Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodí Vltavy si samo znečistilo řeku

  13:15aktualizováno  13:15
U Libčic v okrese Praha-západ uniklo do Vltavy podle zpřesněných odhadů 50 litrů hydraulického oleje. Příčinou byla provozní nehoda na jezu, kde se porouchal systém klapek. Olej se hasičům pomocí norných stěn podařilo svést do kanálu mezi Vraňany a Hořínem na Mělnicku, kde látku zneškodňují. Olej se drží na hladině a ekologii řeky nenarušil.

Hydraulický olej se ve vodě prakticky nerozpouští. Na hladině ropná látka nevytvořila souvislou vrstvu, která by zamezila přístupu kyslíku, a ohrozila tak život ryb. "Rozšíření oleje na větší plochu zabránil včasný zásah hasičů," řekl havarijní technik Povodí Vltavy Bohumil Nekolný.

Havárie je pro Povodí Vltavy dvojnásobně nepříjemná. "Jako správci řeky havárie většinou zneškodňujeme, tentokrát jsme však i původcem znečištění," uvedl Nekolný.

Na odstraňování škod se podílí i potápěč. Muž vybavený kamerou má pomoci zjistit místo úniku a rozsah poškození. Vzhledem k teplotě vody kolem 1,5 stupně Celsia však může pod hladinou pobývat vždy jen několik minut. "K následné opravě přikročí buď dnes, nebo při větším poškození v pondělí," sdělil Nekolný.

Únik zpozoroval pracovník Povodí Vltavy z blízké vodní elektrárny kolem v sobotu půl deváté ráno. Muž ihned odstavil zařízení jezu a přivolal hasiče z Mělnicka a okresu Praha-západ. S příchodem tmy v sobotu byly práce na likvidaci havárie zastaveny a dnes pokračují.

Hasiči u jezu instalovali dvě norné stěny. Mezitím se však olejová skvrna dostala do deset kilometrů vzdálených Kralup nad Vltavou. Hasiči proto museli umístit norné stěny i tam.

Na místo dorazili i pracovníci referátu životního prostředí z obou okresních úřadů a České inspekce životního prostředí. Podle jejích závěrů se včasným zásahem podařilo zabránit škodám na životním prostředí.

Podle vodního zákona je jakýkoli únik ropných látek hodnocen jako ekologická havárie. "Správce toku a vlastník jezu, společnost Povodí Vltavy, dělá všechno pro to, aby odstranila závadu, a obnovila tak funkci jezu," dodal havarijní technik.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz