Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně: Labe na severu kulminovalo, Praha pustila metro pod řeku

Sledujeme on-line   7:35aktualizováno  6. června 11:06
Sever Čech už má to nejhorší za sebou. Labe v Ústí i Děčíně přes noc kulminovalo ve výšce 10,7 metru, hladina však zatím klesá jen velmi pozvolna. V Terezíně se v noci protrhla provizorní hráz. Praha ve čtvrtek ráno zprovoznila další stanice metra. Celkově se situace zlepšuje.

Hladina Labe v Ústí přestala stoupat ve středu večer. Řeka dosáhla 10,7 metru a několik hodin se hladina pohybovala přibližně na stejné úrovni. Od rána se výška vody velmi pomalu snižuje, do poledne zhruba o deset centimetrů. Ještě včera se odhadovalo, že maximum bude až 11,5 metru. 

Povodně 2013 ve fotografiích

Ve výšce 10,7 metru kulminovalo Labe také v Děčíně, kde v pobřežních částech evakuovali asi 1 500 lidí. 

U Terezína na Litoměřicku povolila v noci provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist, které spadají pod Terezín. Voda tam přitekla ze dvou stran, v několika domech je až metr vody. (více zde)

V Mělníku ve čtvrtek od brzkého rána opravují hráze, které prosakovaly. Voda klesá a akutní nebezpečí poškození hrází nehrozí. V pátek se bude jednat o návratu evakuovaných lidí domů, řekl ČTK starosta Mělníka Ctirad Mikeš. Kolem osmé hodiny Labe kleslo pod hranici padesátileté vody, neplatí tak již extrémní stupeň nebezpečí. 

Hasiči kvůli povodním evakuovali přes 19 tisíc lidí, nejvíce v Ústeckém kraji (10 637 osob). Povodně zasáhly v Česku celkem 700 obcí.

Policisté ve středu posílili dohled nad zatopenými částmi Ústí. Na tyto oblasti od středy dohlíží 80 policistů, což je o 35 více než dosud. Policie také poprvé nabídla postiženým obcím vrtulník s termovizí. "Je to kvůli monitorování prostor, které jsou opuštěné, právě kvůli ochraně před rabováním," uvedl po zasedání ústředního krizového štábu Tomáš Tuhý z policejního prezidia.

V Praze se postupně obnovuje provoz metra. Dopravní podnik ve čtvrtek ráno otevřel trasu A metra s výjimkou stanic Staroměstská a Malostranská, kterými vlaky jen projedou. Na trase B to budou stanice Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc. Trasu C se nepodaří plně zprůjezdnit kvůli průsakům na Nádraží Holešovice. V provozu tak budou úseky Letňany - Kobylisy a Háje - Hlavní nádraží. Do pátku by mohlo jezdit celé metro (více čtěte zde). 

Praha však zatím neodvolá opatření spojená s povodněmi, dokud nebude mít Orlická přehrada dostatek volných kapacit pro případ, kdyby začalo znovu pršet. Kvůli případnému upouštění vltavské kaskády by totiž mohl průtok znovu stoupnout. Kolem Vltavy tak zůstanou protipovodňové bariéry.

V metropoli i nadále platí přísný zákaz vstupu do parků, lidé nesmějí ani k protipovodňovým zábranám.

Třetí povodňový stupeň platil ve čtvrtek ráno už jen na 16 místech (nejvíce v Jihočeském kraji, kde už řeky klesají) ve čtyřech krajích. Extrémní stupeň ohrožení zůstává už jen Kamenici v Hřensku.

Jarní povodně

Od středečního do čtvrtečního rána napršelo nejvíce 10 mm. Výjimku tvoří stanice Dolní Morava, Slaměnka u Králického Sněžníku, kde spadlo 23 mm. Západní polovina Česka byla téměř bez srážek, informuje Český hydrometeorologický ústav.

Záplavy už podle policejní evidence stály život nejméně osm lidí. Další jsou pohřešovaní. Dva lidé zemřeli při sesunu chatky v Třebenicích, 82letý muž na Benešovsku při odklízení naplavených větví. Další možnou oběť záplav hlásí ze Strážného v Krkonoších, kde si před polednem žena v Malém Labi všimla lidského těla. Na Kolínsku zemřel po zásahu proudem energetik, když odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici. 

Velká voda zneprůjezdnila řadu silnic a železnic. Vlaky nejezdí na některých regionálních tratích zejména v bezprostřední blízkosti Vltavy a Labe. Kvůli problému na mostě u Veltrus musela být ve středu uzavřena dálnice D8 pro auta nad 12 tun. "Policisté na místě odklání dopravu po silnicích prvních a druhých tříd," řekla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Policie eviduje šest případů rabování. 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na dálnici D1 jsou kolony, řidiči se zdrží hlavně u Meziříčí a Beranova

Kolona aut a kamionů u jihlavského přivaděče na D1. (17.1. 2018)

Počasí znovu komplikuje dopravu na silnicích. Nejkritičtější je situace na dálnici D1, kde se tvoří kolony. Podle...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz