Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti se dozvědí, proč došly jejich léky. Změnil se zákon

  1:41aktualizováno  1:41
Výrobci léků musí nově povinně hlásit, proč přerušili nebo ukončili dodávku k českým pacientům. Od pondělí 28. října jim to přikazuje zákon. Podle lékárníků to v praxi pomůže předcházet situacím, kdy pacient zůstal delší dobu bez medikamentu.
Proč lék není k mání? Výrobci to od pondělí musí hlásti SÚKL. Ilustrační foto

Proč lék není k mání? Výrobci to od pondělí musí hlásti SÚKL. Ilustrační foto | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Povinnost ohlásit příčiny toho, proč byly přerušeny nebo ukončeny dodávky léku, platí pro takzvaného držitele rozhodnutí o registraci, tedy pro společnosti, které si léky v Česku zaregistrovaly. Údaj musí nahlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Informaci musí nahlásit do dvou měsíců před ukončením či přerušením dodávek. "V případě výjimečných okolností lze učinit takové oznámení nejpozději současně s přerušením nebo ukončením uvádění léčivého přípravku na trh v ČR," stojí v zákoně o léčivech. Ten firmám také ukládá, aby neprodleně oznámily obnovení dodávek léku.

"Nedodržení oznamovací povinnosti je správním deliktem, za který se uloží pokuta až do výše dvou milionů korun," upozornila mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Firmy sice mají už pět let povinnost SÚKL hlásit přerušení či ukončení dodávek, dosud však nemusely uvádět důvod. "SÚKL proto až doposud nemohl poskytnout úplné informace, jelikož jimi nedisponoval," řekla Šustková.

Pacientům změna napoví

Podle SÚKL nová povinnost zlepší informovanost laické i odborné veřejnosti. "Jelikož lékaři i pacienti se často dotazují, zda je konkrétní lék dostupný, a pokud není k dispozici, tak z jakého důvodu," podotkla Šustková.

Počty hlášení přerušení dodávek léků

Rok/Počet hlášení

  • 2012 – 894
  • 2011 – 535
  • 2010 – 456

Pozn.: Nejde o počty léků, ale o hlášení, přičemž u některých léčivých přípravků mohlo v daném roce dojít k opakovanému přerušení dodávek.

Zdroj: SÚKL

Lékárník Stanislav Havlíček tuto změnu vítá. "Příčina může odhalit to, za jakou dobu bude lék dostupný. Když budeme vědět, že nedostatek léků je kvůli tomu, že se kamion zdržel na celnici, tak víme, že lék budeme mít k dispozici do dvou dnů. Když víme, že třeba nějaká šarže léku nebyla propuštěna z výroby, je to zdržení řádově šest týdnů. Pokud to bude z důvodu toho, že chybí základní surovina výroby, tak je jasné, že výpadek bude dlouhý," popsal Havlíček, člen představenstva České lékárnické komory.

Právě lékárnici jsou ti, kterých se pacienti na příčiny výpadku ptají jako prvních. "Důvody jsme ale dosud nikdy přesně nevěděli. Většinou jsme se je se zpožděním dozvěděli cestou zástupců firem, které léky vyrábějí," popsal dosavadní praxi Havlíček.

Chyběly léky na potlačení imunity i vakcíny proti tetanu

Potíže měli pacienti a lékárníci například s léky na potlačení imunity. Stalo se, že u dvou ze tří přípravků dodávaných do ČR výrobci ukončili dodávky. Zůstal jen Imuran, jenže jeho dodávky na nápor nových uživatelů dokázaly reagovat se zpožděním a Imuran nebyl dočasně k mání (více o situaci s Imuranem čtěte zde).

Nedávno chyběla také očkovací séra proti tetanu. U nich selhal kultivační proces při výrobě, dodávky byly později obnoveny.

Léky ale občas chybějí ne kvůli problémům s dodávkami, ale protože je překupníci vyvezou za hranice. Tento problém ale říjnová novinka v zákoně neřeší. "V případě reexportu se nejedná o přerušení dodávek," vysvětlila Šustková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...Najdete na iDNES.cz