Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně, které zaplavily Frýdlant, má na svědomí vyšší moc, míní starosta

  22:10aktualizováno  9. srpna 11:51
Severočeský Frýdlant se v sobotu během několika hodin proměnil v jedno velké jezero a zůstal zcela odříznutý od zbytku světa. Lidé před živlem prchali na střechy domů, kde čekali hodiny na pomoc. "Z 98 procent byly povodně způsobeny vyšší mocí. Nekázeň lidí za to nemůže," míní starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který chatoval se čtenáři iDNES.cz.

Takovou vodu tu nikdo nepamatuje, říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. | foto: Městský úřad Frýdlant

Ti se jej nejčastěji ptali, jak mohou poničenému Frýdlantu, ale i jiným městům a obcím na severu Čech, pomoci. Ramzerovi přáli hodně sil při odstraňování následků.

"Uklízíme město, zajišťujeme náhradní zásobování pitnou a užitkovou vodou, odstraňujeme naplavené dřevo z konstrukcí mostů. Ve spolupráci se statiky posuzujeme postižené objekty, koordinujeme humanitární a technickou pomoc pro některé obce Frýdlantska, připravujeme podklady pro poskytnutí okamžité peněžní finanční podpory, je toho opravdu hodně," jmenoval některé ze současných povinností Ramzer.

Dodal, že za každou pomoc bude rád, práce totiž budou trvat nejméně měsíc. "Nebráníme se jakékoliv pomoci, kterou kapacitně zvládneme ubytovat, vybavit a nakrmit. Obraťte se na náš krizový štáb nejlépe SMS na 606 673 286 nebo na dan.ramzer@seznam.cz," vyzval starosta zájemce s nabídkou pomoci.

ON-LINE SE STAROSTOU FRÝDLANTU

Dan Ramzer čtenářům odpovídal zde

Podle Ramzera se nedalo tisíciletou vodu, která se Frýdlantem prohnala, nijak zastavit. Peníze budou potřeba na domy, ale i na mosty nebo silnice. "Frýdlantem se prohnala tisíciletá voda, která může kdykoliv ohrozit kohokoliv. Nechceme stavět nemovitosti jen pro ty, kteří přišli o střechu nad hlavou, ale potřebujeme obnovit základní infrastrukturu," vysvětlil Ramzer.

"Stoletou povodní se zabýval příkladně můj předchůdce na konci 19. století. Tisíciletou vodu nikdo nenaprojektuje, pouze matka příroda. Každé znásilnění nám příroda vrátí. Více či méně, dříve nebo později," dodal.

Město se po náporu vodního živlu vzpamatovává jen pomalu. Do Frýdlantu v neděli dorazily oddíly hasičů s těžkou technikou a pomáhaly odstraňovat naplaveniny a uvolňovat silnice, které byly celou sobotu pod vodou. Hasičským jednotkám pomáhaly i německé jednotky požární ochrany.

Hračky ne, lopaty ano

"Rozhodně teď nepotřebujeme hračky ani oblečení, ale uvítáme přikrývky nebo spací pytle pro evakuované," vzkázal všem lidem, kteří chtějí pomoci, starosta Frýdlantu Ramzer. Kromě teplých přikrývek upotřebí obec i lopaty, pitnou vodu nebo dezinfekci.

Frýdlantsko patřilo během víkendových povodní k nejpostiženějším regionům. Voda tu strhla několik domů a dalším narušila statiku, v proudu zmizely dva mosty. Stovky lidí se kvůli strženým kabelům vysokého napětí ocitly bez proudu. Přímo ve Frýdlantu museli hasiči evakuovat na tisícovku lidí. Ti na některých místech museli před stoupající hladinou vylézt až na střechu svých domů.

Podle starosty města nikdo z obyvatel tak ničivou povodeň nepamatuje. Naposledy voda zaplavila ulice města v padesátých letech minulého století, hladina ale tehdy sahala jen k 50 centimetrům. V sobotu bylo vody na náměstí třikrát víc.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz