Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně střídaly náledí i dříve

  0:01aktualizováno  0:01
Málokdy jsou meteorologové pod takovou palbou otázek jako v těchto dnech. Neustále musí odpovídat, zda je současné počasí normální. Během jediného týdne se teploty v Česku několikrát změnily až o dvacet stupňů. Chvíli klesaly, chvíli stoupaly. Povodně střídaly sněhovou kalamitu, ale po několika dnech se opět vrací mráz.

"Není to vůbec nic nenormálního. Úplně stejné věci dělalo počasí i před dvaceti nebo třiceti lety," odpovídají na otázky pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.

Statistiky jejich slova potvrzují. "Lidé jsou možná překvapení spíš proto, že už si takové výkyvy počasí z minulosti nepamatují. Ale nic nového to není," dodávají.

Odborníci z celého světa se už mnoho let zabývají otázkou, jaký vliv má na změny zemského klimatu neustálé znečišťování životního prostředí a vůbec veškerá lidská činnost. K žádnému jednotnému závěru však zatím nedošli.

Jedno je jisté. Průměrná teplota na Zemi se za poslední století zvýšila o více než půl stupně Celsia. Muselo se tak změnit i počasí.

AKTUÁLNĚ:

Po oblevě přijdou mrazy

Ale změny podle odborníků určitě nenastaly v posledních letech. Jsou postupné a začaly už daleko dříve. "U nás se to projevilo například tím, že sněhová pokrývka ustupuje o pár dnů dřív než před padesáti lety. Výraznější změny ale nejsou," odpovídají čeští meteorologové.

Do budoucna vědci očekávají celkové oteplení Země o tři až šest stupňů Celsia, pokud se rychle znečišťování planety nezastaví.

Už dnes s ním však spojují některé extrémní výkyvy počasí. Často se mluví například o klimatickém jevu El Niňo, který stále častěji roztáčí ničivá tornáda a na březích oceánů zvedá mohutné vlny.

"Lze to dobře přirovnat k falešné kostce. Když padne šestka jednou, není na tom nic neobvyklého. Když však padá příliš často, začne to být podezřelé," říká například Muíd Latíf z Meteorologického institutu Maxe Plancka v Hamburku.

Podle Latífa se v uplynulých desetiletích vyskytlo až příliš mnoho extrémních povětrnostních jevů, než aby to bylo možné považovat za normální.

Podle zprávy mezinárodního grémia expertů zkoumajících změny klimatu pro OSN některé nedávné extrémní jevy už skutečně s oteplováním souvisejí. Jednoznačné důkazy však chybí. Jisté je tak pouze jedno. Vrtochy počasí nezmizí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz