Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně: pražská záchranka ostrouhala

  16:28aktualizováno  16:28
Praha - V přidělování pohonných hmot ze státních hmotných rezerv pro záchranáře panuje zmatek. Nikdo totiž není schopen vysvětlit, proč pražská záchranka nedostala během povodní žádný benzin ani naftu do sanitních vozů. Jednotlivé záchranné složky přitom plnily své cisterny ze státního skladu nebo dostaly karty na bezplatné čerpání pohonných hmot. "Nikdo nám zatím nic nenabídl. Vše si musíme hradit z vlastního rozpočtu," říká ředitel pražké záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Při vyhlášení stavu nouze 12. srpna vláda rozhodla, že se ze státních hmotných rezerv uvolní pohonné hmoty pro záchranné práce. Jednotlivé krizové složky začaly tedy jezdit se svými cisternami do skladu společnosti Čepro, která státní pohonné hmoty uskladňuje.

"Rozdělování těchto pohonných hmot bylo vždy jen na vedení jednotlivých krizových složek. My jsme pouze tyto rezervy na pokyn vlády uvolnili," uvedl ředitel Správy státních hmotných rezerv Ferdinand Jacko.

Podle ministerstva vnitra měly jednotlivé složky sdělit, kolik přesně pohonných hmot potřebují. "Požadavky od šéfů policie, hasičů i záchranky se shromáždily na sekretariátu Ústředního krizového štábu, který pak rezervy ze skladu uvolnil," potvrdila mluvčí ministerstva Marie Masaříková.

Hasičský záchranný sbor začal tento způsob čerpání využívat nejen pro sebe, ale i pro zahraniční záchranářské jednotky, které při povodních pomáhají. "Do skladu jezdí cisterny z jednotlivých krajů. Z cisteren pak na místě přímo čerpají nejen naše jednotky, ale i zahraniční záchranáři, kteří s námi spoupracují," řekla mluvčí generálního ředitelství hasičů Soňa Jindráková.

Pražská záchranka však pohonné hmoty ze státních rezerv dosud nedostala. Podle Schwarze sanitky i během záplav musely čerpat obvyklým způsobem u benzinových stanic. "Nikdo nám žádnou pomoc nenabídl. Nechápu, kam všechen ten benzin pro záchranky šel," říká.

Na pražském magistrátu však o pohonných hmotách pro záchranku nic nevědí. "O tomto problému vím, ale není to v naší kompetenci. Zkuste se obrátit na ministerstvo zdravotnictví, které by o tom mělo rozhodovat," řekl náměstek Otto Kechner.

Ani ministerstvo zdravotnictví ale nebylo schopné upřesnit, kdo pohonné hmoty pro záchranáře rozděluje. Mluvčí Mario Böhme nejdříve odkázal pouze na správu státních rezerv. Později však připustil, že rozhoduje samo ministerstvo. "Máme tady zprávu od správy hmotných rezerv, že záchranky mají pohonné hmoty čerpat prostřednictvím hasičského záchranného sboru," řekl.

Böhme zároveň připustil, že se někde stala chyba. "Nevím proč, ale tato zpráva nebyla po Praze vůbec distribuována, takže pražská záchranka o tom vůbec nevěděla," uvedl.

Kvůli snadnějšímu přístupu ke státním rezervám začal od září platit další způsob čerpání pohonných hmot. "Krizové složky si rozdělili celkem tisíc karet s označením Benzin-krize, které platí do 15. září. Na ně je možné u čerpacích stanic Benzina čerpat pohonné hmoty zdarma a vše jde ze státních rezerv," uvedl Dušan Makovec z odboru ropné bezpečnosti Správy státních hmotných rezerv.

Tyto karty si mezi sebe rozdělily jednotlivé záchranné složky. Celkem 400 karet dostali policisté, 400 hasiči a 200 jich připadlo záchrance.

Například ale pražská jednotka hasičů tento způsob pomoci odmítla. "Bezplatné karty nám nabízelo generální ředitelství, ale odmítli jsme to. Organizačně nám to totiž nevyhovuje. Čerpáme vždy do cisteren pro jednotlivé jednotky a nemusíme tak čekat s každým vozem na tankování," řekl mluvčí pražský hasičů Václav Hladík. Hasiči podle něj také dostali od soukromých firem více než 40 tisíc litrů pohonných hmot jako dar.

Pražská záchranka však nedostala ani tyto bezplatné karty. "Kdybych se o tom náhodou nedozvěděl, tak nám nikdo o této možnosti státní pomoci neřekl. Nevím, kam se všechny ty rezervy pro záchranku poděly. Přirovnal bych to k hyenismu," dodal Schwarz.

Šéf odboru bezpečnosti a krizového řízení ministerstva zdravotnictví přiznal, že systém distribuce byl příliš složitý, a že se neosvědčil. "V řetězci bylo příliš mnoho složek. Dohlédnu však na to, aby pražská záchranka pohonné hmoty co nejdříve dostala," řekl Jaroslav Hora.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz