Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodí Moravy je ve střehu

  14:16aktualizováno  14:16
Jižní Morava - Jihomoravská policie vydala po nedělním odvetném útoku USA a Velké Británie na Afganistán prohlášení, že na území kraje nadále trvají bezpečnostní opatření. "Hlídají se strategické objekty. Kromě vybraných zařízení a institucí je posílena také ostraha státní hranice. Policie se totiž připravuje na zvýšený příliv běženců, zvláště z Afganistánu," řekla jihomoravská policejní mluvčí Kamila Janíčková.

Kvůli případnému nebezpečí ze strany teroristů je střežen například Ústavní soud v Brně. Hasiči tvrdí, že se pro ně prakticky nic nemění. "My jsme připraveni vždy, každou minutu," řekl jejich brněnský mluvčí Aleš Doubek.

"Věnujeme zvýšenou pozornost signalizaci vstupu do objektů dispečinku a některé vodárenské objekty střeží policie," uvedl ředitel vodárenské sekce Brněnských vodáren a kanalizací Jaroslav Jandl. Přesto by voda zamořit nějakým jedem šla.
"Proveditelné  je všechno, jak jsme viděli v Americe. Otázka je, zda by se podařilo zamořit všechno nebo jenom část vody. Pokud je člověk odborník, dokázal by to. Šlo by například protlačit něco do hydrantu. To nelze uhlídat. Byla by to ale pouze lokální záležitost. Pokud by někdo chtěl zamořit vodu v celém městě, musel by jít jinam - ke zdroji," vysvětlil Jandl.

Povodí Moravy
Bezpečnostní opatření byla zvýšena také na vodárenských nádržích Povodí Moravy. "Spolupracujeme zvláště s vodárenskými společnostmi jako hlavními odběrateli, dále s policií i jinými orgány," řekl mluvčí povodí Václav Košacký. Konkrétní
opatření však odmítl z důvodů utajení upřesnit.

Společnost posílila ostrahu vodních děl, nádrží a jezů již po teroristických útocích na USA 11. září. Zahájila rovněž pozorování kvality vody, jejichž výsledky vodárny pravidelně zveřejňují. "Nikdo nemusí mít strach, bezpečnost zařízení vodohospodářů je zaručena," doplnil Košacký.Válka se dotkla i vojáků, kteří neslouží přímo u bojových útvarů. Zvýšenou pozornost lidem pohybujícím se kolem kasáren věnují například v hodonínských kasárnách, kde se cvičí vojenští řidiči. Dozorčí u vchodu jsou vybaveni i samopaly, i když jindy tuto zbraň u sebe nemívají.

Energetická společnost
Nikdo nepovolaný se také nedostane do areálu firmy Jihomoravská plynárenská. Alepoň to tvrdí mluvčí společnosti Václava Weignerová. Bez čipové karty žádný člověk neprojde vrátnicí, navíc zaměstnanci mají vymezena místa, kde se mohou volně pohybovat. Jen pár lidí má přístup k srdci plynárny. "Detailní údaje o krizovém scénáři nebudeme poskytovat, protože tím bychom odhalili slabší místa v provozu podniku, která vyžadují zvláštní zabezpečení," vysvětlila mluvčí Weignerová.

Strážníci drží pohotovost
Pohotovost má také brněnská městská policie. Delší dovolenou si strážníci pro jistotu neplánují a čekají na příkazy shora. "Po prohloubení krize ve světě, musíme zajišťovat ostrahu na více místech než dosud. Kromě přehrad, vodáren, elektráren či plynáren, se naši strážníci zaměří na nádraží, stadiony či benzinové stanice. V každém velkoměstě je sto a jeden objekt, který si při nebezpečí zaslouží větší ochranu," uvedl mluvčí brněnských strážníků Vít Cvrček. Dodal, že Brno má výhodu v množství institucí, které mohou poskytnout dost uniformovaných sil k zajištění pořádku. Sídlí tam Vojenská akademie, policejní školy a další bezpečnostní složky.

Kraj je na ochranu obyvatel připraven
Hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek tvrdí, že kraj je připraven a ochrana obyvatel zabezpečena.

"Hned když se událost v USA stala, tak jsme prověřili, jakým způsobem funguje integrovaný záchranný systém. Z hlediska hasičského záchranného sboru jsme prověřili spojení, způsob vyrozumění a zkontrolovali spojení a signalizaci uvnitř složek integrovaného záchranného systému. Přesvědčili jsme se, že hasičský záchranný sbor je připraven ihned spustit všechny náležitosti, které souvisí s varováním obyvatel," řekl Juránek.

Čtěte dále:
Muž prožil po setkání s Ládinem hodiny strachu

Vojáci mají pohotovost
Připraveny jsou podle něho také síly územní obrany. "V pohotovosti je i jednotka v Bučovicích, která slouží k ochraně civilního obyvatelstva," uvedl hejtman. Policie zase střeží letadla na letišti v Brně-Tuřanech a je také zvýšena ochrana některých důležitých objektů v kraji.

Bezpečnostní rada kraje
"V okamžiku krize by zasedla bezpečnostní rada kraje. Jsme schopni se sejít do třiceti minut. Na každé ohrožení, ať jde o chemickou továrnu, biologické ohrožení, povodeň, na vše máme vypracovány scénáře. Náš úkol by byl koodrdinovat složky integrovaného záchranného systému," vysvětlil hejtman. On sám je kvůli tomu, že je předsedou bezpečnostní rady kraje, zproštěn vojenské služby.

"Vyrozumění a varování obyvatelstva je v kraji velmi solidně zabezpečeno zejména sirénami. Máme jich 1066, máme dálkově ovládané sirény i menší počet sirén, které umějí mluvit - zatím jich je třiatřicet," řekl vedoucí oddělení krizového a havarijního plánování hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Josef Slezák.

"Máme také 550 pagerů. Starostové a další funkcionáři mohou dostat okamžitě informaci, co se děje," dodal.

Jak se mají lidé v ohrožení chovat?
Lidé by se podle něho měli po houkání sirén ukrýt v nejbližší budově, děti by měly zůstat ve škole, při jízdě autem by měli řidiči zaparkovat a vyhledat úkryt. Lidé by měli zavřít dveře a okna a zapnout rádio a televizi.

"Je to takový univerzální návod, který neplatí pro všechny situace, například když je povodeň," řekl Slezák.

Další informace by podle něho měly poskytnout státní orgány a samospráva. "Telefonování by však v takových případech mohlo zahltit linky," upozornil.

Souhrnné zpravodajství z teroristického útoku na USA a odvety USA a Velké Británie - čtěte ZDE.

Policisté hlídkují před ústavním soudem v Brně

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz