Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro obec pracují za oběd. Nejprve museli, teď už sami chtějí

  13:49aktualizováno  13:49
Povinná veřejná služba, která nezaměstnané nutila pracovat zdarma pro svou obec či město, se v řadě větších i menších míst osvědčila. I když ji Ústavní soud loni v listopadu zrušil, v Rychnově na Moravě přetrvává dodnes. Pokračuje v ní dvojice lidí bez práce.

Pomocník a starosta. I po zrušení veřejné služby Michal Kárský (vlevo) vykonává v Rychnově na Moravě obecní práce. Starosta Rychnova Milan Hána si jeho pomoc pochvaluje. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Když mi řekli, že končí veřejné práce, tak jsem šel za starostou a řekl mu, že bych rád zůstal, protože je tady dobrý kolektiv, a že budu dělat, i když to není povinné," řekl Michal Kárský.

"Veřejnou službu jsme využívali hojně, měli jsme tu během roku 38 lidí. Každý pracovník u nás dostával oběd," řekl starosta Rychnova na Moravě Milan Hána.

Fotogalerie

Dva mladí muži dostávají od úřadu práce pouze dávku v hmotné nouzi 3 400 korun, od obecního úřadu pak pouze oběd.

"Jsou spokojení, rádi, že mají stravu a chováme se k nim ohleduplně. Po čtyři hodiny denně pět dní v týdnu uklízejí obec, sekají trávu, uklízejí sníh, třídí plasty nebo pracují v lese," řekl starosta.

Další čtyři hodiny denně pracuje tato dvojice za přespání v ubytovně v budově bývalé školy.

"Za peníze, které mám z dávky, to není na nějaké velké rozhazování, musím se uskromnit. Ale zatím jinou práci nehledám. Jsem rád, když je starosta s námi spokojený a chválí nás, když odvádíme dobrou práci," říká Kárský.

Mají oběd i práci, která má smysl

Když ho zákon poprvé nutil jít dělat pro obec zdarma, nadával. "Vedle sociální dávky jsem měl alespoň každý den teplé jídlo. Nakonec jsem mohl zůstat a je dobré, že se každý den dělá něco nového a jsem venku na čerstvém vzduchu, práce předtím, například ve fabrice Rehau, mě nebavila," řekl mladší kolega Kárského, vyučený zámečník, který nechtěl být jmenován.

Bezplatnou veřejnou službou je nyní Rychnov na Moravě výjimečný. I tím, že vesnice sice rozlohou veliká, ale jen s 600 obyvateli, dokázala loni zaměstnat tolik lidí.

"Jednak jsme zavedením oběda zvýšili motivaci k práci, protože se jednalo o sociálně slabší jedince, kteří byli rádi, že oběd dostanou. Někteří tak pracovali delší dobu, než měli. A jednak jsme tak své příspěvkové organizaci mateřské škole a její jídelně vylepšili hospodářský výsledek," řekl starosta.

Starosta doufá, že zákonodárci nový zákon o veřejné službě v obměněné podobě opět schválí.

"Byl to, jak s troškou nadsázky říkám, první rozumný zákon po revoluci. Asi nebyl úplně v pořádku, například aby někdo do padesáti let pracoval a pak musel za dva měsíce nastoupit na veřejnou službu. Také sezonní pracovníci jím byli biti. Ale platilo to na ty, co obcházeli sociální systém. Teď mohou být znovu zapsáni na úřadech práce a přitom jezdit do práce," dodal starosta.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz