda sklepy několika domů. Ve dvou nejohroženějších lokalitách Bratislavy vodohospodáři už instalovali protipovodňové bariéry. Policie zase v metropoli preventivně uzavřela část nábřeží na okraji sídliště Petržalka a také dopravu na nedaleké silnici.

Zloba v Sasku

V některých zatopených oblastech Saska panuje rozčarování kvůli nevybudovaným nebo nedokončeným protipovodňovým opatřením, která drážďanská vláda slibovala postavit po ničivých záplavách v roce 2002.

"Zajímalo by mě, co politici posledních deset let dělali? Proč budeme muset znovu odčerpávat vodu, proč budou znovu vysoké škody a proč lidé, kteří všechno ztratili, znovu o všechno přijdou?" rozčiloval se obyvatel saské Grimmy, kterou rozvodněná řeka Mulda těžce poškodila už v roce 2002.

Saská vláda si však kritiku na svou adresu nenechala líbit. "Mnoho opatření zastavily občanské iniciativy, které řekly, že protipovodňové stěny u nich nechtějí," prohlásil zemský ministr vnitra Merkus Ulbig.

Státní plavební správa oznámila, že od 18:00 SELČ bude až do odvolání zastavena plavba lodí na slovenském úseku Dunaje.

Hladina Dunaje v Bratislavě v poledne dosáhla 759 centimetrů a odpoledne dále stoupala. Ve srovnání s pátkem je vyšší už o tři a půl metru. Za dosavadním maximem z roku 2002 zaostává přibližně o dva metry. Meteorologové ovšem očekávají, že Dunaj bude v Bratislavě stoupat i nadále.

V úterý by měl pokořit hranici 8,5 metru, kulminace nastane patrně až v dalších dnech. "Voda, která už je v korytu Dunaje na jeho rakouském úseku, má ještě stále stoupající tendenci, a tato povodňová vlna musí protéct i slovenským úsekem," upozornila hydroložka Slovenského meteorologického ústavu Michaela Mikuličková.

Podle premiéra Roberta Fica armáda vyčlenila 130 vojáků a techniku pro případ zhoršení situace v této městské části Bratislavy, v záloze je také 300 hasičů. Kvůli stoupající hladině Dunaje slovenští meteorologové zvýšili výstrahu před záplavami v povodí řeky na třetí, tedy nejvyšší stupeň. Výstraha platí až do příštího pondělí.

Kvůli stoupající hladině Dunaje slovenští meteorologové zvýšili výstrahu před záplavami v povodí Dunaje na třetí, tedy nejvyšší stupeň. Výstraha platí až do příštího pondělí.

Maďaři čekají povodně jako v roce 2002

V Budapešti očekávají kulminaci hladiny Dunaje v příštích dnech na osmi metrech a šedesáti centimetrech. Protipovodňové práce probíhají v hlavním městě, ale i na dalších místech země. Úřady počítají s tím, že by situace mohla být stejně vážná jako při záplavách v roce 2002, kdy bylo k posílení ochranných hrází použito pět milionů pytlů s pískem.

Povodně 2013 ve fotografiích

V pohotovosti jsou zejména povodňové štáby na severu země. Upevňování jednotlivých úseků ochranných hrází, které mají celkovou délku 1 000 kilometrů, se účastní 6 000 lidí. Šéf úřadu pro poskytování pomoci při katastrofách György Bakondi počítá s tím, že oblasti kolem toku Dunaje budou zaplaveny. Dopředu upozornil, že lidé, kteří tam žijí, budou muset své domovy opustit.

V Polsku panuje nejhorší situace podle tamních médií v Dolním Slezsku, kde voda zatopila hospodářství a místní komunikace v desítkách obcí. Po nočních deštích zůstává hladina řek vysoká. Situace se však podle úřadů stabilizuje, vody v řekách nepřibývá ani nedošlo k novým lokálním případům vylití z koryt, místy naopak voda klesla.

Povodně už si vyžádaly také oběti na životech. V Německu a Švýcarsku kvůli nim zemřeli nebo se pohřešují minimálně čtyři lidé. Rakousko hlásí jednu oběť a dva pohřešované (více čtěte zde).

S krizovou situací se potýká také celé Česko, kde už si velká voda vyžádala několik životů. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity zde platí na zhruba 50 místech v osmi krajích (vše o povodních v Česku čtěte zde, on-line reportáž pak můžete sledovat zde).

Povodně trápí celou střední Evropu.

2. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video