Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodeň udeří na severu Čech

  20:19aktualizováno  20:19
Zatímco na jihu Čech voda postupně opadává, na nejhorší se připravují města a vesnice středních a severních Čech. Kromě hlavního města prožívají nejhorší hodiny v Kralupech nad Vltavou, evakuace vrcholí v Ústí nad Labem. Na jihu Čech dále hrozí Lužnice. Naopak v Berouně voda rychle opadává a začíná úklid.

Kamýk řešil problémy s topoly
Asi metrové vlny, které vznikají pod přehradou v Kamýku nad Vltavou, podemílaly topoly na břehu. Hrozilo u nich sesutí do vln a ucpání obloukového mostu. Podle zpravodaje MF DNES se ale hasičům podařilo nejohroženější stromy přivázat a zajistit. V Kamýku je evakuovaných asi 25 domů, obec je bez vody a ze tří čtvrtin i bez proudu. Voda prosakuje i do spodních pater elektrárny, odkud ji členové civilní ochrany odčerpávají. Jde však o průsaky zespoda, nikoli o destrukci hráze.

V Kamýku už voda postupně opadává. Odpoledne dosahovala úroveň hladiny zhruba metr pod nejvyšší bod mostního oblouku. V průběhu předchozí noci se přitom podle místních obyvatel přiblížila k oblouku až na půl metru.

V Kralupech zasahoval vrtulník
V Kralupech nad Vltavou museli záchranáři pomocí vrtulníku evakuovat deset lidí z pahorku v chatové osadě u Chvatěrub. Pod vodou jsou sídliště Cukrák, Hůrka a Lobeček. Třetina města se ocitla bez elektřiny. Selhaly krizové telefony, policisté zvažují využití komunikačního systému Matra.

"Pohroma!" Označil situaci ve městě kralupský místostarosta Rudolf Kesseckert. Připustil, že podobně rozsáhlé záplavy nikdo nečekal. "Ještě štěstí, že se voda nedostala do Kaučuku a České rafinérské. Máme ale ujištění od vedení firem, že jsou dostatečně zabezpečené a ekologická havárie tedy nehrozí," dodal.

Podle mluvčího Tomáše Zikmunda nevyrábí kralupský Kaučuk ohrožený Vltavou, ani neratovická Spolana zčásti zaplavená Labem. Obě firmy se na záplavy údajně připravily dopředu, mají prázdné výroby i sklady a nehrozí únik toxických a nebezpečných látek. Kaučuk má podle Zikmunda zaplavenu zatím pouze vodárnu, ve Spolaně je pod vodou i část výrobní zóny. Od středečního dopoledne odstavila výrobu i Česká rafinérská.

Starosta Pavel Rynt připustil, že se objevily i první signály rabování. "V nové zástavbě se pohybovaly podezřelé osoby a byla tam otevřená okna. Tak jsme tam poslali policii. Nikoho ale nechytili," řekl.

Během dvou dní opustilo své domovy v Kralupech nad Vltavou na pět tisíc lidí, ubytování v náhradních prostorách v okolních městech však využily jen necelé tři stovky. Kdy se vrátí zpět, nikdo netuší.

Ústí zavřelo oba mosty
Kvůli stoupající hladině Labe jsou v Ústí nad Labem uzavřeny oba silniční mosty přes rozvodněnou řeku - Mariánský most i most Dr. Edvarda Beneše. Městská část Střekov ale není od zbytku města zcela odříznuta. Jezdí totiž vlaky po železničním mostě.

Podle poslední prognózy Povodí Labe dosáhne ve čtvrtek hladina v Ústí 10,5 metru. V pátek vodohospodáři očekávají dokonce 12,5 metru, což je více než stotřicetiletá voda. Normální stav činí čtyři metry.

V ústeckém přístavu kotví pět lodí. Podle vodohospodářů by se uvolnit neměly. V ústecké městské části Střekov hasiči museli zajistit jednu restaurační loď, aby se neuvolnila.

Silniční most přes Labe byl uzavřen také v Litoměřicích. Problémy působí vzedmuté Labe i na hranicích ve Hřensku. Voda tam už zcela zaplavila vnitřní část obce. Evakuováno je tisíc lidí. Silnice z Děčína je už neprůjezdná.

Vážné dopravní komplikace pravděpodobně nastanou také v Děčíně. Hladina Labe by tam měla podle starosty Vladimíra Medka dosáhnout ve čtvrtek ráno až deseti metrů. Obvyklá výše je 210 centimetrů. Děčínská radnice nechala zavřít Tyršův most už dnes, veškerá doprava je nyní odkláněna přes Nový most.

V Berouně začíná úklid města
Přes sedm metrů měla řeka Berounka před středeční půlnocí, kdy v Berouně její hladina dosáhla maxima. Od té doby poměrně rychle opadá, odpoledne poklesla pod 670 centimetrů a do večera klesne o dalšího půl metru. Zatopeno zůstává jen autobusové nádraží a Husovo náměstí s radnicí.

Zřejmě největší škodou je stržený můstek pro pěší spojující autobusové nádraží se zbytkem města.

Ve středu odpoledne vyjely do ulic kropicí vozy, které splachovaly nánosy bahna. Úklid koordinuje štáb, který zřídil i krizovou linku 0311/625 811.

Bez komplikací fungují dodávky pitné vody i zásobování. Bez proudu je ovšem sídliště Litava a odpojených je sedm trafostanic. Podle zpravodajky MF DNES potrvá jejich opětovné zprovoznění přibližně příští tři až čtyři dny. Neprůjezdná zatím zůstává silnice proti proudu Berounky na Nižbor.

Jih Čech zápolí s Lužnicí
Záchranáři od rána pokračují v navyšování hráze největšího rybníka na Třeboňsku - Rožmberka. Podle přednosty okresního úřadu Zdeňka Žemličky hráz vydrží. Voda do rybníka proudí z protržených hrází pískových lomů u obce Majdalena a od Nové řeky. Jindřichohradecký krizový štáb vyslal k Majdaleně těžkou techniku.

Kvůli Lužnici byly evakuovány asi tři tisíce obyvatel od Vlkova, přes Veselí nad Lužnicí až po Tábor a Bechyni.

Znojmo sevřela Dyje
Hladina rozvodněné Dyje ve Znojmě stále mírně stoupá. Pod Oblekovickým mostem je podle zpravodaje MF DNES volných už jen 20 centimetrů. Částečně jsou zaplaveny i některé vzdálenější ulice od Dyje. Přílivová vlna na řece pokračuje na další obce směrem k hraničnímu přechodu v Hevlíně, který je uzavřený. V deseti obcích byl vyhlášen stav nebezpečí a lidé se připravovali na možnou evakuaci.

Znojemská radnice evakuovala v noci kolem 4500 lidí z oblastí ohrožených záplavami, dalších 1500 osob se přesunulo do bezpečí z okolních obcí.

Povodňová vlna ze Znojma zamířila na Hevlín, kde ji čekali ve středu večer. Hevlín odděluje od řeky třináct kilometrů dlouhá hráz, která ale tlak vody nemusí vydržet. Zaplaveny mohou být až tři čtvrtiny Hevlína, řekl ČTK jeho starosta Jan Vlna.

Hráz byla postavena na vodu o maximálním průtoku 210 až 220 metrů krychlových vody za sekundu. Ve Znojmě se ale v kritických chvílích valilo korytem Dyje 380 metrů krychlových za sekundu. "Nyní musíme doufat, že většina vody z koryta na horním toku skončí v polích nad obcí. Pokud ne, jsme v nebezpečí," uvedl starosta.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz