Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně hrozí, ale voda klesá

  12:31aktualizováno  12:31
Velká voda stále hrozí. Na Labi v Ústí platí druhý stupeň. První stupeň, bdělost, se drží na jihočeských řekách. Hladiny totiž klesají podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu pomalu. První stupeň hydrometeorologové naměřili na Vltavě v Praze na všech stanicích na Lužnici a Nežárce, v Březí na Vltavě a v Heřmani na Blanici, kde vodohospodáři zřejmě odpouštějí vodu z Husinecké nádrže.

Dispečer Povodí Vltavy očekává, že vodohospodáři budou rovněž několik dní upouštět vodu z přehradní nádrže Lipno.

Hladiny jihočeských řek zvedly v polovině minulého týdne vytrvalé deště v celém regionu a především na Šumavě. Otava dosáhla na několika místech dokonce třetího stupně povodňové aktivity, ohrožení. Ochlazení, které na sklonku týdne přineslo na Šumavu sníh, vzestup toků zastavilo a povodňové vlny se přesunuly na dolní toky řek.

Průtok v Praze je pětkrát větší než průměr
Korytem Vltavy v hlavním městě protéká přibližně pětkrát více vody, než je roční průměr. Hladina řeky je na prvním stupni povodňové aktivity a nehrozí žádné nebezpečí. Voda však například zaplavila náplavku na Rašínově nábřeží, kde mají postavené kulisy američtí filmaři.

Z vltavské kaskády vodohospodáři již několik dní vypouštějí okolo 500 metrů krychlových za sekundu, protože přítok do přehrady na Orlíku byl díky dešťům a povodním na horním toku Vltavy v minulých dnech vysoký.

Nejvyšší hodnota, kterou z Vraného vypouštěli, bylo 23. března 540 metrů krychlových za sekundu. Protože se množství vypouštěné vody snižuje, bude klesat i průtok v Praze.

"V povodí Vltavy se dnes hojně vyskytují první stupně povodňové aktivity, ale mají klesající tendenci," uvedla hydroložka Pavla Řičicová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Rakousko ničí voda a sníh

Na severu a východě Rakouska lidé odstraňují následky povodní, na západě napadl sníh, jenž komplikuje dopravu a zvyšuje hrozbu lavin. Dunaje a jeho přítoků, které záplavily Horní a Dolní Rakousi, pomalu klesají. Stovky hasičů, vojáků a dobrovolníků odstraňují až půlmetrové nánosy bláta. Voda způsobila značné škody také v okolí Vídně, kde Dunaj částečně poškodil vodní dílo Freudenau, a v Horních Rakousích, kde záplavy zalily rozestavěnou elektrárnu.
Západ země sužuje husté sněžení a postiženo bylo již o víkendu zejména Vorarlbersko, Tyrolsko a Salcbursko. Některé silnice jsou sjízdné jen s řetězy. Sníh a silnice zablokované kamiony uvěznily v Tyrolsku asi 350 motoristů.

Labe v Ústí a v Děčíně dosáhlo druhého stupně
V Ústí nad Labem a Děčíně platí druhý stupeň povodňové aktivity. Voda má podle předpovědi pozvolna klesat. "Hladina Labe dosáhla 543 centimetrů, v úterý se předpokládá 540 centimetrů," řekla pracovnice střekovských zdymadel. Vodohospodáři ještě v neděli předpovídali, že Labe v Ústí dnes dosáhne 5,6 metrů.

Na Labi se zastavila lodní doprava v úseku Mělník - Lovosice - ústecký Střekov.

Kvůli velké vodě je uzavřena silniční zkratka pod Tyršovým mostem v Děčíně a část silnice v úseku Čertova Voda - Dolní Žleb na Děčínsku. Mimo provoz je i česko-německý přívoz Hřensko - Schöna na Děčínsku. Turisty začne opět převážet až voda v Labi klesne pod pět metrů na ústeckém vodočtu.

Pokud labská hladina dosáhne v Ústí výšky 5,4 metru, zastavuje se plavba i v úseku Střekov - státní hranice v Hřensku na Děčínsku.

Pokud Labe překročí 5,6 metru, zaplavuje část silnice u Benešova mostu, která je součástí hlavního silničního tahu Praha - Ústí nad Labem - Děčín. Policisté pak musejí odklánět dopravu přes centrum města.

Letos tak záplavy zkomplikovaly dopravní situaci v Ústí již třikrát. Poprvé to bylo na přelomu ledna a února, podruhé pak několik dnů v polovině února a potřetí na přelomu února a března.

Průměrná výška labské hladiny v Ústí je dva metry. Třetí stupeň, ohrožení, platí v Ústí pokud Labe přesáhne šest metrů.

DÁLE ČTĚTE

Do českých hor se vrátila zima

Velká voda v Rakousku vzala s sebou muže

Letos již platilo ohrožení na Labi v Ústí třikrát. Nejvyšší letošní výšku zaznamenali na střekovských zdymadlech 31. ledna, kdy vodočet ukázal 638 centimetrů. Zatím nejvýše dosáhlo Labe v Ústí v roce 1845, kdy vystoupilo do výše 12,35 metru.

Nejhůře bylo na Plzeňsku, ale krize pominula
Hladiny řek v Plzeňském kraji v neděli klesly. Na Radbuze ve Staňkově, Tasnovicích a pod přehradou v Českém údolí tak mohli vodohospodáři zrušit třetí stupně povodňové aktivity.

Dunaj v Bratislavě klesá
Po víkendovém ohrožení klesla hladina Dunaje v Bratislavě z třetího na druhý stupeň. A meteorologové předovídají další pokles. Dunaj o víkendu zaplavil část lunaparku na sídlišti Petržalka a několik zahrádek i domů v Bratislavě a na Devíně.

Stupně povodňové aktivity

první stupeň - BDĚLOST
druhý stupeň - POHOTOVOST
třetí stupeň - OHROŽENÍ

CO SE MIMO JINÉ DĚLO O VÍKENDU:
Stav ohrožení ve Stankově

Rozvodněné řeky trápily v sobotu obyvatele západních a jižních Čech. Na řece Radbuze v Plzeňském kraji místy platil třetí stupeň povodňové aktivity. Stav ohrožení byl v sobotu vyhlášen ve Stankově, kde se voda vylila z břehů a zaplavila louky. Příroda o sobě dala vědět i na horách, kam se vrátila zima.

Lodě na Vltavě se zastavily
Na Vltavě byl zastaven plavební provoz mezi Prahou-Holešovicemi a Mělníkem. Důvodem byla velká voda, která si vynutila odpouštění zásob ze Slapské přehrady.

Hladina Vltavy dosáhla v Praze prvního stupně povodňové aktivity, která odpovídá stupni bdělosti. Zatímco průměrný roční průtok je 148 metrů krychlových za sekundu, dnes odtéká v Praze-Chuchli 765 krychlových metrů za sekundu. (25. března 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu z posledního stupně vltavské kaskády, ve Vraném nad Vltavou v okrese Praha-západ. Korytem Vltavy v hlavním městě tak protéká přibližně pětkrát více vody, než je roční průměr.

Stejně jako na dalších místech ve svém povodí dosáhla Vltava i v Praze prvního stupně povodňové aktivity. (25. března 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Pelikán zprostil funkce soudkyni Královou, která rozhoduje poslanecké trafiky

Soudkyně Helena Králová při příchodu do soudní síně Obvodního soudu pro Prahu...

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz