Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně: Zůstává kritická situace, vltavská kaskáda bude více upouštět

Sledujeme on-line   7:16aktualizováno  19:00
Na českých řekách trvá kritická situace. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platí na zhruba padesáti místech v osmi krajích. Plná je vltavská kaskáda, podle Petra Nečase ji bude třeba upouštět. Nouzový stav platí ve všech krajích v Čechách s výjimkou Pardubického. Povodně mají další oběti.

Nejvíce míst na třetím povodňovém stupni je v Jihočeském kraji. Extrémní stupeň ohrožení už sice meteorologové na všech místech odvolali, od rána však na mnoha místech opět prší. Podle zastupujícího pražského primátora Tomáše Hudečka je vltavská kaskáda zcela naplněna a nádrž Orlík je na pokraji své retenční kapacity. Premiér Petr Nečas uvedl, že z ní bude třeba upouštět více vody (více o situaci na kaskádě najdete zde).

Povodně 2013 ve fotografiích

Hasiči do pondělní jedenácté hodiny kvůli záplavám evakuovali 7 105 lidí, z toho 4 473 bylo v Ústeckém kraji. Počet zachráněných je na dvě stě padesát. Obětí povodní se stal například energetik, který v Cerhenicích na Kolínsku odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici a zasáhl ho proud (více zde).

Nepřežili ani dva lidé, se kterými se sesunula chatka v Třebenicích, nebo 82letý muž, který v Mokřanech na Benešovsku odklízel naplavené větve ze břehu potoka. Pohřešováni jsou také tři vodáci.

Kvůli záplavám jsou v Česku bez proudu už tisíce domácností. Další problémy čekají energetici především na severu Čech.

V Praze začala je hladina Vltavy na výšce okolo 505 centimetrů a průtoku se  zhruba 2 900 metrů krychlových za sekundu. Vodohospodáři chtěli odpoledne tok udržet na průtoku asi 2 800 metrů krychlových. Kvůli upouštění z vltavské kaskády to ale bude v úterý ráno až 3 300 metrů krychlových. V roce 2002 Vltavou v Praze podle odhadů protékalo až 5 300 kubíků za sekundu.

Jarní povodně

Praha však podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy nemá to nejhorší za sebou. Kulminace Berounky, jednoho z největších přítoků před Prahou, se očekává v noci či v úterý ráno.

Od nedělních 23 hodin nejezdí metro v centru města. Dopravní podnik uzavřel úseky Dejvice - Náměstí Míru, Smíchov - Českomoravská a Pražského povstání - Ládví. 

Před devatenáctou hodinou rozhodl Dopravní podnik o zkrácení stávající trasy metra B. Od 20:00 budou uzavřeny čtyři stanice: Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova (více zde).

Podle Hudečka může částečná uzavírka metra trvat několik dní. Uzavřena je i tramvajová trať z Braníku do Modřan (o situaci v pražské dopravě čtěte zde).

České dráhy posilují kvůli záplavám pravidelné spoje. V úseku Vysočany - Hlavní nádraží - Smíchov a z Hlavního nádraží do Uhříněvsi zavedly zvláštní linky s intervalem 15 minut.

Magistrát také rozhodl o uzavření mateřských, základních a středních škol. Některé však zůstaly otevřené a o děti se v případě potřeby postarají, jiné slouží jako evakuační centra. Bez omezení fungují mateřské a základní školy v Praze 13, 17, 18, 19 a 20. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zrušila přijímací zkoušky (více zde).

Na jihu metropole byli evakuováni někteří lidé na Zbraslavi, v Modřanech a Lahovičkách, kde ráno musel zasahovat armádní vrtulník. Zachráněného transportovali do vinohradské nemocnice. Stále hrozí evakuace části Smíchova.

Srážky nebudou výrazné, slibují meteorologové

Evakuována byla už všechna zvířata z jižní části zoologické zahrady, kam voda natekla přes val, který dělí zahradu od řeky.

Hladiny řek v Plzeňském kraji od neděle opět stoupají. Nejhorší situace je na Radbuze, kde prakticky po celém toku platí třetí stupně povodňové aktivity. "Stejná situace je na Úhlavě a velmi silné průtoky jsou také na Berounce," řekl dispečer Povodí Vltavy Jan Bláha.

Policie navíc zjistila, že povodně v kraji mají další oběť. Už v pátek se v Měčíně utopil devětašedesátiletý muž, který spadl do odtokové roury kanalizace. Teď policisté potvrdili, že jeho smrt souvisí s velkou vodou (více zde).

jižních Čechách klesá počet míst, kde platí třetí povodňový stupeň. "Dá se říct, že Jihočeský kraj má to nejhorší za sebou," uvedla v podvečer Kristýna Štěrbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Mírně může stoupat voda ještě na vodoměrné stanici na Lužnici v Klenovicích nebo na stejné řece u jezu Pilař. Ale jde už o očekávaný nárůst v řádech centimetrů.

Finanční pomoc

  • ADRA konto: 34983498/0300, variabilní symbol 391,  dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777
  • Člověk v tísni konto: 72027202/0300, dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777
  • Český červený kříž konto: 222885/5500, variabilní symbol 111, dárcovské SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777
  • Charita ČR konto: 11998822/0800 variabilní symbol 906, dárcovské SMS ve tvaru DMS CHARITAPOMOC na číslo 87777

Přes den byl nejhorší stav v Putimi, kde řádila Blanice. Pětapadesát obyvatel ze šestadvaceti domů bylo evakuováno. "Hladina Blanice tu dosahuje do poloviny oken. Plocha, kterou voda zaplavila, je zhruba stejná jako v roce 2002," hlásil reportér MF DNES Václav Janouš (více zde).

Na severu Čech kvůli stoupajícímu Labi evakuují lidi v Ústí nad Labem, Děčíně a několika obcích na Litoměřicku. Odejít musí i 1 400 obyvatel Křešic na Litoměřicku či 500 lidí z Českých Kopist a Počápel u Terezína. Města a obce podél řeky postavily protipovodňové zdi (více o situaci na severu Čech zde).

V Ústí nad Labem byla uzavřena takzvaná protipovodňová vana, kudy vede silnice spojující město s Děčínem. Kulminace hladiny Labe by zde měla nastat během úterý na úrovni 10,8 metru a průtoku 3 750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 Ústím protékalo 4 700 metrů krychlových vody za sekundu. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů.

České dráhy kvůli povodním zřídily zvláštní linku Vaňov a stanicí Ústí nad Labem západ. Podle situace uvažují i o zřízení linky, která by jezdila na Střekov.

Ve Středočeském kraji  v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku řeší policie první případ rabování. Kolem 13:00 se v Havlíčkově ulici asi třicetiletý muž snažil vniknout do evakuovaného domu," řekl ČTK mluvčí mělnické policie Václav Tichý.

V Mokřanech na Benešovsku našli hasiči v neděli večer v korytě Jankovského potoka utonulého 82letého muže. "Jeho manželka nahlásila, že se muž ztratil. Odklízel na břehu naplavené větvě. Hasiči jej posléze našli v korytě potoka," řekla iDNES.cz mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.

Dva lidé zemřeli v neděli v Třebenicích u Prahy v chatě, která se sesula kvůli podemletí proudem vody (více zde).

V Královéhradeckém kraji stoupá hladina Cidliny v Novém Bydžově, na níž platí třetí povodňový stupeň. Hladiny většiny ostatních toků v noci klesaly. Třetí stupeň platil ráno ještě na Labi na přehradě Les Království a v Brodu, uvedl dispečink hradeckého ústředí Povodí Labe. Uzavřena zůstává řada silnic v kraji.

Povodně tu mají na svědomí dvě oběti. Tělo, které hasiči v neděli večer vylovili z řeky Úpy v Trutnově, patřilo místnímu 55letému muži, proud Úpy ho nesl nejméně patnáct kilometrů. Dál se pátrá po vodákovi, který spadl do Metuje (více čtěte zde).

Stav ohrožení je v Libereckém kraji na Ploučnici a Panenském potoce na Českolipsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň mají na Jeřici a Lužické Nise. Toky sice v noci většinou mírně klesaly, k ránu však začalo znovu vydatně pršet (více zde).

Vláda v neděli večer vyhlásila nouzový stav

Vláda na nedělním podvečerním jednání vyhlásila od 21 hodin nouzový stav. "Vláda okamžitě uvolnila 300 milionů korun, které jsou k dispozici městům a obcím. Mohou si o ně žádat na ministerstvu financí," oznámil premiér Petr Nečas.

Kabinet v neděli večer rozhodl také o nasazení až 2 000 příslušníků armády na odstraňování povodňových škod.

Reportáž z Hřenska na Děčínsku

Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům bylo odpoledne uzavřeno dvanáct železničních tratí. Nejnověji je zastaven provoz na trati mezi Novým Bydžovem a Smidary u Hradce Králové, informovala Správa železniční dopravní cesty.

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura uvedl, že dá na opravu silnic poničených přírodními živly 1,3 miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Ústí nad Labem evakuovalo Střekov

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...Najdete na iDNES.cz