Policie si od povinných dechových zkoušek slibovala, že za volantem dopadne více opilců. Nestalo se. Ilustrační foto

Policie si od povinných dechových zkoušek slibovala, že za volantem dopadne více opilců. Nestalo se. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Povinné dechové zkoušky při silničních kontrolách neměly žádný efekt

  • 520
Měsíční zátah na opilé řidiče odhalil 832 viníků. V porovnání s loňským lednem jich přibylo, ale nijak dramaticky – jen o 82. Vzhledem k výraznému přitvrzení kontrol tak policie zatím nemá v ruce pádnou obhajobu nového pravidla, podle něhož musí od Nového roku dýchat každý zastavený řidič. Přesto bude v zátahu pokračovat.

Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila přitom neměl rozkaz testovat každého platit navěky. "Po nějaké době výsledky kontrol vyhodnotíme a uvidíme, zda v nich pokračovat," sliboval na začátku roku.

Otázkou však je, z jakých dat chce vycházet. Policie sice eviduje počet přistižených řidičů, nikoli už počet kontrol. Nedá se tedy poznat, pro jak velkou část řidičů je alkohol skutečně problémem. "Žádné čárky si při běžné hlídkové činnosti neděláme. Tento údaj pro nás není důležitý," říká mluvčí dopravní policie Veronika Benediktová.

Podle jednoho ze středočeských policistů, který nechtěl být jmenován, měly kontroly jen minimální efekt. "Pozitivní test na alkohol nemělo za celý měsíc ani půl procenta řidičů, které jsme zkontrolovali," přiznal.

"Odečítáme 0,24 promile"

Druhou bolestí dechových zkoušek je, že se policisté v praxi musí zdržovat i s případy, kdy řidič nadýchá třeba jen několik setin promile (a samozřejmě zdržovat i tyto řidiče). Policisté musí každou setinku zaprotokolovat, přičemž předem vědí, že úřady, které pak takový přestupek řeší, obvykle řidiče s nepatrnou hodnotou alkoholu propustí bez trestu. Počítají totiž i s určitou tolerancí policejních přístrojů.

opilci za volantem

Kolik opilců policie chytila:

Leden
2010                           832
2009                           750

Za celý rok
2009                       13 298
2008                         7 600
2007                         7 395
2006                         8 259
2005                       12 256

Zdroj: Policie ČR

"U každé hodnoty, která nám od policistů přijde, automaticky odečítáme 0,24 promile. Pokud se dostaneme na nulu, házíme takové případy do koše. Podle lékařů se totiž u tak nízkého čísla nedá určit, zda jde o zbytkový alkohol, nebo třeba kapky na kašel," popsal před časem vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu Michal Urbášek.

Poslanec Jeroným Tejc z ČSSD kvůli tomu vyzval ředitele dopravní policie Tržila, aby s technickou tolerancí testerů počítali jeho lidé už při kontrolách. "Rozhodně nejsem zastáncem toho, aby se tolerance nějakého malého množství alkoholu v krvi dostala do zákonů. Podle mě stačí interní pokyn uvnitř policie. Takové případy zbytečně zatěžují řidiče, úřady i samotné policisty," říká Tejc.

Tržil oponuje tím, že se jeho lidé musí doslovně řídit zákonem, který toleranci při kontrole nezná. "Zkoušku navíc provádíme opakovaně, čímž se chyba vylučuje," říká Tržil.

Příběh Moniky Sysalové z Karlových Varů, o které MF DNES psala ve čtvrtečním vydání, však ukazuje, že i policejní tester Dräger se může "mýlit". Sysalová loni v červnu nadýchala při kontrole 0,45 promile. Hladina, kterou určil krevní rozbor, požití alkoholu nepotvrdila. Žena teď už půl roku čeká na řidičák. - čtěte Řidička "nadýchala", odběr ale ukázal, že nepila. Přesto přišla o řidičák

Bendl: Je to zbytečná buzerace

"Přístroj počítá s tím, že člověk vydechne 1,5 litru vzduchu. To nedokáže každý. Výsledek pak může ovlivnit nejen vzduch z plic, ale i z dýchacích trubic nebo ústní dutiny. Nadýchat tedy skutečně může i člověk, který snědl pralinky nebo vypil mošt," říká toxikolog Jaroslav Zikmund. Takový omyl lze však podle něj vyloučit opakovaným měřením, které provádí i policie.

Test, který na konci ledna provedla redakce MF DNES, ukázal, že policejní Dräger dokáže ovlivnit i jiná látka než alkohol. Přístroj ukázal 0,41 promile poté, co si figurant vypláchl ústa ústní vodou Alpa Dent. Ale efekt trval jen krátce. Při opakovaném měření po pěti minutách již byla na displeji nula.

Policie vysvětluje zatím mizivé výsledky kontrol i zimním počasím. "Nárůst se může zdát malý, ale hodně lidí si kvůli sněhu a náledí jízdu autem rozmyslelo. Policisté také museli řešit dopravní komplikace a neměli tolik času na kontroly," vysvětluje mluvčí Benediktová.

Povinné dýchání při každé kontrole vzbudilo nevoli u některých politiků. Třeba místopředseda ODS a bývalý ministr dopravy Petr Bendl to označil za zbytečnou buzeraci. Šéf dopravní policie Leoš Tržil naproti tomu tvrdí, že důležitější je záchrana životů. Opilí řidiči jich loni zmařili 123, nejvíce za posledních šest let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video